Jak posílit imunitu

Imunita je schopnost organismu bránit se proti patogenům (virům a bakteriím) z vnějšího i z vnitřního prostředí.
Rakytník řešetlákový, Hippophae rhamnoides, foto med

Imunita je schopnost organismu bránit se proti patogenům (virům a bakteriím) z vnějšího i z vnitřního prostředí. Dobře pracující obranný systém nás může ochránit před všemi možnými druhy zdravotních potíží a nemocí. Jak posílit imunitu? Ideálně bychom měli udržovat rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem, jíst a pít zdravě, hýbat se a co nejméně se stresovat. Imunitu významně posílíme některými přírodními prostředky.

Pokračovat ve čtení „Jak posílit imunitu“

Houby jako zdravá pochoutka: Hlíva ústřičná, shiitake a enoki

Subsistence farming cultivation of shiitake mushrooms. Image close-up of mushrooms
Shiitake Mushrooms, foto archiv

Představa udělat něco pro své zdraví a zároveň si pochutnat. Připadá vám, že to nejde dohromady, protože když je něco dobrého, zpravidla to není příliš zdravé a naopak – je-li něco zdravé, nebývá to zrovna chutné? O některých potravinách to možná platí, ale houby jako zdravá pochoutka: Hlíva ústřičná, shiitake a enoku jsou v tomto směru výjimkou. Představíme vám tři druhy hub, které jsou skvělou pochoutkou v kuchyni a zároveň nabízejí celou řadu zdravotních benefitů. 

Pokračovat ve čtení „Houby jako zdravá pochoutka: Hlíva ústřičná, shiitake a enoki“

Bylinné čaje k léčbě zahlenění organismu

skleněná konev s bylinným čajem
Lipový květ, foto med

Zahlenění krku, hlavně po ránu, ale někdy i přes den, vykašlávání hustého nažloutlého nebo nazelenalého hlenu, ucpaný nos, případně i zalehlé uši…. Příčin může být několik: nachlazení, kouření, stres, alergie (na pyly, na znečištěné prostředí, na některé druhy potravy apod.). Někdy zahlenění přetrvává i řadu měsíců a výsledky léčby nejsou uspokojivé. Zbavit se tohoto nepříjemného neduhu nám pomůžou některé léčivé bylinné čaje.

Pokračovat ve čtení „Bylinné čaje k léčbě zahlenění organismu“

Kouzelné bylinky, nachlazení a očista

rozvinuté a pomalu se rozvíjející květy Bezu černého
Květy černého bezu, foto med

Pomalu se blíží jaro, a tak na sklonku zimy vypustila Česká televize do éteru pokračování úspěšného pořadu o bylinkách a zdravém životním stylu. Přinese divákům, mimo jiné, i tipy na vybudování přírodní zahrady, pěstování vlastní zeleniny, návod na detoxikaci organismu a provede nás i kuchyní. Druhou dvanáctidílnou sérii Kouzelné bylinky, nachlazení a očista můžeme sledovat na ČT 1 vždy v neděli v podvečer a opět jí provází moderátorka Simona Tancerová. O její cestě k bylinkám, konceptu pořadu a našem tipu na kúru proti nachlazení si dnes povídáme.

Pokračovat ve čtení „Kouzelné bylinky, nachlazení a očista“

Zánět horních cest dýchacích – domácí léčba

léčba zánětu horních cest dýchacích bylinami
Sedmikráska, foto med

Zánět horních cest dýchacích se projevuje ucpaným nosem, kýcháním, hlenovitou rýmou, která z virové fáze může přejít do bakteriální, kdy hlen dostává žlutou až nazelenalou barvu, bolestí hlavy v oblasti čela, dráždivým kašlem, teplotou, bolestí v krku při polykání a někdy i bolestí ucha nebo zánětem spojivek. Nemoc bývá krátkodobá, pokud nedojde ke komplikacím – zánětu vedlejších dutin nosních, které se zpravidla léčí antibiotiky.

