Kazí se mi uskladněná cibule

Úvodní stránka Fóra Problémy s pěstováním Kazí se mi uskladněná cibule

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 10 roky a 10 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1712
  Petr Harald
  Host

  Na cibuli, kterou jsme uskladnili se objevil růžový povlak jakoby nějaké plísně a smrdí to jako zkvašené ovoce. Kazí se a nebo je to ještě v pořádku? Co s tím?

  #1723
  med
  Správce

  Popisovaný problém vypadá, že se jedná o suchou hnilobu cibulí – fusarius. Ta se projevuje tím, že cibule nejprve bledne, žloutne, pak začne od spodní části zahnívat, praská a na průřezu lze pozorovat vodnatá a zahnědlá pletiva. Na slupkách cibule se objevují hnědé skvrny, poté zasychají, tvrdnou a na nich se vytváří bělavě růžový povlak houby (mycelia). Jsou jím potaženy i kořeny, cibule páchne po kyselém ovoci.
  Suchá hniloba cibulí častěji napadá česnek než cibuli. Přenáší se snadno zálivkovou vodou, podporuje ji zamokření půdy a teploty nad 20 °C.
  Špatnou zprávou je, že po napadení rostlin neexistují žádné účinné přípravky, které by je vyléčily. Napadené cibule je nutné ihned zlikvidovat.
  Prevencí před suchou hnilobou cibulí je zejména dezinfekce pěstebních nádob, případě i zeminy, kontrola sadby a moření sazečky a sadby česneku. A konečně i správné skladování v chladném a suchém prostředí.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.