Travinové partie v zahradě

Okrasné trávy na podzim
Ozdobnice čínská, (Miscanthus sinensis ’Variegatus’), foto med
Pokračovat ve čtení „Travinové partie v zahradě“

Mavuň červená

Červeně kvetoucí trvalka
Mavuň červená, Centranthus ruber, foto med

Mavuň červená není nijak náročná na naši péči. Stačí jí slunné a suché stanoviště, kde bohatě pokvete od května až do zámrazu. Pochází ze Středomoří, kde se nachází na skalách, na rumištích a dalších nehostinných místech s minimem vláhy. U nás se pěstuje v zahradách na skalkách či suťových záhonech, kde se rozrůstá do bohatých trsů se zářivě červenými květy.

Pokračovat ve čtení „Mavuň červená“

Údržba zahradního nářadí

Zavěšené zahradní nářadí čeká na údržbu
Zahradní nářadí, foto med

Dobře udržované zahradní nářadí nejenže dobře vypadá a déle vydrží, ale také se s ním snadněji pracuje. Rýč obalený těžkou zeminou je těžší a méně účinný než čistý rýč, tupé plotové nůžky znesnadňují stříhání a řezné plochy na rostlinách jsou spíše roztřepené než hladké. Nejdůležitější je údržba zahradního nářadí brzy po použití, udržovat kovové části naolejované a řezné části ostré.

Pokračovat ve čtení „Údržba zahradního nářadí“

Údržba sekačky na trávu

Děvče seče trávu sekačkou
Sečení trávy, foto med

Chceme-li, aby nám sekačka trávy dlouho dobře sloužila, měli bychom se o ni správně starat. Nestačí jen halabala otřít nože a nechat sekačku stát až do příštího sečení. Po každém sekání trávy bychom měli sekačku důkladně vyčistit a zkontrolovat. Je to lepší, než dlouze čistit před sekáním zaschlé a ztvrdlé nečistoty. A co dělat, když zjistíme, že na noži je zub od kamene nebo sekačku nelze nastartovat? Na řadu přichází údržba sekačky na trávu.

Pokračovat ve čtení „Údržba sekačky na trávu“

Jak vybrat a pečovat o rýče a rycí vidle

Návod, jak pečovat o zahradní nářadí na rytí půdy.
Rýč, foto archiv

Na zahradě většinou potřebujeme rýče a rycí vidle. Rytím půdu rozmělňujeme a provzdušňujeme, což zlepšuje přirozený proces rozkladu, zvyšuje úrodnost a hubí plevele. Během rytí také můžeme půdu obohacovat o výživné látky tím, že do ní zapracováváme hnůj, kompost nebo listovku. Jak si vybrat rýč, který nám bude sedět a jak se o něj správně starat?

Pokračovat ve čtení „Jak vybrat a pečovat o rýče a rycí vidle“

Řezání dřeva motorovou pilou

řeže dříví na zimu řetězovou pilou
Řezání dřeva motorovou pilou, foto archiv

Kdy si koupíme řetězovou pilu, z příbalového letáku se většinou dozvíme základní informace, jak přístroj pracuje. Pokud jsme ale řezání motorovou pilou nikdy nedělali, budeme potřebovat informací trochu víc. Sice nejsme profesionálové, pro které platí dané bezpečnostní předpisy, ale měli bychom se jim i řídit také, aby nedošlo k úrazu.

Pokračovat ve čtení „Řezání dřeva motorovou pilou“

Řetězová elektrická nebo motorová pila?

řezání dřeva řetězovou pilou
Řetězová elektrická nebo motorová pila, foto archiv

Řetězová pila se stala neodmyslitelným pomocníkem při různých pracích na zahradě, v domě i v dílně. Jsou motorové pily, elektrické a AKU (akumulátorové). Elektrické jsou sice levnější, ale jsme omezeni délkou přívodové šňůry, i když s akumulátorovými řetězovými pilami tento problém odpadá, ale vydrží pracovat kratší dobu. S motorovou pilou můžeme prořezat třeba celý sad, pokácet staré stromy, nařezat je na špalky na topení nebo si z nich vyřezat zahradní lavice. Výběr řetězové pily záleží na několika okolnostech.

Pokračovat ve čtení „Řetězová elektrická nebo motorová pila?“

Drtič větví nebo štěpkovač

zahradní stroj na drcení větví z prořezu
Štěpkovač, foto archiv

Máme-li zahradu, kde pěstujeme stromy a keře, které pravidelně prořezáváme a tvarujeme, musíme se několikrát ročně potýkat s hromadu větví. množství zahradního odpadu v podobě větví. Ve městech tento zahradní odpad spálit nesmíme, nehledě na to, že čerstvé a zelené větvičky ani nehoří. Řešení jsou dvě, jedním je drtič zahradního odpadu a druhým štěpkovač. Vybereme si drtič nebo štěpkovač?

Pokračovat ve čtení „Drtič větví nebo štěpkovač“

Vyžínač a křovinořez

Vyžínání trávy krovinořezem
Vyžínání trávy, foto TAM

Často se plete vyžínač a křovinořez. Ale nemotají to jen uživatelé, občas to pomýlí i prodejci ve svých reklamních letácích, ano, i to se stává. Občas směšují strunové sekačky čili vyžínače – s křovinořezy čili motorovými kosami. Je ale vůbec důležité mezi těmito šikovnými pomocníky rozlišovat? Ale samozřejmě, každý je totiž primárně určen na něco jiného.

Pokračovat ve čtení „Vyžínač a křovinořez“