Kedlubnám usychaly listy

Úvodní stránka Fóra Problémy s pěstováním Kedlubnám usychaly listy

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 5 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1781
  Vašung
  Host

  Dobrý den, chtěl jsem se poradit. před třemi týdny mne navštívil soused a když jsem se mu chlubil svými krásnými obřími kedlubny, které jsem sklidil, tak prohlásil, že on by to nejedl, protože mají nemoc. a přitom měly jen zaschnuté listy (ty už jsem otrhal a bulvy dal do bedniček) a tvar byl možná mírně do véčka. chuťově byly podle mně v pohodě, ale vzpomněl jsem si na to teď, když jsem je přinesl a chtěl je obalovat. žena řekla, že nemocný jíst nebude a že to říkal soused. tak jak to je doopravdy.

  #1795
  med
  Správce

  Podle popisu se by mohlo jednat o nebezpečnou chorobou – bakteriální skvrnitost košťálovin. Je to půdní bakterii, která napadá celou řadu pěstovaných zelenin z brukvovitých. Tam, kde se objeví, je nutné celé místo dát tzv. do karantény dlouhodobě zde nepěstovat žádné košťáloviny a ani jejich příbuzné druhy, jako např. okrasné mathioly, tařice…
  Chorobu poznáme podle zasychajících částí listů, které vytvářejí jakoby písmeno V. Po rozlomení řapíku zde v žilnatině najdeme hnědočervené skvrny – kolonie bakterií. Ty ucpávají cévní svazky, takže část rostliny zaschne. Všechny napadené rostliny je nutno zlikvidovat spálením nebo uložením do hlubokých jam.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.