Reply To: Jakou dát zeminu do skleníku?

Úvodní stránka Fóra Problémy s pěstováním Jakou dát zeminu do skleníku? Reply To: Jakou dát zeminu do skleníku?

#1898
med
Správce

Dno ve skleníku bývá prefabrikované nebo betonové, tedy jednolité, a pak je nezbytné dávat na něj vhodnou drenážní vrstvu. Drenážní vrstvu z písku, štěrkopísku, nebo z keramzitu pokryjeme na povrchu propustnou agrotextilií, aby se při zálivce a obdělávání nemíchaly vrstvy půdy a vrstva drenážní. Na dno ale můžeme položit plastové mřížky, případně vhodně upravíme mezi dlaždicemi mezery, aby nedocházelo k zadržování vody. Na tomto typu záhonů pak provádíme kompletní výměna půdy. Zeminu můžeme klást i na přirozené podloží, které předtím řádně zbavíme plevelů.
Ze zemin má široké využití zahradnický substrát se zvýšeným obsahem humusu. Ten navršíme na výši záhonu a poté do půdy přidáváme komplexní hnojivo typu Cererit (nebo používáme organicko-minerální hnojiva podle druhu pěstovaných rostlin. Některé zeleniny je vhodné hnojit koňským hnojem, dnes se častěji používá granulovaný. Zcela jistě nepatří do skleníku při pěstování zeleniny lehké rašelinové substráty, které velmi rychle vysychají, musí se více hnojit a snadno dochází k zasolování půdy. Půda zde musí být vzdušná, přiměřeně jílovitá s vysokým obsahem humusu. Kompostovou zeminu aspoň z části promícháme se zahradnickým substrátem.
Velmi důležitá je hygiena půdy, ve skleníku nemůže probíhat její přirozená regenerace, musíme ji dezinfikovat a při intenzivním pěstování je vhodnější ji pravidelně vyměňovat.
Při pěstování dbáme na pravidelné doplňování vláhy do půdy. Půdu důkladně skropíme již po prvním navrstvení na záhony před výsadbou. Po zalití také snáze můžeme doplnit případné poklesy substrátu. Substrát musí být před výsadbou přirozeně nasáklý vodou, ale ne přemokřený.