Čínská brokolice

Úvodní stránka Fóra Jedlé rostliny Čínská brokolice

  • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
  • Autor
    Příspěvky
  • #1958
    Anežka K.
    Host

    Ráda bych se něco dozvěděla o zelenině, která se jmenuje čínská brokolice. Prý s naší zelenou brokolicí nemá nic společného a dá se pěstovat jako trvalka.

    #1977
    med
    Správce

    Domovinou Čínská brokolice (Brassica oleracea var. alboglabra) je jihovýchodní Asie, přesněji Čína a Thajsko. Čínskou brokolici řadíme mezi víceleté byliny. Listy mají podlouhlý tvar a vyrůstají z přízemní růžice, která dosahuje výšky okolo 30 – 40 cm. Zbarvení listů může být světle i tmavě zelené, ale také sytě purpurově fialové. Z růžice vyrůstá lodyha zakončená převážně bílým, výjimečně žlutým řídkým květenstvím. Bíle kvetoucí rostliny mají listy spíše světle zelené, celé rostliny jsou jemnější, drobnějšího vzrůstu. Rostliny se žlutými květy jsou mohutnější a listy mají temně zelenou barvu.
    Čínskou brokolici pěstujeme jako jednoletou až dvouletou kulturu. Vyséváme ji na jaře od počátku března nebo konci léta asi v polovině srpna do řádků nebo na široko na upravené záhony. Protrhané rostliny z jednocení můžeme přímo jíst nebo je vysadíme v trsech po pěti rostlinách. Sklízíme mladé listy, výhonky, květní lodyhy s poupaty. Rostliny i po sklizni odnožují a poskytují nám další sklizně. Tuto zajímavou zeleninu můžeme také snadno přirychlovat v pařeništi nebo skleníku.
    Konzumní částí jsou dužnaté lodyhy s květenstvím nerozvinutých poupat, dále mladé listy a výhonky, které upravujeme vařením nebo dušením a podáváme jako přílohu k masu nebo k rýži. Dužnatá květenství můžeme konzervovat sušením nebo nasolováním.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.