Severoamerický Záplevák je atraktivní vysoká trvalka, dlouze kvetoucí od léta až do pozdního podzimu. Zápleváky jsou ozdobou zahrady a skvěle vypadají i řezané ve vázách. Záplava květů na vzpřímených stvolech se svěže zelenými listy mívá zářivé barvy žluté, oranžové, červené, rudé či různě žíhané. Potřebuje slunné a vlahé stanoviště, další péči nevyžaduje.
Záplevák (Helenium x hybridům hort.) z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) má bohatě větvený trs pevných stonků který dorůstá výšky mezi 50-150 cm. Kopinaté listy jsou sytě zelené. Květy mají polokulovitý terč a výrazné jazyky v barvě žluté, oranžové, červené, rudé až hnědavé a vzácněji i bílé. Kvetou v odlišných časových obdobích (od června do října) a některé odrůdy v průběhu kvetení zcela změní barvu. Latinské jméno zápleváku Helenium je odvozeno od řeckého názvu pro slunce – helios.
Druhy a odrůdy
Druhů zápleváků je okolo třiceti a jejich kultivarů je celá řada. V Evropě se pěstují již 300 let. Většina současných odrůd vznikla křížením Zápleváku podzimního (H. autumnale a H. flexuosum).
- Rané kultivary kvetoucí v červenci: ’Julisonne’ dorůstá až 100 cm, kvete žlutě; ’Moerheim Beauty’ 90—100 cm, květ má šarlatově červený až do hněda; ’Waltraud’ měří 80—100 cm a kvete žíhaně červeno-žlutě; velkokvětý ‚Sahin´s Early Flowerer‘ má ohnivě oranžovo-červený květ a dorůstá 120 cm; ‚Baudirektor Linne‘ kvete červeně, výšku má asi 130 cm; a další.
- Středně rané kultivary, které kvetou od poloviny srpna: ’Kanaria’ měří 100—120 cm, květ je světle žlutý se žlutým terčem; stejně tak i kultivar ’Septembergold’; hnědočervené květy má ’Rotkappchen’ a dorůstá 70—80 cm; ’Rubin’ má úbory tmavě červené a výšku asi 110 cm; dvoubarevný ‚Königstiger‘ dorůstá až 150 cm; a další.
- Pozdní kultivar kvetoucí od konce srpna: ’Baudirektor Linné’ kvete červeně a měří kolem 110 cm; ’Feuersiegel’ má květ žlutý nebo žíhaný, dorůstá až 150 cm a kvete až do října; a další.
Stanoviště
Záplevák upřednostňuje plně osluněné stanoviště a mírně vlhkou a výživnou půdu. Na jednom místě mohou zůstat nejméně pět let, poté je vhodné je přesadit. Rostlina je mrazuvzdorná.
Pěstování
Vysoký Záplevák vysazujeme do humózní půdy poblíž plotů, nebo zahradních jezírek, jako solitéry nebo do okrasných záhonů s dalšími trvalkami. Nemá rád vysušenou zeminu, zejména sazenice je nutné zpočátku zalévat. Rostliny také přihnojujeme kompostem nebo hnojivem na trvalky alespoň každé jaro. Zápleváky koření poměrně mělce, proto je neokopáváme. Pokud nejsou v závětří, volně svážeme či přivážeme k opěrkám, aby je vítr nevyvrátil. Spodní části rostlin mohou nevzhledně vyholovat, proto je seřízneme, aby se rozvětvily. Rostlina není invazivní, rozrůstá se velmi pozvolna. Abychom prodloužili dobu kvetení, zaštipujeme část výhonů a odstraňujeme odkvetlé květy. Na zimu Záplevák seřízneme 10 cm nad zemí. Chorobami zpravidla netrpí, jen mladé listy chutnají slimákům a dalším plžům, před kterými sazenice chráníme.
Množení
Záplevák množíme dělením trsů, kořenovými řízky nebo semeny. Nejsnazší je dělení silnějších trsů na jaře nebo na podzim po odkvětu.
Použití a přínos
Zápleváky dobře vypadají jako solitéry, a to nejlépe, když vysadíme několik různě barevných odrůd. Stejně dobře budou vypadat na pozadí trvalkových záhonů. Vhodnými sousedními trvalkami mohou být ostrožky, zavinutky, třapatky nebo floxy, zahradní kopretiny, řebříčky, rudbekie, šuškardy, chryzantémy, hvězdnice a další. Zápleváky se hodí do váz, kde jsou velmi dlouho svěží. Tyto rostliny přitahují včely, motýly a další opylovače.