Pokračovat ve čtení „Zánět horních cest dýchacích – domácí léčba“

Žaludeční nevolnost a bylinné čaje

Heřmánek na žaludeční nevolnost
Heřmánek na žaludeční nevolnost, foto TAM

Žaludeční nevolnost je nepříjemný neduh, který čas od času potrápí téměř každého. Může nastat například po užívání antibiotik nebo jiných léků, po bouřlivém večírku s přemírou alkoholu a cigaret, také když to přeženeme s jídlem. O kocovině více ZDE. Žaludeční nevolnost je i doprovodný jev střevních infekcí, špatné práci slinivky břišní, nízké produkce enzymů, zácpě a nadýmání a dalších nejrůznějších příčin. A na každý takový problém vyrostla nějaká léčivá bylinka.

Pokračovat ve čtení „Žaludeční nevolnost a bylinné čaje“

Hemoroidy – domácí léčba

mladé žaludy na zeleném letním dubu
Dub, foto med

Hemoroidy jistě nejsou naše oblíbené téma, tedy pokud se nevyžíváme v detailním rozebírání nejrůznějších neduhů, které máme, nebo bychom mohli mít. Přesto je záhodno právě o hemeroidech něco vědět – ostatně – stále více sedíme a jistě oceníme, když budeme sedět pohodlně a bezbolestně. Odborníci tvrdí, že lidé se dělí na ty, kteří hemoroidy mají a na ty, kteří je mít budou.

Pokračovat ve čtení „Hemoroidy – domácí léčba“

Jak přestat kouřit – rady vyléčeného závisláka

Kuřačka, autorka TAM, malba temperou
Kuřačka, malba TAM

K častým předsevzetím patří skoncovat s kouřením. S každým Novým rokem to zkouší přibližně třetina kuřáků, ale procento úspěšnosti je velmi malé. Jak přestat kouřit, když všichni kuřáci dobře vědí, jaká zdravotní rizika jim hrozí, co dělá kouření s pletí, vlasy i zuby, a také, jak moc je nákladné. A uvědomují si, že děti vyrůstající v rodině kuřáků budou s velkou pravděpodobností také kouřit. Proč je tedy takový problém s kouřením přestat?

Pokračovat ve čtení „Jak přestat kouřit – rady vyléčeného závisláka“

Kocovina – prevence i léčba

Malba Henri de Toulouse Lautrec - Portrét Suzanne Valadon, ilustrace k článku o kocovině
Kocovina-portrét Suzanne Valadon od Henri de Toulouse Lautrec

Kdo to někdy přehnal s pitím alkoholu, dobře ví, co je kocovina. Ano, je to ráno po večírku, kdy jsme toho vypili trochu víc, než je pro náš organismus snesitelné, případně jsme ještě různé druhy alkoholu střídali. Popis takového stavu je od prozaického konstatování Je mi blbě až po básnické obraty typu Mám uvnitř hlavy ještě jednu větší, nebo Mám hlavu jak pátrací balon a tak podobně. Zkrátka není nám dobře. Co tedy dělat, aby kocovina nenastala, anebo když už ji máme, jak se jí rychle zbavit.

Pokračovat ve čtení „Kocovina – prevence i léčba“

Smutek a deprese zaženeme bylinkami

rozmarýn je jednou z léčivých bylin, které zaženou smutek a deprese
Rozmarýn lékařský, foto med

Nejen pro nadcházející sváteční dny je nutné zahnat únavu, smutek a zlé duchy – tedy moderní mluvou řečeno, potřebujeme přírodní antidepresiva na odstranění deprese a stresu. Už od středověku byl k těmto účelům užíván rozmarýn, který sloužil jako kadidlo, koření i jako univerzální léčivá rostlina. Smutek a deprese zklidňuje také fenykl a jmelí.

Pokračovat ve čtení „Smutek a deprese zaženeme bylinkami“