Štětkovec, Callistemon

Štětkovec, Callistemon je okrasný keř s květy ve tvaru štětky na  mytí lahví
Štětkovec, Callistemon, foto med
Pokračovat ve čtení „Štětkovec, Callistemon“

Okrasné keře s jedlými plody

Plody Dřínu obecného - dřínky
Dozrávající dřínky na Dřínu obecném, foto med

Mnoho okrasných keřů nám přináší požitek z pěkně zelené dekorace zahrady a krásných květů. Některé okrasné keře s jedlými plody nejsou příliš známé, a přitom jsou nejen jedlé a zdravé, ale mají i léčivé účinky. Vyrábíme z nich lahodné marmelády, džemy, šťávy i kompoty.

Pokračovat ve čtení „Okrasné keře s jedlými plody“

Hortenzie dubolistá

Bílé květy Hortnzie dubollisté se koncem léta zabarvují do růžova
Hortenzie dubolistá, Hydrangea quercifolia, foto med

Hortenzie dubolistá je celoročně zajímavý keř s velkými vykrajovanými zelenými listy, které se na podzim zbarvují do vínově červené. Atraktivní velké bílé květy se časem zbarvují do růžova. Pochází z jihovýchodu Spojených států a u nás se jí daří dobře. Na pěstování není příliš náročná, jen potřebuje průběžně mírně vlhkou půdu.

Pokračovat ve čtení „Hortenzie dubolistá“

Jarní řez okrasných keřů

sytě růžové velké květy rododendronů
Rododendron, foto med

Chceme-li, aby naše okrasné keře byly stále krásné a bohatě kvetly po dlouhá léta, měli bychom je kromě láskyplné péče řádně řezat. Některým je třeba jen odstranit omrzlé větve, případně tvarovat. Jiné zas vyžadují pravidelné seříznutí větví asi o třetinu. Další prosvětlení zahuštěné koruny. Ty, které chceme zmladit, potřebují radikální řez. Na jarní řez okrasných keřů je čas právě teď.

Pokračovat ve čtení „Jarní řez okrasných keřů“

Květnaté a japonské dříny

Květnaté a japonské dříny či svídy pěstujeme na zahradě převážně jako okrasné dřeviny.
Květnaté a japonské dříny, foto med

Květnaté a japonské dříny či svídy pěstujeme na zahradě převážně jako okrasné dřeviny. Vyniknou jako solitéry i ve skupinách. Dřín květnatý je totožný s názvem Svída květnatá (Cornus florida) a Dřín japonský je totéž, co Svída japonská (Cornus kousa). Do rodu Cornus patří i dřínovce, dřínovky i dřínečky. Ty květnaté spojují nádherné nápadně zvětšené listeny – bílé, růžové nebo červené – na okrajích květenství. Také listy a větve bývají atraktivně zbarvené.

Pokračovat ve čtení „Květnaté a japonské dříny“

Skalník – okrasný keř

Nízký plazivý keř Skalník s podzimním vybarvením listů a množstvím červených plodů.
Skalník Dammerův, foto med

Skalník – okrasný keř, se vyskytuje ve velkém množství druhů. Některé jsou nizoučké a plazivé, které nahradí trávník. jiné převislé do nádob na terasu nebo na skalku, další vzpřímené se hodí jako solitéry i k tvorbě živého plotu. Skalníky jsou na jaře obsypané bílými kvítky, od podzimu zas dekorativními korálově červenými malvicemi, které v zimě ocení především ptáci. Pěstování skalníku je snadné, nevyžaduje téměř žádnou péči. Jsou to ideální keře pro každou zahradu.

Pokračovat ve čtení „Skalník – okrasný keř“

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký ohromuje nádhernými květy, které mohou mít v průměru okolo dvaceti až třiceti centimetrů.
Ibišek velkokvětý, bahenní, americký, foto med

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký ohromuje nádhernými květy, které mohou mít v průměru okolo dvaceti až třiceti centimetrů. Barvy mívají od bílé přes různé odstíny růžové až po temně červenou. Mírné zimy na zahradě snáší dobře, pokud lehce namrzne, na jaře opět vyraší. Pokud velkokvětý Ibišek americký pěstujeme v přenosné nádobě, nejlépe přezimuje v chladné s světlé místnosti.

Pokračovat ve čtení „Ibišek velkokvětý, bahenní, americký“