Lobelka drobná patří mezi letničky, které pěstujeme samostatně nebo ve směsi dalších rostlin. V okenních truhlíkách, závěsných koších, různých přenosných nádobách či na okrajích okrasných záhonů kvetou většinou jasně modrými kvítky. Jsou vyšlechtěné i kvetoucí bíle, též v odstínech růžové, červené a fialové. Mohou být kompaktní, polopřevislé i převislé. Květy se objevují koncem května a zanikají s prvními podzimními mrazíky. Lobelky si můžeme předpěstovat ze semínek již na přelomu února a března.
Lobelka drobná (Lobelia erinus) pochází z Afriky, kde roste jako trvalka. V našem podnebném pásmu ji pěstujeme převážně jako letničku v přenosných nádobách. Lobelka vytváří dlouhé větvené stonky s drobnými ozubenými listy. Tvar má rostlina podle druhu buď jako kompaktní zaoblený trs nebo převislý charakter. Drobné květy jsou oválného tvaru, pětičetné, z čehož dva menší cípy směřují vzhůru a tři větší dolů. rostlina jimi bývá zcela obsypána a dobře odolávají i dešti. Vyskytují se v mnoha odstínech modré, fialové, červené, růžové i bílé.
Druhy a odrůdy
Rod Lobelek čítá na asi tři stovky odrůd, a vysoké mohou být od 10 cm do více než metru. K drobným letničkám patří Lobelka drobná, Lobelia erinus, která má mnoho odrůd, jež kvetou v odstínech modré, světle fialové, růžové a bílé. K převislým odrůdám patří L. ‚Hamburgia‘, L. ‚Pendula‘ a L. ‚Saphir‘.
- Bíle kvete L. ‚Bílý palác‘ ‚Schneeball‘ a L. ‚White Lady‘;
- růžově s bílým očkem L. ‚Rosamund‘ a L. ‚Riviera Rose‘;
- světle fialově L. ‚Lilac Fountain a L. ‚Riviera Lilac;
- světle modře L. ‚Blue Pearl‘, ‚Laura Sky Blue‘, L. ‚Richardii‘, L. ‚Cambridge Blue‘, L. ‚Blue Cascade‘, L. ‚Riviera Sky Blue‘ a L. ‚Kaiser Wilhelm‘;
- tmavě modře L. ‚Crystal Palace‘.
Stanoviště
Lobelka drobná se pěstuje převážně v přenosných nádobách (truhlíky, závěsné koše, nádoby na terasy…), které podle možnosti stavíme na okna orientovaná na jih, východ, jihovýchod nebo jihozápad. Rostliny jsou vhodné také ke kobercovému osázení okrasného záhonu, případně i hrobu. Lobelka upřednostňuje slunce (ne však sluneční úpal), snáší i polostín. Potřebuje teplotu optimálně 16–20 °C a ochranu před silným větrem.
Předpěstování lobelek ze semínek
Semínka lobelek vyséváme od konce ledna do poloviny března do výsevních nádob v bytě nebo vyhřívaném skleníku (více o předpěstování ZDE). Nádoby opatříme drenáží a výsevní zeminou, drobná semínka řídce poházíme po povrchu a jemně je zatlačíme do půdy. Zaléváme rosením (proudem vody bychom mohli semínka vyplavit). Osetou nádobu překryjeme fólií, do které uděláme větrací dírky. Půdu nenecháme nikdy zcela vyschnout, ani ji nepřemokřujeme. Vzešlé sazeničky přepícháme.
Pěstování
Pro výsadbu sazeniček Lobelky drobné použijeme truhlíky či jiné nádoby s drenážními otvory a vrstvou drenáže z hrubého štěrku nebo keramzitu. Vrstvu překryjeme netkanou textilií, aby se nemísila se zeminou. Použít dále můžeme substrát pro balkonové rostliny, nebo si namícháme vlastní zeminu s přidáním kompostu a hrubého písku, aby byla kyprá. Sázíme je po asi pěti kusech 10-15 cm od sebe. Do venkovního prostředí je umisťujeme až, když už nehrozí mrazíky, zpravidla v druhé polovině května. Lobelky pravidelně zavlažujeme poté, co povrch zeminy lehce oschne. Dbáme na to, abychom rostliny nepřemokřovaly, aby nezačaly zahnívat. Přihnojujeme jednou týdně univerzálním železitým hnojivem. Po odkvětu rostliny seřízneme, poté znovu obrazí a opakovaně pokvetou až do zámrazu.
Množení
Lobelky množíme ze semínek (viz výše), nebo řízkováním – to především moderní odrůdy s časným kvetením.
Použití a přínos
Lobelky různých barev jsou velmi vhodné k osázení okenních truhlíků, závěsných košů nebo přenosných nádob na balkony a terasy. Dobře budou vypadat v kombinaci s bacopami, surfiniemi, petúniemi, pelargoniemi a podobnými balkonovkami. Na zahradě jsou vzpřímené lobelky vhodné na obruby okrasných záhonů, pro tvorbu kobercových vzorů ve formálních zahradách, na skalky, k osázení koryt, případně i na hroby.