Staré dřevěné pražce na zahradě

Úvodní stránka Fóra Pomocníci na zahradu Staré dřevěné pražce na zahradě

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 3 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1998
  Jenda
  Host

  Občas čtu nebo slyším, jak se dají využívat staré dřevěné pražce na zahradě. Není to nějaká blbost, vždyť musí být plné škodlivin z desítek let provozu na dráze, co rostlinám škodí. Prý se s nimi ani nesní topit, protože by zaprasily ovzduší. A jak se teda daj využít?

  #2118
  med
  Správce

  Hloubkově impregnované železniční pražce byly a stále ještě jsou nepotřebným odpadem při rekonstrukci železničních tratí. Jejich skvělou vlastností je, že netlí a skvěle odolávají povětrnostním vlivům. Proto nacházejí skvělé využití na zahradách. Tyto dubové hranoly představují zajímavý prvek pro tvorbu okrasných zahrad. Nebývalá odolnost v kontaktu s vlhkou půdou činí z pražců výhodný a pohledově zajímavý materiál. Využívá se především na podlahy teras, zahradní cesty, chodníky, schody, opěrné zídky či dělicí stěny a palisády. Krásně vyhlížející chodník můžeme položit například z různě dlouhých kusů, případně i z pražců nedělených. Dobře ovšem vypadá také cesta s rovnými okraji vinoucí se ladně zahradou. Problémem je ale bezpečnost takové cesty za deštivého počasí – dřevo totiž při dlouhodobém vlhku porůstá řasami a sinicemi a nepříjemně pak klouže. Stavbu zahradního domku z tohoto materiálu doručit nelze, a to i proto, že za horkých letních dnů se i z několika desítek let starého dřeva uvolňuje ne právě příjemný zápach. Nikdy pražce nesmíme používat k ohrazení záhonů se zeleninou, kořením či jinými užitkovými rostlinami. Chemické prostředky, jimiž jsou impregnované mohou být i vysoce karcinogenní. Dlouhodobým působením vlhkosti se vymývají do půdy a my bychom se mohli dočkat možná krásné, ale i zdraví nebezpečné zeleniny. Proto není ani vhodné ohrazovat starými pražci kompost.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.