Reply To: Kokoška je plevel nebo léčivka

Úvodní stránka Fóra Léčivé byliny Kokoška je plevel nebo léčivka Reply To: Kokoška je plevel nebo léčivka

#1724
med
Správce

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris) se považuje za obtížný plevel, který roste téměř všude – podél cest, na lukách, úhorech, v příkopech, na stráních, v polích i na zahradě. Kokoška má nepravidelně vroubkované listy a tvoří růžici. Dorůstá výšky až čtyřiceti centimetrů, kvete špi¬navě bílými květy od března do listopadu a tvoří plody – malé srdcovité šešulky.
Kokoška pastuší tobolka je ale i užitečnou léčivou rostlinou. Snižuje krevní tlak, podporuje trávení a zvyšuje krevní srážlivost. Zaléváni ji horkou vodou a tento nálev pak užíváme. Denně pijeme dva šálky, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička sušené kokošky.
Užíváme ve formě nálevu při různých druzích krvácení. Např. při opakujícím se krvácení z nosu, při krvácení hemeroidů i při silném menstruačním krvácení (v tomto případě užíváme asi týden před začátkem periody dva šálky čaje denně). Nálev je vhodný i pro ženy v klimaktériu – denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje s čtyřtýdenní pauzou a opakujeme. Tato droga se užívá také k regulaci krevního tlaku, a to vysokého i nízkého – pijeme dva šálky denně až do srovnání tlaku na odpovídající hodnotu. Kokošku nelze používat pravidelně, jen příležitostně.
Příprava: vrchovatou čajovou lžičku zalijeme čtvrt litrem vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
Při krvácení hemeroidů je vhodné také používat nálev na výplachy, sedací koupele a na umývání.
Příprava: Dvě hrsti čerstvé kokošky pastuší tobolky spaříme v sítu nad vroucí vodou, zabalíme do plátna a přiložíme jako obklad.