Pěstování na zahradě v červenci

Broskvoň obsypaná dozrávajícími plody
Dozrávající broskve, foto med

Co červenec neuvaří, srpen nedopeče, říká stará pranostika. Pěstování na zahradě v červenci je příjemně, ovoce dozrává a čerstvě utržené je plné chuti, jaké nikdy to koupené v supermarketu nedosáhne. Ze sklizené zeleninu zas připravujeme lehká letní jídla, zejména pak osvěžující saláty. Také nastává období zavařování, kompotování a nakládání.

O péči o okrasnou zahradu v červenci ZDE.

Ovocné stromy a keře

Sklizeň rybízu, foto med

Sklízíme třešně, višně, meruňky, broskve, raná jablka a hrušky, rané odrůdy pološvestek, renklódy (ryngle) a mirabelky. Z ovocných keřů pak všechny barvy rybízu, angrešt, jostu a v teplých regionech i maliny a kanadské borůvky. Letní řez po sklizni čeká jádroviny a peckoviny. Ze sklizeného rybízu a angreštu kompletně vyřežeme třetinu až polovinu starých výhonů. V tomto období můžeme očkovat broskvoně i podnože meruněk a štěpovat peckoviny a jádroviny.

Péče o stromy a keře

Angrešt, foto med

Zavlažujeme v období sucha, a to nejlépe po ránu nebo podvečer. Pro dobrý růst potřebují také pravidelné přihnojování, nejlépe draslíkovými a fosforečnými hnojivy. Podzimní jádroviny kontrolujeme a probíráme špatně se vyvíjející plody, abychom zabezpečili ty kvalitní i za méně příznivých podmínek. Spadané a chorobami nebo škůdci napadené plody odstraňujeme, aby se nestaly zdrojem plísňových infekcí a dalších chorob. Stromy a keře ošetřujeme proti chorobám a škůdcům. Ohniskově likvidujeme mšice. Pokud zjistíme na vrcholcích výhonů výskyt padlí (jakoby moučnatý povlak listů), raději je odstraníme. Mezi stromky vyžínáme plevele a nenecháme je vysemenit a tak se dále šířit. Z posečené trávy vytváříme kolem stromů vrstvu mulče.

Záhonové pěstování

Sklizeň a výsev

Česnek, foto med

Sklízíme okurky, mladé cukety, rajčata, papriky, česnek, cibulku, listové zeleniny nebo letní košťáloviny i mladý hrášek. Salát a naťovou zeleninu nesklízíme v horku, aby zbytečně neuvadala a zachovala si co nejvíce čerstvosti. Že jsou česnek a cibule zralé ke sklizni poznáme u česneku podle narovnávajících se palic a u cibule podle zasychající natě. Sklizené záhony nenecháváme zahálet, aby se na nich nešířily plevele. Sázíme kedlubny, květák a kapustu pro pozdní sklizně. Vyséváme ředkve, pekingské zelí, vodnici. Koncem měsíce sejeme pekingské zelí pro podzimní pěstování, různé kultury krátkodobých salátů, endivie, fazole, květák a další druhy zeleniny. Choulostivé výsevy chráníme textilií proti hmyzu. Vysazujeme jahody do sponu 0,5 x 0,3 m. Pokud nemůžeme zajistit dobrou závlahu, raději nějaký týden počkáme. Po výsadbě jahody nakrýváme textilií, aby nebyly tak citlivé na sucho. Podle potřeby zaléváme. Přihnojujeme křen, reveň a chřest.

Choroby a škůdci

Zeleninová zahrádka, foto med

Během pěstování na zahradě v červenci míváme velký problém s mšicemi, molicemi, roztoči a dalšími škůdci. Můžeme je likvidovat ekologicky. Z chorob se může začít projevovat plíseň okurky, v závěru měsíce je možný výskyt plísně bramborové na rajčatech, podmíněná vlhčím počasím. Preventivně je ošetřujeme měďnatými přípravky, například Kuprikolem. Jak na letní škůdce ZDE. V bylinářské zahrádce odstraňujeme zbytky po odkvetlých výhonech levandule, šalvěje a dalších bylinek. Abychom je mohli dále využívat pro sklizeň čerstvých lístků, sežínáme je v kratších intervalech a vrcholky buď hned využijeme nebo je sušíme nebo mrazíme.