Šernomoja nebo černomoja

Úvodní stránka Fóra Jedlé rostliny Šernomoja nebo černomoja

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 2 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1716
  Irena Černá
  Host

  Koupila jsem si u Vietnamců ovoce, které mi strašně chutnalo. Prý se jmenuje nějak jako šernomoja nebo černomoja – opravdu jsem přesně nerozuměla, což asi není divu. A nápis si bohužel vůbec nepamatuju a proto nemůžu koupit znova. Netuší někdo, o co by to mohlo jít a jestli si to třebas i nemůžu zasadit na zahrádce?

  #1720
  med
  Správce

  Máte jistě na myslí exotické ovoce čerimoja – Annona cherimola. Roste jako až desetimetrový keř, patří do čeledi láhevníkovitých a pochází z Jižní a Střední Ameriky. Tento keř má oválné listy délky až 15 cm a šířky až 10 cm, nevýrazné květy s nazelenalými okvětními plátky. Plody čerimoja váží 250 až 500 gramů. Mají zeleně zbarvený povrch a krémově zbarvenou dužninu, jejíž struktura je od středu mírně vláknitá. Chuť tohoto ovoce je nasládlá, připomíná smíšenou chuť jahod s hruškami a mangem. Po rozkrojení dužnina postupně slabě hnědne. Toto ovoce jíme čerstvé, děláme z něj ovocné saláty, odšťavňujeme, děláme z něj domácí zmrzlinu nebo džem. Plod Annona cherimola obsahuje kolem 60 – 80 černých, lesklých a tvrdých semen, která jsou jedovatá, ale naštěstí je nelze rozkousnout.
  Úspěšné pěstování v našich podmínkách je možné, ale poněkud komplikované tím, že je musíme uměle opylovat. K výsevu můžeme použít semena z plodů, která ale musíme uložit na tři měsíce do ledničky – tento proces se nazývá stratifikace. Semenáčkům pak musíme zajistit podmínky podobné, jaké vyžadují v našem podnebním pásmu citrusy, to znamená, že je pěstujeme v zimní zahradě nebo ve vyhřívaném skleníku. Jen s tím rozdílem, že mladé rostlinky čerimoji nesmí přijít na přímé slunce. Na teploty náročná není, během roku prospívá při 20-25 °C, v zimě pak přezimuje kolem 10 °C. Větší nároky klade na zeminu – vyžaduje humózní půdu s dostatkem živin a pravidelnou závlahou. Pokud jí tyto podmínky poskytneme, odmění se nám bujným růstem a šestým rokem začne pravidelně plodit.
  ZAP

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.