Jak udržet čisté zahradní jezírko

čistá voda v zahradním jezírku s rákosím na břehu
Čisté zahradní jezírko, foto med

Nejprve bychom si měli definovat, co chceme: nebude to asi mrtvá křišťálová voda (tu máme v bazénu), nebude to ovšem ani hladina zacloněná řasami, která nevoní. V byť jen trochu živém jezírku ale vznikají sloučeniny dusíku, které ve větší koncentraci působí toxicky na ryby a vodu zakalí. Musíme tedy nečistoty udržet ve správné míře a udržet čisté zahradní jezírko.

Zelená voda, foto med

Problém s vytouženými jezírky je často v naší netrpělivosti. I když postupujeme přímo „předpisově“, často nás výsledky na konci prvního roku zklamou, protože se zde ještě nevytvoří správná biologická rovnováha. Podle řady zkušeností zcela bezproblémový stav jezírek opravdu nastane po několika sezonách. Kdo ho v reakci na zažité zklamání zasype, udělá chybu.

Když vodu léčí čas

Leknín, foto med

Zdá se, že ideálně funguje jezírko až poté, co vyzkouší naši trpělivost a projde etapou komářích larev a zelených řas, následně přirozených konzumentů tohoto přírodního znečistění, pak etapou hnědých řas… Až se později přistěhují dravé larvy vážek a třeba čolci, sežerou obtížné komáry. Intenzitu řas utlumí ryby, a když k břehu vysadíme rostliny, které intenzívně odčerpávají z vody živiny, třeba rákos, sítí, vodní a bažinaté trávy a bahenní rostliny, bude voda živá a čistá a budou k ní chodit pít i pozemní živočichové a ptáci.

Filtr a skimmer

Skimmer, foto archiv

Pokud pozemkem protéká čistý potok, ušetříme za čerpadlo, filtr a energii. Jenže takové štěstí má jen málokdo. S vodou z jiného zdroje bývá problém: ta ze studny je většinou tvrdá a musíme ji chemicky upravit, vodovodní je drahá. V obou případech musíme investovat do čerpadla a filtru. Při čištění pak už jen doplňujeme vodu, co se odpaří. Na rozdíl od bazénů v jezírku nepřichází chemické čištění v úvahu a vodu musíme přečerpat přes filtry.

Výbojka

Jezírkové vodě od nežádoucích organismů můžeme také pomoci ultrafialovým zářičem, kolem něhož necháváme vodu protékat, nebo naopak s nimi svést „biologickou válku“ a vhodné mikroorganismy a bakterie do vody přidat (dají se normálně koupit). Výbojka 15 až 75 W umístěná za čerpadlem prozařuje kolem protékající vodu a likviduje mikroorganismy. Neuškodí bakteriím na rostlinách a na dně, ani rybám a vodním živočichům. Ovšem je to celkem drahý způsob s ne zrovna přesvědčivou životností.

Pomůžou i ryby

Ryby v jezírku, foto med

Upřímně řečeno, i v čisté vodě se rodí hmyz. Pokud v ní však jsou vysazené ryby. většinu hmyzích larev včas účinně zredukují. Pokud se k nám přistěhují i žáby, komárů se zbavíme docela. Když ale chceme v jezírku ryby mít, musí jejich životním potřebám odpovídat dostatečná plocha a hloubka, mělčina k slunění i zastíněné části dna. Ovšem na druhé straně jsou ryby samy o sobě zdrojem znečištění: jednak ne všechno co jim nasypeme beze zbytku sežerou, a jednak to, co sežerou, přirozeně vyloučí.

Postavíme jezírko

Jezírko v japonské zahradě, foto med

Jezírko postavíme tak, jak jsme psali ZDE. O čištění se nám postará technika: hladinový vysavač skimmer zachytí listí, prach a pyl ještě, než stačí klesnout na dno. Průtokový filtr bývá spolu s čerpadlem umístěn na břehu, ale ponorné čerpadlo instalujeme pod hladinou, na asi dvacet centimetrů vysoký kámen nebo betonový blok, aby nesálo bahno. Uzavřený okruh potřebuje odpovídající čerpadlo, tedy takové, aby alespoň čtyřikrát za den vodu přečerpalo. Pro ilustraci: při rozměrech jezírka 3×4 m a v metrové hloubce jeho středu bude mít nádrž objem asi 10 krychlových metrů, tedy 10 000 litrů – čili čerpadlo musí za den zvládnout přečerpat 40 000 litrů.

Čistá voda

Žáby v čisté vodě, foto med

Jenom to chce vstupní investici, tu a tam doplnit filtry a pak se o jezírko průběžně starat: filtry je přirozeně nutné čistit, filtry s bakteriemi doplňovat. Kal, který ze dna odsajeme, můžeme kompostovat, nebo s ním vybrané rostliny hnojit přímo. Vyčištěnou vodu můžeme vracet do jezírka kaskádou nebo vodotryskem, které ji žádoucím způsobem prokysličí. Ovšem shora popsaný způsob kdy práci necháme času a přírodě jen trochu pomáháme, má taky něco do sebe. Přináší spoustu zajímavých pozorování a nezpotíme se při něm.