Ačokča – paprikookurka

Syrová chutná po okurkách, tepelně zpracovaná spíš po paprice – odtud její název papriokookurka.
Ačokča, paprikookurka, foto med

Ačokča – paprikookurka je vynikající a bohatě plodící zelenina. Syrová chutná po okurkách, tepelně zpracovaná spíš po paprice – odtud její název papriokookurka. Konzumujeme ji, vařenou, pečenou, smaženou, grilovanou… Nároky na teplo má podobné, jako tykve a papriky, což znamená, že ji můžeme úspěšně pěstovat i u nás v době, kdy nehrozí mrazy. Navíc má léčivé účinky na naše zdraví, především na různé civilizační choroby, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Akokča pnoucí se po opěrce
Ačokča pnoucí se po opěrce , foto med

Ačokča (Cyclanthera pedata), paprikookurka, pochází z rodu Korila a z čeledi tykvovitých. Jedná se o liánu s velkými, dlanitě členěnými listy, která dorůstá tří až pěti metrů délky. Pochází z Jižní Ameriky, pěstovali ji už peruánští Indiáni, a potřebuje podobné podmínky, jako dýně.  Lodyha je tenká a hustě rozvětvená. Bílé až nažloutlé květy rostou ve větších skupinách. Ačokča tvoří oblé lusky 10-20 cm dlouhé (se špičkou na konci), které se sklízejí nezralé, dokud mají měkká bílá semena, chutnající trochu jako hrášek. V době své zralosti hranatá semena paprikookurky zčernají a ztvrdnou tak, že je nelze rozkousnout (z plodu se pak odstraňují). Lusky pukají a semena vystřelují do okolí. Po dozrání je vnitřek plodu dutý. Vegetační doba Ačokči je 90–110 dnů a z jediné rostliny můžeme sklidit až sto plodů.

Stanoviště

Ačokča, paprikookurka, foto med

Ačokča potřebuje teplé a slunné stanoviště. Vzhledem k tomu, že tato rostlina starých Inků dokáže zdárně růst na malé ploše, je vhodná pro všechny typy zahrad, i pro ty velmi malé. Jako liána se může popínat po opoře, po zdi domu, po plotu, ale stejně dobře poroste i jako plazivá na záhonu.

Pěstování Ačokči – paprikookurky

Ačokča – semínka, foto med

Semena Ačokči vyséváme přímo na záhon v dubnu, sazenice pak až druhé polovině května po tzv. Ledových mužích. Předpěstování není nutné. Paprikookurka potřebuje dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Je velmi odolná vůči chorobám, netrpí ani plísní okurkovou a nepotřebuje tedy žádné chemické postřiky. Nepřátelé Ačokči jsou jen slimáci, mráz a sucho (trvá-li dlouho, mohou přestat plodit). Při správných podmínkách vykazuje vysokou plodnost. Plodí o něco později než okurky, zato víc a až do prvních mrazíků. Plody sklízíme, když jsou velké asi čtyři centimetry.

Léčivé účinky

Kvetoucí Ačokča, paprikookurka
Kvetoucí Ačokča, foto med

Ačokču můžeme pěstovat nejen pro kuchyňské využití, ale i pro její léčivé účinky na civilizační choroby. Paprikookurky snižují vysoký krevní tlak, regulují cukrovku (diabetes), vysokou hladinu cholesterolu, léčí choroby cest dýchacích a snižují riziko arteriosklerózy. Ačokča je přírodní antioxidant, zabraňuje stárnutí buněk. Listy mají antibakteriální účinky – lze je přiložit k otlakům, odřeninám apod.

Ačokča v kuchyni

Ačokča zapečená s mletým masem, foto med

Nedozrálé plody Ačokči s ještě bílými semínky jsou vynikající syrové v různých zeleninových salátech, na chlebu s máslem, do tvarohových pomazánek, jako příloha k masu. Zralé plody musíme upravit – vybereme všechna černá semena (6-12 kusů v plodu), protože bychom si na nich vylámali zuby. Poté je tepelně upravujeme. Dusíme, přidáváme do leča, do polévek, pod maso, skvělé jsou plněné ochuceným sýrem či okořeněným mletým masem a zapečené, nebo jako plněné papriky uvařené v rajské omáčce, recept ZDE grilujeme samostatně nebo napícháme na špízy s masem. Dále je můžeme nakládat jako okurky, připravit z nich čalamádu, naložit je do oleje, či z nich vyrobit pikles (kvašené) – recept ZDE.

Ačokča naložená jako okurky, foto med