Přednosti vyvýšených záhonů

Smysl pěstování zeleniny, koření a dalších rostlin ve vysokých záhonech je zřejmý na první pohled – nemusíme ohýbat záda, ani si ničit kolena klečením.
Pohodlné pěstování na vyvýšených záhonech, foto archiv
Pokračovat ve čtení „Přednosti vyvýšených záhonů“

Jedovaté keře na zahradě

Červené plody Kaliny obecné
Kalina obecná, foto med

Některé nádherně kvetoucí keře, které vysazujeme v okrasné zahradě, mohou být zcela neškodné, ale nezanedbatelná část může být jedovatá. Máme-li malé děti, měli bychom při zakládání zahrady vědět, kterým se raději vyhnout a počkat s jejich pěstováním, až děti odrostou. V určitém věku již chápou, že některé bobule či lístky se do pusy nedávají. Které jedovaté keře na zahradě by malé děti, případně i domácí zvířata mohly ohrozit?

Pokračovat ve čtení „Jedovaté keře na zahradě“

Venkovní LED osvětlení: poznejte jeho výhody

Osvětlení LED ve vile
Venkovní LED osvětlení, foto archiv

Světlo člověk potřebuje i venku. Ovšem venkovní osvětlení není stejné jako to, které používáme doma. Liší se především svou odolností. Venkovní osvětlení musí být odolné proti prachu, vlhkosti, ale i vodě, stejně jako proti mechanickému poškození. Snadno venkovní LED osvětlení poznáte tak, že se u něj uvádí stupeň krytí minimálně IP44. Přestože u starších typů světel se to příliš neřešilo.

Pokračovat ve čtení „Venkovní LED osvětlení: poznejte jeho výhody“

Vřesoviště a výběr rostlin

Vřesoviště je volná přírodní partie svérázného charakteru. Přírodní vřesoviště jsou většinou na písčitých půdách a slunných polohách. V zahradních vřesovištích se snažíme o vytvoření výsadeb podobného charakteru a doplňujeme je ještě dalšími druhy, které se sem hodí.
Vřesoviště na zahradě, foto Pascal

Vřesoviště je volná přírodní partie svérázného charakteru. Přírodní vřesoviště jsou většinou na písčitých půdách a slunných polohách. V zahradních vřesovištích se snažíme o vytvoření výsadeb podobného charakteru a doplňujeme je ještě dalšími druhy, které se sem hodí. Pravidlem je, že čím menší bude, tím méně druhů a barev rostlin má mít. Krásné vřesoviště je takové, které vypadá přirozeně jako v přírodě.

Pokračovat ve čtení „Vřesoviště a výběr rostlin“

Podzimní práce na zahradě

Žlutě kvetoucí, bohatý trs květin
Chryzantéma, Listopadka, Chrysanthemum, foto med

Některé trvalky po odkvětu utváří atraktivní plody, které zdobí zahradu i na podzim a v zimě. Bobule na keřích jsou nejen dekorativní, ale slouží i jako potrava pro ptáky. Podzimní práce na zahradě představují sklizeň, rytí, hrabání, prořezávání, výsadbu, přehazování kompostu údržbu nářadí a zazimování.

Pokračovat ve čtení „Podzimní práce na zahradě“

Zahradničení v únoru

Hortenzie v zimě, foto med

Únor je měsíc, kdy je buď množství sněhu, nebo je poměrně sucho a mráz. Podle počasí rozhodujeme o zahradnických pracích v únoru. Pokud je nevlídně můžeme provádět různé údržbové práce na zahradních stavbách, plotech, konstrukcích pro dětské hry, anebo připravit podloží pro nové stavby a cesty. Také je vhodný čas pro opravy a údržbu veškerého zahradního nářadí a techniky.

Pokračovat ve čtení „Zahradničení v únoru“

Zahradničení v lednu

Námraza na zazimované zahradě, svázané okrasné trávy
Lednová zahrada, foto Pascal

V lednu zahrada odpočívá, ale zahradníci ne tak docela. Zahradničení v lednu nevyžaduje tolik práce jako třeba v dubnu, ale trochu jí je. Například je čas na řez a tvarování některých dřevin, není-li země zamrzlá, můžeme vykopat výsadbové jámy, případně hloubíme jezírko. Také kontrolujeme nádobové rostliny. Sklepáváme sníh, který svou tíhou ohrožuje stromy a keře…

Pokračovat ve čtení „Zahradničení v lednu“

Okrasná zahrada na konci jara

Květinový záhon - afrikány, rozrazil, třapatky a další letničky
Květinový záhon, foto med

V květnu a v červnu přibývá tepla jarní druhy rostlin na zahrádce ustupují letním. Navíc všechno roste kvapem přímo před očima. Nejen užitková, ale i okrasná část zahrady volá po naší péči. Okrasná zahrada na konci jara se za naši péči odmění báječným vzhledem a pestrými barvami i vůněmi květů.

Pokračovat ve čtení „Okrasná zahrada na konci jara“

Řez Skimie japonské

Stálezelené okrasné keře Skimie japonské jsou klenotem každé okrasné zahrádky i terasy, pěstujeme-li je v přenosných nádobách.
Skimie japonská, foto med

Stálezelené okrasné keře Skimie japonské jsou klenotem každé okrasné zahrádky i terasy, pěstujeme-li je v přenosných nádobách. Nádherných bílo-růžových květů si užíváme přibližně od března do května, od podzimu až do jara zase bývá obalená červenými plody jako korálky. Po odkvětu v případě potřeby následuje řez Skimie japonské. Také je možné si ji namnožit.

Pokračovat ve čtení „Řez Skimie japonské“

Hmyzí hotel v zahradě

budka s klacíky pro líhnutí užitečného hmyzu
Hmyzí hotel v zahradě, foto archiv firmy

Z českých zahrad pomalu ustupují neekologické a neekonomické anglické trávníky a místo nich často přibývají přírodnější prvky. Řada majitelů větších zahrad se rozhodla pro výsev květnaté louky, další zpříjemňují život hmyzu a včelám výsadbou medonosných květin, keřů a stromů a někteří se rozhodli u sebe včelky samotářky, slunéčka sedmitečná a čmeláky ubytovat v zahradě, kde jim připravili speciální hmyzí hotel

Pokračovat ve čtení „Hmyzí hotel v zahradě“