V teplém letním období se na celé řadě rostlin mohou objevit bělavé, jakoby pomoučené povlaky. Jedná se o padlí a způsobuje je houba Erysiphe nebo Sphaerotheca a vytváří je jen na lícní straně listů. Rub naopak postupně pod napadenými místy žloutne a při silném poškození celé listy zasychají a částečně se kroutí. Padlí se za vyšších teplot rychle šíří (nepotřebuje ani vysokou vzdušnou vlhkost, jako je tomu u mnoha jiných houbových chorob). Poškozuje celou řadu bylin (meduňku, mátu…), zelenin (okurky, melouny, tykve, rajčata…) i ovocných dřevin (jabloně, angrešt, broskvoně), napadají i okrasné rostliny (růže, mahonie).
Prevence: pravidelně prosvětlujeme zahuštěné trsy, keře, koruny apod. Nenecháváme zarůst plevely, rovnoměrně záléváme ke kořenům (ne na list), skleníky a fóliovníky větráme.
Likvidace: Napadené části rostliny odstraníme a nejlépe spálíme. Napadené rostliny postřikujeme speciálními fungicidy nebo přípravky na bázi síry (např. Sulikol), ve skleníku případně sulfurátory, které spalují síru a uvolňují oxid siřičitý do vzduchu a tak hubí patogena. Rozhodně je nutné přečíst si příbalový leták, kde je uvedeno, za jak dlouho po postřiku je možné rostliny konzumovat.