V krechtu mi hnijí brambory

Úvodní stránka Fóra Problémy s pěstováním V krechtu mi hnijí brambory

 • Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel med a poslední změna proběhla před 11 roky a 7 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #1752
  Jiří S.
  Host

  Zima ještě ani pořádně nezačala i když se nám rázně ochlazuje a ve čtvrtek mají být hnusné mrazy, a už jsem ve sklípku našel plno shnilých brambor. Proč a co proti tomu dělat

  #1760
  med
  Správce

  Jde s největší pravděpodobností o bakteriální hnilobu způsobenou druhem bakterie Erwina carotovora. Ta se může objevit při skladování nejen brambor, ale i různých druhů zelenin, a to na hlízách a kořenech. Je to mokrá a kašovitě vypadající hniloba a výrazným a nepříjemným zápachem. Zárodky tohoto onemocnění se vyskytují jíž na záhonu, kde se běžně vyskytuje v půdě a napadá mechanicky poškozené hlízy či kořeny. Tato poškození, třeba jen drobná, vznikají například během okopávání nebo při sklizni a podobně. To znamená, že si hnilobu přinášíme se sklizenými plody, aniž bychom ji ještě viděli. Teprve po určité době se rozvine v plné síle, a pokud uskladněnou sklizeň pravidelně nekontrolujeme, dokáže ji znehodnotit. Z infikovaných plodů se celkem rychle šíří na sousední zdravé, a to tím rychleji, čím je teplota sklepu vyšší. Jediné, co lze dělat, je kontrolovat uskladněné brambory a zeleninu, odstraňovat a likvidovat nahnilé. Prevencí je hnojení draselnými hnojivy, opatrná sklizeň a vyřazení mechanicky poškozených plodů z uskladnění.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.