Jedovaté keře na zahradě

Červené plody Kaliny obecné
Kalina obecná, foto med

Některé nádherně kvetoucí keře, které vysazujeme v okrasné zahradě, mohou být zcela neškodné, ale nezanedbatelná část může být jedovatá. Máme-li malé děti, měli bychom při zakládání zahrady vědět, kterým se raději vyhnout a počkat s jejich pěstováním, až děti odrostou. V určitém věku již chápou, že některé bobule či lístky se do pusy nedávají. Které jedovaté keře na zahradě by malé děti, případně i domácí zvířata mohly ohrozit?

Pokračovat ve čtení „Jedovaté keře na zahradě“

Venkovní LED osvětlení: poznejte jeho výhody

Osvětlení LED ve vile
Venkovní LED osvětlení, foto archiv

Světlo člověk potřebuje i venku. Ovšem venkovní osvětlení není stejné jako to, které používáme doma. Liší se především svou odolností. Venkovní osvětlení musí být odolné proti prachu, vlhkosti, ale i vodě, stejně jako proti mechanickému poškození. Snadno venkovní LED osvětlení poznáte tak, že se u něj uvádí stupeň krytí minimálně IP44. Přestože u starších typů světel se to příliš neřešilo.

Pokračovat ve čtení „Venkovní LED osvětlení: poznejte jeho výhody“

Vřesoviště a výběr rostlin

Vřesoviště při západu slunce
Vřesoviště na zahradě, foto Pascal

Vřesoviště je volná přírodní partie svérázného charakteru. Přírodní vřesoviště jsou většinou na písčitých půdách a slunných polohách. V zahradních vřesovištích se snažíme o vytvoření výsadeb podobného charakteru a doplňujeme je ještě dalšími druhy, které se sem hodí. Pravidlem je, že čím menší bude, tím méně druhů a barev rostlin má mít. Krásné vřesoviště je takové, které vypadá přirozeně jako v přírodě.

Pokračovat ve čtení „Vřesoviště a výběr rostlin“

Podzimní práce na zahradě

Žlutě kvetoucí, bohatý trs květin
Chryzantéma, Listopadka, Chrysanthemum, foto med

Některé trvalky po odkvětu utváří atraktivní plody, které zdobí zahradu i na podzim a v zimě. Bobule na keřích jsou nejen dekorativní, ale slouží i jako potrava pro ptáky. Podzimní práce na zahradě představují sklizeň, rytí, hrabání, prořezávání, výsadbu, přehazování kompostu údržbu nářadí a zazimování.

Pokračovat ve čtení „Podzimní práce na zahradě“

Zahradničení v únoru

Hortenzie v zimě, foto med

Únor je měsíc, kdy je buď množství sněhu, nebo je poměrně sucho a mráz. Podle počasí rozhodujeme o zahradnických pracích v únoru. Pokud je nevlídně můžeme provádět různé údržbové práce na zahradních stavbách, plotech, konstrukcích pro dětské hry, anebo připravit podloží pro nové stavby a cesty. Také je vhodný čas pro opravy a údržbu veškerého zahradního nářadí a techniky.

Pokračovat ve čtení „Zahradničení v únoru“

Zahradničení v lednu

Námraza na zazimované zahradě, svázané okrasné trávy
Lednová zahrada, foto Pascal

V lednu zahrada odpočívá, ale zahradníci ne tak docela. Zahradničení v lednu nevyžaduje tolik práce jako třeba v dubnu, ale trochu jí je. Například je čas na řez a tvarování některých dřevin, není-li země zamrzlá, můžeme vykopat výsadbové jámy, případně hloubíme jezírko. Také kontrolujeme nádobové rostliny. Sklepáváme sníh, který svou tíhou ohrožuje stromy a keře…

Pokračovat ve čtení „Zahradničení v lednu“

Řez Skimie japonské

Nakvetlý okrasný keř Skimie japonské
Nakvétajícíí Skimie japonská, foto med

Stálezelené okrasné keře Skimie japonské jsou klenotem každé okrasné zahrádky i terasy, pěstujeme-li je v přenosných nádobách. Nádherných bílo-růžových květů si užíváme přibližně od března do května, od podzimu až do jara zase bývá obalená červenými plody jako korálky. Po odkvětu v případě potřeby následuje řez Skimie japonské. Také je možné si ji namnožit.

Pokračovat ve čtení „Řez Skimie japonské“

Hmyzí hotel v zahradě

budka s klacíky pro líhnutí užitečného hmyzu
Hmyzí hotel v zahradě, foto archiv firmy

Z českých zahrad pomalu ustupují neekologické a neekonomické anglické trávníky a místo nich často přibývají přírodnější prvky. Řada majitelů větších zahrad se rozhodla pro výsev květnaté louky, další zpříjemňují život hmyzu a včelám výsadbou medonosných květin, keřů a stromů a někteří se rozhodli u sebe včelky samotářky, slunéčka sedmitečná a čmeláky ubytovat v zahradě, kde jim připravili speciální hmyzí hotel

Pokračovat ve čtení „Hmyzí hotel v zahradě“

Jak se chytře zbavit plevelů

vyvýšené ohraničené záhony ze zeleninou. Jak se chytře zbavit plevelů.
Zeleninové záhony, foto med

Jak se chytře zbavit plevelů? Jednoleté i víceleté plevele ubírají rostlinám prostor, vodu a živiny. I když máte k jeho hubení celou řadu účinných herbicidů, určitě je stále nejlepší způsob jeho likvidace klasický – ruční pletí. To vám může zpříjemnit speciální plecí motyčka či vypichovač plevele. Každou rostlinku plevele je třeba vytrhávat i s kořínkem

Pokračovat ve čtení „Jak se chytře zbavit plevelů“