Sakura ozdobná, okrasná třešeň

Bohaté plnokvěté růžové květy Sakury ozdobné
Sakura ozdobná, foto med

Sakura ozdobná je jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů, který na jaře růžově či bíle rozsvítí každou zahradu. V nabídce jsou odrůdy různých barevných odstínů a rozmanitých tvarů i velikostí. Nízké odrůdy jsou vhodné i pro docela malé zahrádky. Pod názvem Sakura najdeme okrasné třešně, višně i slivoně. Jejich pěstování vyžaduje minimum péče.

Pokračovat ve čtení „Sakura ozdobná, okrasná třešeň“

Liliovník tulipánokvětý

Liliovník tulipánokvětý je velmi dekorativní, exotický okrasný strom
Liliovník tulipánokvětý, foto med

Liliovník tulipánokvětý je velmi dekorativní, exotický okrasný strom, který se stále více prosazuje v okrasných zahradách a parcích. Kromě zajímavých velkých listů ve tvaru lyry kvete na přelomu jara a léta nádhernými žluto zelené barvy s oranžovou kresbou, které mají tvar i velikost tulipánu. Olistěním, mohutným vzrůstem, květy i podzimním vybarvením, tedy celkovým estetickým působením patří liliovník k nejdekorativnějším stromům.

Pokračovat ve čtení „Liliovník tulipánokvětý“

Přesazování stromů a keřů

vínově červené listy Javoru dlanitolistého
Javor dlanitolistý, foto med

Kořeny ukotvují rostlinu k zemi a jemné kořenové vlášení zajišťuje přísun vody a výživných látek a odvod odpadních látek. Při přesazování stromů a keřů se množství tohoto jemného vlášení potrhá, takže dochází k velkým problémům s metabolismem, které mohou vést až k uhynutí rostliny. Musíme vědět, jak stromy a keře na zahradě správně přesazovat a poté co nejdříve zajistit regeneraci. První známku přizpůsobení se dřevin novému prostředí bývá, že začnou obracet listy k slunci.

Pokračovat ve čtení „Přesazování stromů a keřů“

Podzimní výsadba keřů a stromů

Podzimní výsadba keřů a stromů, foto archiv

Říjnu se přezdívá „měsíc dřevin“. Je to totiž nejvhodnější období pro výsadbu nových keřů a stromů, které se mohou přes zimu dobře adaptovat a neuschnou. Podzimní výsadba keřů a stromů vaši zahradu vždy pozvedne, změníte její charakter, vzhled, ale také užitkovost. Stromy vám poskytnou stín, zmírní vítr a připraví spoustu krásných koutů pro relaxaci. Proto se dnes podíváme na základní zásady výsadby stromů, díky kterým se ujme úplně každý.

Pokračovat ve čtení „Podzimní výsadba keřů a stromů“

Ořešák vlašský, královský – pěstování a léčivé účinky

čerstvě spadané vlašské ořechy
Vlašské ořechy, foto med

Ořešák vlašský neboli královský je mohutný strom, který potřebuje dostatek prostoru, vláhu, teplo a světlo. Za těchto podmínek plodí oblíbené vlašské ořechy v množství až 50 kg na strom. Pokud mu něco schází, plodí méně, ob rok nebo vůbec. Je stromem velkých zahrad, na malou nepatří. Kromě chutných plodů má i listy s léčivými dezinfekčními a protizánětlivými účinky.

Pokračovat ve čtení „Ořešák vlašský, královský – pěstování a léčivé účinky“

Vrba bílá – krásná a užitečná

na babku ostříhaná Vrba bílá
Vrba bílá, foto med

Vrba bílá patří mezi nejrozšířenější druhy vrb. Na venkově byly tyto dřeviny bohatě využívány – z prutů se pletly nejen velikonoční pomlázky, ale především koše, nůše, ošatky, kukaně pro slepice, jednoduchý nábytek, kočárky a mnohé další. Vrba bílá kvete velmi brzy zjara a poskytuje první potravu probouzejícím se včelám. Zpevňuje břehy a její kůra má léčivé účinky.

Pokračovat ve čtení „Vrba bílá – krásná a užitečná“

Modřín a jeho zahradní odrůdy

Okrasné převislé modříny na zahradě
Převislý modřín, foto med

Modříny jsou nádherné stromy, které se dožívají věku i nad pět set let. Patří mezi významné krajinotvorné dřeviny s velkou proměnlivostí v průběhu roku, a to od svěží jarní zeleně až po teplé žluté podzimní tóny. Má hebké jehličí, které jako jedinému z jehličnanů opadává. Kromě jehlic jsou ozdobné i drobnější šišky. Nemusí být výhradně vysoký strom, jaký známe z přírody, jsou vyšlechtěny i malé druhy vhodné pro zahrady, do skalky nebo i do přenosných nádob na terasu.

Pokračovat ve čtení „Modřín a jeho zahradní odrůdy“

Javor dlanitolistý – druhy a pěstování

Červené listy Javoru dlanitolistého  Acer-palmatum-‚Atropurpureum‘
Javor dlanitolistý , foto med

Strom Javor má dekorativní listí, které se na podzim nádherně vybarvuje. Javor dlanitolistý – druhy a pěstování, známý i jako japonský j. má mezi javory zcela výjimečné postavení. Tyto středně velké stromy si můžeme vysadit v barvě listí od jasně zelené po temně červenou, a každý takový exemplář bude zcela nepřehlédnutelný. Javory s dekorativním listem jsou vyhledávanými solitéry. V zahradách upoutají nezvyklými listy a v dospělosti výraznými až bizarními tvary. Vnášejí do zahrad nezvyklou barevnost a pohledový akcent.

Pokračovat ve čtení „Javor dlanitolistý – druhy a pěstování“