Léto je již v plném proudu a okrasná zahrada v červenci, pokud jsme se jí opravdu věnovali, nám přináší spoustu potěšení – květiny a okrasné keře hýří barvami a vůněmi, živý plot vyrostl a zhoustl tak, že nás dokonale chrání před pohledy kolemjdoucích, stromy poskytují stín a na grilu se připravuje maso okořeněné čerstvými bylinami ze záhonu. Náš zelený azyl má opravdu co do sebe.
Tak jsme si to pěkně vymalovali, ale nebudeme zase tvrdit, že by někdy na zahradě nastala chvíle, kdy by nebylo naprosto co dělat.
Květiny
Květiny po odkvětu pročišťujeme – odstraňováním odkvetlých výhonů uvolníme místo pro nové květy a zamezíme tím možnému šíření houbových chorob. Trvalky zbavujeme plevelů. Vyséváme dvouletky pro podzimní výsadbu. Postřikujeme růže, pivoňky a dalších květiny proti mšicím, padlí a dalším škůdcům. Sušíme letničky pro pozdější suché aranžmá a sbíráme z nich semínka pro použití v následujícím roce. Semena necháme co nejdříve proschnout za přirozené teploty do 30 °C ve stínu. Sklízíme léčivky a sušíme je. Zavlažujeme a přihnojujeme všechny květiny, které to potřebují. Jiřiny a další vysoké květiny vyvazujeme výhony květin k oporám. Řízkujeme vřesy a vřesovce. Čistíme zaschlé cibule tulipánů.
Dřeviny
Růže pohnojíme některým z plných hnojiv. Pro zachování co nejdelšího období kvetení odstraňujeme odkvetlé a zavadající květy. Okrasné dřeviny, kterým již narostly dostatečně velké výhony, můžeme začít tvarovat. V dlouhodobém období sucha se řezu vyhneme, neboť by mohl poškodit část zbylých výhonků. Seřezáváme vyholující azalky. Zastřihujeme nebo tvarujeme živé ploty. Řízkujeme růže a pokud to umíme, očkujeme je na „spící očko“, přitom vkládáme 2 – 3 dobře vyzrálá očka. Na jaře nově vysazené dřeviny špatně snášejí sucho, proto je důkladně zavlažujeme a přitom je také můžeme přihnojit plným hnojivem přidaným do zálivky.
Trávník
Okrasná zahrada v červenci čítá i trávník, který vyžaduje pravidelné sečení a závlahu. Pokosenou trávu ihned odstraňujeme, neboť se pod ní může zejména v horkých dnech trávník snadno zapařit a zahnívat Zavlažujeme nejlépe po ránu nebo večer. Polední zálivka za silného slunce a horka více uškodí než prospěje. Pokosenou trávou buď mulčujeme stromy a keře, nebo ji i s dalším zahradním odpadem kompostujeme.
Zahradní jezírka
Pobřežní rostliny i lekníny občas potřebují postříkat z hadice, abychom je zbavili muchniček a mšic. Vypařenou vodu z jezírek nahrazujeme čerstvou. V létě jsou ryby v jezírku nejaktivnější, nezapomeneme je proto pravidelně krmit. Pravidelně čistíme čerpadla a filtry, pokud je máme, pokud ne, měli bychom občas okysličit vodu ostřikováním hadicí. Odstraňujeme uvadlé květy.
Nedavno jsem se s Japonska vratila a ty zaahrdy jsou fakt pekne, skoda ze bydlim na byte. Mam v pokoji alespon Bonsaj ! 😉