Co za houby se dá sbírat v zimě

Úvodní stránka Fóra Příroda Co za houby se dá sbírat v zimě

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 6 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1717
  Franta Háček
  Host

  Podzim končí nebo spíš už skončil, sezóna na houby taky, ale někteří houbaři tvrdí, že se dají houby sbírat i v zimě. Jaké druhy to jsou. Daj se použít třeba na smaženici nebo jen do polívky? A nebo rostou jen prašivky, které sbírají sebevrazi milující vyvařování jedů?

  #1726
  med
  Správce

  Houby rostou po celý rok, záleží na našich znalostech a šikovnosti v hledání. V listopadu a až do konce prosince můžeme v lese najít Čirůvku fialovou (Lepista nuda), Čirůvku dvoubarvou (Lepista saeva), která je fialové podobná, jen klobouček má hnědofialový. Tyto čirůvky jsou chutné houby vhodné pro nejrůznější kuchyňskou úpravu. V prosinci, ale i v lednu, nacházíme pařezové houby, jakými je například Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes), které rostou v trsech, mají medově žluté kloboučky s červenohnědým středem a sametově hnědý třeň. Penízovky jsou velmi dobré jedlé houby, vhodné do polévek a omáček. V lednu v lese najdeme – tentokrát ne pod sněhem, ale na stromech – Hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus), které známe i z prodejny zeleniny. Hlívy jsou nejen jedlé, dobré, ale navíc mají ozdravné a léčivé účinky. Mají různé barvy i tvar a najdeme je na listnatých stromech i na pařezech, a to ve výšce i několik metrů nad zemí. Hlívu využijeme pro nejrůznější kuchyňské úpravy.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.