Bršlice kozí noha – plevel, lék i zelenina

plevel Bršlice kozí noha - budoucí superpotravina
Bršlice kozí noha, foto med

Bršlice kozí noha roste ve volné přírodě téměř všude – na lukách, v listnatých lesích, podél cest i potoků… Stanoviště jí vyhovuje slunné, polo stinné i zastíněné. Nevidíme ji rádi v zahradách, kde je úporný, takřka nezlikvidovatelný plevel – z každého přetrženého kořínku vyrostou další a další rostliny. Zato jako léčivá bylina anebo listová zelenina je Kozí noha velmi ceněná. Odvodňuje organismus, působí proti dně a mladé rostliny se výborně uplatní v kuchyni. Zdá se, že tento plevel patří mezi super potraviny budoucnosti.

Pokračovat ve čtení „Bršlice kozí noha – plevel, lék i zelenina“

Co léčí Sedmikráska obecná

Sedmikráska obecná - žlutý střed, bílé okvětní lístky
Sedmikráska obecná, foto TAM

Sedmikráska obecná, lidově chudobka, je drobná rostlina, kterou nacházíme téměř všude, kde roste tráva. Z Karafiátových Broučků si pamatujeme, že vykvete na místě, kde broučci nepřežili zimu, ale málokdo ví, co všechno sedmikrásky dovedou léčit. A není toho málo, neboť působí protizánětlivě a hojivě. Také bojují proti jarní únavě tím, že doplňují do organismu chybějící minerální látky, jichž obsahují velké množství.

Pokračovat ve čtení „Co léčí Sedmikráska obecná“

Skočec obecný, ricinový

Vysoká okrasná rostlina z rodu pryšcovitých, Semena jsou prudce jedovatá.
Skočec obecný, foto med

Skočec obecný, ricinový je vysoká okrasná rostlina z rodu pryšcovitých, která ozvláštní zahradu. Zároveň je však velmi jedovatá a podle toho s ní zacházíme. Máme-li malé děti, raději s pěstováním Skočce počkáme až do doby, kdy už si nestrčí semena podobná fazolím do pusy. Teprve pak se v klidu můžeme kochat krásou neobvyklé rostliny.

Pokračovat ve čtení „Skočec obecný, ricinový“

Heřmánek pravý, lékařský

Bílé okvětní lístky, žluté třesy - květy Heřmánku lékařského
Heřmánek pravý, lékařský, foto med

Heřmánek pravý, lékařský patří mezi vysoce uznávané byliny, jak naznačuje i staré české pořekadlo „Před heřmánkem smekni…“ Kromě jiného snižuje horečku, má hojivé a dezinfekční účinky, upravuje trávicí problémy, hojí bolesti hlavy i popáleniny a mnoho dalších. Je to léčivka vhodná i pro malé děti. Pozitivní účinky heřmánku se využívají i v kosmetice.

Pokračovat ve čtení „Heřmánek pravý, lékařský“

Co léčí Ostropestřec mariánský

fialově kvetoucí léčivý bodlák Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský, foto med

Název ostropestřce mariánského má kořeny ve staré legendě, kdy údajně bílé žilkoví na listech představuje mléko Panny Marie. Účinná látka silymarin se nachází ve slupce plodu ostropestřce a tato látka má blahodárné účinky na regeneraci jater, ale tím jeho léčivé účinky zdaleka nekončí. Ostropestřec mariánský je znám odedávna a v současnosti díky svým vynikajícím vlastnostem zažívá velkou renesanci.

Pokračovat ve čtení „Co léčí Ostropestřec mariánský“

Co léčí Čekanka obecná

modře kvetoucí Čekanka obecná na louce
Čekanka obecná, Cichorium intybus, foto med

Čekanka je podle legendy začarovaná modrooká dívka, která tak dlouho čekala na milého, až byla proměněna v modrokvětou rostlinu u cesty. Jestliže ji utrhneme do vázy, rychle zvadne. V dávných časech se věřilo v kouzelnou moc čekankové šťávy, kterou když se natřeme, získáme krásu a štěstí. Co léčí Čekanka obecná? Je to především léčivá bylina, která pomáhá s léčbou cukrovky, nemocemi jater, žlučníku, ledvin, močového ústrojí i žaludku. Z kořene čekanky se vyrábí melta.

Pokračovat ve čtení „Co léčí Čekanka obecná“

Co léčí Libeček lékařský

libeček lékařský
Libeček lékařský, foto med

Libeček lékařský se používá ke kořenění pokrmů, ale také patří mezi účinné léčivé byliny pro domácí léčbu. Je močopudný, tedy vhodný k pročištění celého organismu, posiluje krevní oběh, prospívá při chorobách srdce i ledvin, dně, revmatismu, zažívání, kolikách malých dětí a dalších. Koření Libeček si snadno vypěstujeme nejen na zahrádce, ale i v nádobě za oknem či na balkoně.

Pokračovat ve čtení „Co léčí Libeček lékařský“

Co léčí Šišák bajkalský

Modře kvetoucí léčivá bylina Šišák bajkalský
Šišák bajkalský, foto med

Jak už název napovídá, pochází léčivá bylina Šišák bajkalský ze stepní krajiny Dálného východu, z oblasti kolem jezera Bajkal. U nás volně v přírodě neroste, ale můžeme ho úspěšně pěstovat na zahrádce. A stojí to za to, protože tak získáme nejen pěknou, modře kvetoucí trvalku, ale i léčivku na mnohé neduhy, která se k léčbě používala již před naším letopočtem. Co léčí Šišák bajkalský? Například zánětlivá onemocnění, nemoci srdce, vysoký tlak, snižuje horečku…

Pokračovat ve čtení „Co léčí Šišák bajkalský“

Co léčí Řeřicha setá

Naklíčená Řeřicha v misce
Co léčí Řeřicha setá, foto med

Chybí-li nám vitamíny z čerstvé zeleniny, sáhneme po semínkách řeřichy seté, které nasypeme na mokrou vatičku nebo na papírový kapesník, a za 5 dní si ji už můžeme nasypat na chléb v máslem, vmíchat do tvarohu nebo do nějakého salátu. Řeřicha setá má také spoustu léčivých účinků – napomáhá léčit suchý kašel, revma, bolest zad a další.

Pokračovat ve čtení „Co léčí Řeřicha setá“

Vrba bílá – rostlinný aspirin

mladé vrby na břehu řeky
Mladé Vrby bílé, foto med

Vrba bílou u nás najdeme téměř všude, neboť patří nejrozšířenějším druhům vrb. Vrba bílá kvete velmi brzy zjara a poskytuje první potravu probouzejícím se včelám. V tomto období je také ideální sbírat kůru, a to nejlépe z dvou až tříletých větví. Odvar z kůry vrby bílé má stejné účinky jako aspirin (acylpyrin), jen je šetrnější k žaludku. Tento rostlinný aspirin pijeme ho právě v období chřipek, viróz a bolestech v krku.

Pokračovat ve čtení „Vrba bílá – rostlinný aspirin“