Zahradní pařeniště

Různá zelenina v odkrytém zahradním pařeništi
Zelenina v odkrytém pařeništi, foto med

Zahradní pařeniště prodlužuje vegetační období rostlin a chrání je před nepříznivým počasím. Zahrádkáři tak dříve v sezoně předpěstovávají sazenice a pěstují zde různé druhy rostlin, včetně květin, zeleniny a bylin, které by jinak nemohly v dané oblasti v chladném venkovním prostředí přežít. Pařeniště vyrobíme z různých druhů materiálů, např. ze dřeva a fólie nebo starých oken.

Pokračovat ve čtení „Zahradní pařeniště“

Jaký koupit zahradní skleník

Skleník umožňuje prodloužit vegetační sezónu
Skleník ze žárově zinkovaného plechu, foto med

Skleník umožňuje prodloužit vegetační sezónu a pokud je vyhřívaný, můžeme sklízet jahody, salát i exotické ovoce nebo květiny v době, kdy je na ně venku už a nebo ještě příliš chladno. Bez skleníku bychom v běžných podmínkách čerstvou zeleninu jen stěží vypěstovali. Kromě toho slouží i k zazimování citlivých rostlin v přenosných nádobách, které by naši zimu nejspíš nepřežily. Jaký koupit zahradní skleník? Vybíráme nejen velikost a tvar, ale i materiál, z něhož je vyroben.

Pokračovat ve čtení „Jaký koupit zahradní skleník“

Hmyzí hotel v zahradě

budka s klacíky pro líhnutí užitečného hmyzu
Hmyzí hotel v zahradě, foto archiv firmy

Z českých zahrad pomalu ustupují neekologické a neekonomické anglické trávníky a místo nich často přibývají přírodnější prvky. Řada majitelů větších zahrad se rozhodla pro výsev květnaté louky, další zpříjemňují život hmyzu a včelám výsadbou medonosných květin, keřů a stromů a někteří se rozhodli u sebe včelky samotářky, slunéčka sedmitečná a čmeláky ubytovat v zahradě, kde jim připravili speciální hmyzí hotel

Pokračovat ve čtení „Hmyzí hotel v zahradě“

Opravy zahradních jezírek

zajímavý oblouk nad zahradním potokem, porostlý trávou a zevnitř vyložený zrcadlovou mozaikou
Opravy zahradních jezírek, foto med

Že v létě klesá hladina vody v jezírku či jiných vodních nádrží v zahradě, je normální. Ve velkých vedrech může být pokles až čtyři centimetry za měsíc. Když ale hladina vody klesá rychleji, spíše to napovídá na prasklinu nebo trhlinu v plášti nádrže. V takovém případě musíme zasáhnout, abychom zachránili ryby a vodní rostliny. Jak na opravy zahradních jezírek?

Pokračovat ve čtení „Opravy zahradních jezírek“

Jak si prodloužit koupací sezonu

Krytý bazén u domu
Jak si prodloužit koupací sezonu, foto archiv

Je mnoho důvodů, proč bazén zastřešit: střecha ho chrání před nečistotami, které by do něj nafoukal vítr. Omezuje teplotní výkyvy a my si tak můžeme prodloužit koupací sezonu, přičemž s pohyblivým zastřešením se ani neochudíme o potěšení z koupání pod širým nebem. Kvalita vody se zvýší a množství chemikálií pro nutnou úpravu vody se sníží, úspora energie vzroste o 30-40 %. A důležité je i to, že do zastřešeného bazénu nespadnou děti ani zvířata.

Pokračovat ve čtení „Jak si prodloužit koupací sezonu“

Zahradní brány a loubí

Loubí porostlé popínavými růžemi.
Zahradní brány a loubí, foto med

Zahradní brány a loubí jsou ozdobné prvky, které přispívají ke kráse zahrady. Zatímco brána je poměrně úzká konstrukce pro popínavé rostliny, loubí je klenbovitý kryt z větví nebo popínavých rostlin, většinou mezi vrátky a domem. Slouží pro krásu, předěl, zákoutí, stín a je-li u něj lavička, pro příjemný odpočinek.

Pokračovat ve čtení „Zahradní brány a loubí“

Pět tipů, jak si zpříjemnit posezení na zahradě

zahradní nábytek v béžových odstínech
Zahradní nábytek, foto archiv

Naše zahrada by měla k odpočinku i zábavě sloužit celé rodině, ale tomu ji musíme přizpůsobit. Posezení pod letní oblohou nám snadno zpříjemní pohodlný zahradní nábytek, lehátka, houpačky, pro malé děti pískoviště a malý bazének… A proti dešti se pojistíme zastřešenou pergolou, zahradním altánem nebo mobilním party stanem.

Pokračovat ve čtení „Pět tipů, jak si zpříjemnit posezení na zahradě“

Stavba altánu

bíle natřený zahradní altán
Altán, toto med

Na zahradě bezpochyby oceníme možnost posedět si ve stínu pod střechou, chráněni před palčivými paprsky slunce i před deštěm, a přitom venku, kde můžeme vychutnávat vůni květin i se kochat jejich krásou. Stavba altánu na zahradě je s trochou zručnosti, dobrým materiálem a odpovídajícím nářadím snadná i vlastníma rukama.

Pokračovat ve čtení „Stavba altánu“

Kruhová lavička kolem stromu

kolem kmene stromu je kruhová lavička
Kruhová lavička kolem stromu, foto med

Zahrada u domu by měla sloužit i jako další obytný prostor. Proto je ve většině zahrad umístěn i venkovní nábytek. Součástí zahrady jsou různá sedátka, lavičky, lehátka a houpačky, aby nám tu bylo co nejpříjemněji. Dřevěné lavičky se hodí kamkoli, ale nejlépe vypadají mezi kvetoucími keři nebo pod ochranou koruny stromu. Nabídka trhu je poměrně bohatá, ale je-li předmětem naší touhy kruhová lavička kolem stromu, budeme si ji muset nechat zhotovit na míru. Při troše šikovnosti to zvládneme sami.

Pokračovat ve čtení „Kruhová lavička kolem stromu“