Kokoška je plevel nebo léčivka

Úvodní stránka Fóra Léčivé byliny Kokoška je plevel nebo léčivka

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 9 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1713
  Marta Haidlová
  Host

  Vždycky jsem si myslela, že Kokoška pastuší tobolka se sice hezky či možná i vtipně jmenuje, ale je to jen normální plevel. Moje sousedka ale tvrdí, že je to léčivá bylina. Jestli je, tak jak se dá využít?

  #1724
  med
  Správce

  Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris) se považuje za obtížný plevel, který roste téměř všude – podél cest, na lukách, úhorech, v příkopech, na stráních, v polích i na zahradě. Kokoška má nepravidelně vroubkované listy a tvoří růžici. Dorůstá výšky až čtyřiceti centimetrů, kvete špi¬navě bílými květy od března do listopadu a tvoří plody – malé srdcovité šešulky.
  Kokoška pastuší tobolka je ale i užitečnou léčivou rostlinou. Snižuje krevní tlak, podporuje trávení a zvyšuje krevní srážlivost. Zaléváni ji horkou vodou a tento nálev pak užíváme. Denně pijeme dva šálky, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička sušené kokošky.
  Užíváme ve formě nálevu při různých druzích krvácení. Např. při opakujícím se krvácení z nosu, při krvácení hemeroidů i při silném menstruačním krvácení (v tomto případě užíváme asi týden před začátkem periody dva šálky čaje denně). Nálev je vhodný i pro ženy v klimaktériu – denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje s čtyřtýdenní pauzou a opakujeme. Tato droga se užívá také k regulaci krevního tlaku, a to vysokého i nízkého – pijeme dva šálky denně až do srovnání tlaku na odpovídající hodnotu. Kokošku nelze používat pravidelně, jen příležitostně.
  Příprava: vrchovatou čajovou lžičku zalijeme čtvrt litrem vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
  Při krvácení hemeroidů je vhodné také používat nálev na výplachy, sedací koupele a na umývání.
  Příprava: Dvě hrsti čerstvé kokošky pastuší tobolky spaříme v sítu nad vroucí vodou, zabalíme do plátna a přiložíme jako obklad.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.