Slunce prý ničí škůdce a plevel

Úvodní stránka Fóra Pomocníci na zahradu Slunce prý ničí škůdce a plevel

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 7 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1767
  Cimický František
  Host

  Slyšel jsem, že zejména v zahraničí mají zahrádkáři dobré zkušenosti s hubením plevelů i škůdců sluníčkem. Můžete mi vysvětlit, o co jde? Slunce přece svítí neustále, tak jak je ho možno využít cíleně na škůdce či plevel.
  Díky
  Cimický

  #1771
  med
  Správce

  Ano, jedná se o solarizaci půdy. Touto metodou se bobuje proti šíření chorob, plevelů a množení škůdců, které oproti představám některých zahrádkářů nevymrznou, ale spolehlivě přečkají zimu. Proti těmto škůdcům můžeme preventivně zasáhnout pomocí plastické fólie, kterou umocníme sluneční svit. Jde o to, aby se půda brzy zjara zahřála, což uspíší rašení plevelů i líhnutí škůdců. Ty pak úspěšně likvidují chemicky nebo mechanicky ještě před osetím.
  Velmi dobrou kombinací je povrchové ošetření zeminy dusíkatým vápnem a následné zakrytí záhonu fólií na dva až tři týdny. Po této proceduře je záhon zbaven natrvalo všech klíčících plevelů a slimáků i jejich vajíček. Dusíkaté vápno ve styku s půdní vlhkostí uvolňuje kyanamid, který se vyznačuje silným pesticidním účinkem, což se uplatňuje kromě uvedeného i při ničení houbových chorob. Dusíkaté vápno aplikujeme dokonalým rozptýlením na záhon 40 g na 1 m2 (2 polévkové lžíce) a mírně zapravíme do země pomocí vertikutátorových hrábí. Použití dusíkatého vápna má i další výhody. Po uvolnění kyanamidu se při přeměně uvolňuje dusík ve formě přijatelné pro rostliny po dobu 8 až 10 týdnů. Nelze přehlédnout i zůstatek CaO, kterého je v přípravku 50 %. Jako krycí fólie se osvědčuje PE krycí plachta o rozměrech 4 x 5 m. Fólie musí být po obvodu zahrnutá zeminou a nesmí být protržená. Na záhonu zůstává 14 až 21 dnů podle slunečních dnů. Výsevy a výsadby se realizují až po uplynutí této doby. Opoždění vegetace je pouze zdánlivé. Rostliny v ošetřeném prostoru podstatně lépe rostou a jsou vitálnější.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.