Bílé skvrny na mátě

Úvodní stránka Fóra Problémy s pěstováním Bílé skvrny na mátě

 • Toto téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 8 roky a 4 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
 • Autor
  Příspěvky
 • #3154
  Zbyněk Popovský
  Host

  Dobrý den,

  pěstuji mátu a všiml jsem si, že se mi na listech začaly objevovat takové bílé skvrny. Nevíte prosím co to je a jak se toho zbavit? Vše je na přiložených fotografiích.

  děkuji za odpověď
  Zbyněk Popovský

  #3155
  Zbyněk Popovský
  Host

  V teplém letním období se na celé řadě rostlin mohou objevit bělavé, jakoby pomoučené povlaky. Jedná se o padlí a způsobuje je houba Erysiphe nebo Sphaerotheca a vytváří je jen na lícní straně listů. Rub naopak postupně pod napadenými místy žloutne a při silném poškození celé listy zasychají a částečně se kroutí. Padlí se za vyšších teplot rychle šíří (nepotřebuje ani vysokou vzdušnou vlhkost, jako je tomu u mnoha jiných houbových chorob). Poškozuje celou řadu bylin (meduňku, mátu…), zelenin (okurky, melouny, tykve, rajčata…) i ovocných dřevin (jabloně, angrešt, broskvoně), napadají i okrasné rostliny (růže, mahonie).
  Prevence: pravidelně prosvětlujeme zahuštěné trsy, keře, koruny apod. Nenecháváme zarůst plevely, rovnoměrně záléváme ke kořenům (ne na list), skleníky a fóliovníky větráme.
  Likvidace: Napadené části rostliny odstraníme a nejlépe spálíme. Napadené rostliny postřikujeme speciálními fungicidy nebo přípravky na bázi síry (např. Sulikol), ve skleníku případně sulfurátory, které spalují síru a uvolňují oxid siřičitý do vzduchu a tak hubí patogena. Rozhodně je nutné přečíst si příbalový leták, kde je uvedeno, za jak dlouho po postřiku je možné rostliny konzumovat.

  #16605
  bleble
  Host

  Lze takto napadené listy máty konzumovat např: použít do mojita ?

  #16711
  med
  Správce

  Raději ne

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.