Barvínek menší a Barvínek větší

Modrofialové květy Barvínek větší
Barvínek větší, foto med

Barvínek je stálezelená půdopokryvná rostlina, která tvoří husté brčálově zelené koberce. Ty jsou na jaře pokryté modro-fialovými květy. Barvínek můžeme s úspěchem pěstovat i v přenosných nádobách na terase a balkonu, ale i jako pokojovou rostlinu. Rostlina je nenáročná, vhodná i pro začátečníky, a poměrně rychle se rozrůstá.

Pokračovat ve čtení „Barvínek menší a Barvínek větší“

Perovskie lebedolistá

Modro-fialově kvetoucí polokeř, přitahující opylovače
Perovskie lebedolistá Blue Spire‘, foto med

Perovskie lebedolistá tvoří modrofialově kvetoucí polokeře, které připomínají levanduli, ale jejíž listy silně voní po šalvěji. Sympatické je ti to, že nevyžaduje téměř žádnou péči, ani zálivku, neb se spokojí s deštěm. Pevné stonky se stříbrošedými listy vypadají na zahradě skvěle i v zimě. Pěstovat ji lze i v nádobách.

Pokračovat ve čtení „Perovskie lebedolistá“

Dlužicha, Heuchera

Červené zvonkovité květy Dlužichy krvavé
Dlužicha krvavá ´Leuchtkaefer´, foto med

Dlužicha, Heuchera je stálezelená trvalka, jejíž dekorativní listy i kvetoucí laty byly vyšlechtěny do široké palety barev. Zajímavou trvalku oceníme i jako půdopokryvnou rostlinu, která atraktivně vyplní hluchá místa na zahradě. Většina kultivarů dlužich zdobí zahradu listy dlouho do zimy, některé dokonce až do jara.

Pokračovat ve čtení „Dlužicha, Heuchera“

Bohyška, Hosta, Funkie

Bohyška, Hosta - odrůdy s různě barevnými listy
Bohyšky, Hosty, foto med

Bohyška, Hosta, Funkie jsou názvy pro trsnatou rostlinu s velmi dekorativními listy mnoha různých odstínů od světlé žlutozelené po modrošedou. Na zahradě ji oceníme na místech, kde jiné rostliny strádají. Daří se jí v polostínu, dokonce i ve stínu s ranním osluněním. Můžeme ji vysazovat jako pobřežní rostlinu kolem vodních partií. Nejlépe vypadá, když na plochu nasázíme různé odrůdy, časem půdu zcela pokryjí. Na pěstování je Hosta nenáročná, potřebuje dostatek vláhy, ne však přemokřenou.

Pokračovat ve čtení „Bohyška, Hosta, Funkie“

Čechrava zahradní, Astilbe

zářivě růžové laty Čechravy japonské
Čechrava japonská, Astilbe japonica, foto med

Čechrava zahradní je atraktivní trvalka podobná naší domácí Udatně (Aruncus). Rozzáří zahradu po celé léto barvami od bílé přes krémovou, odstíny růžové, červené a purpurové. Dobře vypadá na okrasných záhonech, ve skalkách nebo přenosných nádobách na terase, i jako řezaná ve váze, nebo sušená v suchých aranžmá. Čechravy se pěstují poměrně snadně, daří se jim v polostínu i ve stínu.

Pokračovat ve čtení „Čechrava zahradní, Astilbe“

Skočec obecný, ricinový

Vysoká okrasná rostlina z rodu pryšcovitých, Semena jsou prudce jedovatá.
Skočec obecný, foto med

Skočec obecný, ricinový je vysoká okrasná rostlina z rodu pryšcovitých, která ozvláštní zahradu. Zároveň je však velmi jedovatá a podle toho s ní zacházíme. Máme-li malé děti, raději s pěstováním Skočce počkáme až do doby, kdy už si nestrčí semena podobná fazolím do pusy. Teprve pak se v klidu můžeme kochat krásou neobvyklé rostliny.

Pokračovat ve čtení „Skočec obecný, ricinový“

Provzdušnění trávníku – i půda potřebuje nadechnout

okrasný trávník po vertikutaci
Provzdušněný trávník, foto med

Chloubou každého pěstitele je dokonalý hustý a svěží zelený trávník. Jeho kvalita začíná již při úpravě půdy a výsevu travního semene, ale tím to nekončí. Kromě zálivky a hnojení se musíme starat i o to, aby měl trávník dostatek kyslíku. A toho dosáhneme jeho provzdušněním, nejlépe vertikutátorem. Jak takové provzdušnění trávníku probíhá?

Pokračovat ve čtení „Provzdušnění trávníku – i půda potřebuje nadechnout“

Jarní řez okrasných travin

Na zimu svázané trsy okrasných travin
Na zimu svázané trsy travin, foto med

Většina vysokých okrasných travin se před zimou neseřezává. Naopak – trsy svážeme, abychom jejich kořeny chránili před mrazem a zejména srážkovou vodou, která by mohla zapříčinit uhnití kořenů. Choulostivější druhy ještě zakryjeme chvojím nebo listím. Jarní řez okrasných travin provádíme nejlépe v březnu.

Pokračovat ve čtení „Jarní řez okrasných travin“

Okrasné traviny

půvabné stvoly pampové trávy
Pampová tráva, Cortaderia, foto med

Okrasné traviny jsou vysoce dekorativní, a to i v zimě. Jejich romantické vlnění ve větru můžeme na zahradě pozorovat teprve v posledních desetiletích. Okrasnými travinami můžeme v okrasné zahradě vyplnit v podstatě každé volné místo, přežijí i vedra a sucha. Některé druhy svou krásou zastíní i trvalky. Hlavní podmínkou úspěšného pěstování okrasných trav je správný výběr druhu pro dané stanoviště a dodržování nemnoha a nepříliš náročných zásad péče o ně.

Pokračovat ve čtení „Okrasné traviny“

Křivouš kořenující na pergoly a zídky

Dřevnatá liána Křivouš kořenující, která se nazývá také trubač, se půvabně pne po pergolách a zídkách.

Dřevnatá liána Křivouš kořenující, která se nazývá také Trubač, se půvabně pne po pergolách a zídkách. Křivouš poměrně rychle pokryje nevzhlednou zeď, zneprůhlední plot či skryje před zraky kolemjdoucích místo, kde grilujeme nebo se opalujeme. Celé léto až do září bohatě kvete červenooranžovými či žlutými trubkovitými květy, dlouhými asi osm centimetrů. Rostlina je bezúdržbová, potřebuje jen občas prořezat, případně vyvázat.

Pokračovat ve čtení „Křivouš kořenující na pergoly a zídky“