Předpěstování Afrikánů, Hledíků a Gazánií

žluto-oranžové květy Afrikánů neboli Aksamitníků
Aksamitník, afrikán, foto med

Předpěstování Afrikánů, Hledíků a Gazánií začíná vyséváním semínek do truhlíků i jiných pěstebních nádob již v únoru až březnu. Vypěstujeme si tak potřebné množství vlastních sazeniček na okrasné záhony v zahrádce, nebo do závěsných košů či přenosných nádob na balkony a terasy.

Gazánie, foto med

Afrikány, Hledíky a Gazánie jsou letničky.  Jejich semínka k výsevu můžeme na podzim sesbírat z odkvétajících rostlin, uložíme je do krabiček nebo sáčků, na které napíšeme názvy. Anebo je koupíme v obchodech se semeny, hobby marketech, zahradnictví i v mnoha supermarketech. Kromě výše zmíněných se v únorů předpěstovávají i Begónie, Hvozdíky, Lobelky a Pelargónie.

Výsev semínek  do pěstebních nádob

Hledíky, foto med

K vypěstování semínek Afrikánů, Hledíků a Gazánií potřebujeme dostatek světla a tepla. Vyklíčí i potmě, ale v době klíčení potřebují teplotu ideálně okolo 25 °C. Klíčit třeba v teplé a vlhké koupelně. Jakmile se však objeví první lístky, potřebují semenáčky především světlo, bez něhož budou blednout a potáhnou se za světlem, čímž získají vytáhlý a neduživý tvar. Semínka Afrikánů, Hledíků a Gazánií řídce vysejeme do truhlíku nebo jiné pěstební nádoby, které opatříme substrátem pro výsev a množení rostlin. Semínka jemně zatlačíme do substrátu a postřikovačem opatrně zalijeme a po celou dobu udržujeme zeminu vlhkou. Přes výsevní nádobu pro dobu klíčení přetáhneme fólii, kterou propícháme, aby k rostlinám mohl vzduch.

Přepichování semenáčků

Aksamitník, foto med

Během předpěstování letniček se nejprve objeví děložní lístky a poté první pravý list. To je ta správná doba na přepichování rostlinek. Také fólii již trvale odstraníme. Každou rostlinku vytáhneme ze země, zastřihneme kořínky asi o třetinu (to, aby zesílily) a vysadíme je ve vzdálenosti 2,5 – 3 cm od sebe. Zeminu mírně přitlačíme a zalijeme. Nádoby umístíme na světlé a vzdušné místo, nejlépe na okenní parapet, kde porostou až do doby, kdy venku již nehrozí mrazíky. Poté je přesadíme na záhony nebo do truhlíků a dalších nádob, které umístíme na okna, balkony nebo terasy.

Aksamitník, afrikán 

Afrikány, foto med

Aksamitníky, Afrikány, Tagetes jsou vhodné pro pěstování na záhonech i v přenosných nádobách. Nad to, že dobře vypadají, jsou jedlé, mají léčivé účinky a jejich poněkud nepříjemný zápach odpuzuje řadu škůdců, například háďátka. Aksamitníky jsou nenáročné, snadno se pěstují i množí. Najdeme mezi nimi nízké i vyšší odrůdy se škálou barev od téměř bílé přes žlutou, oranžovou až po rudohnědou, často vícebarevnou. Listy i květy afrikánů můžeme použít v kuchyni pro dozdobení i dochucení pokrmů – chuťově jsou podobné anýzu, květy šafránově dobarví polévku či omáčku. Léčivé účinky afrikánů jsou v jejich antibiotických a antibakteriálních schopnostech – pomáhají při problémech s trávením, v koupeli hojí kožní nedostatky i bolesti kloubů.

Hledík, lví hubičky 

Hledíky, lví hubičky, foto med

Předpěstování letniček Hledíky  (Antirrhinum) probíhá od února až do poloviny března, sazenice na venkovní stanoviště od poloviny dubna do poloviny května. Lidově lví tlamička kvete od června do pozdního podzimu a snáší i přízemní mrazíky. Pyskaté květy hledíků mají květy v široké škále barev – odstíny bílé, žluté, oranžové, růžové, červené až po nachové. Rostliny bývají podle odrůdy vysoké 15–60 cm. Potřebují slunné stanoviště a humózní půdu. Odkvetlé květy průběžně odstraňujeme, hledíky pak opětovně rozkvetou.

Gazánie zářivá 

Gazánie zářivá, foto med

Letnička Gazánie, Gazanie rigens  vyséváme v únoru a na venkovní záhon vysazujeme po ledových mužích, tedy v druhé polovině května. Kvetou od června do prvních podzimních mrazíků, vysoké bývají mezi 20–40 cm. Gazánii zářivou, pokud svítí slunce, rozhodně nepřehlédneme, neboť její květy opravdu září. Mohou mít barvy od bílé, různých odstínů žluté a oranžové, po červenou až hnědou, nejkrásnější jsou ale dvoubarevné a vícebarevné verze s jinak barevnými středy i okraji.