Co léčí Čekanka obecná

modře kvetoucí Čekanka obecná na louce
Čekanka obecná, Cichorium intybus, foto med

Čekanka je podle legendy začarovaná modrooká dívka, která tak dlouho čekala na milého, až byla proměněna v modrokvětou rostlinu u cesty. Jestliže ji utrhneme do vázy, rychle zvadne. V dávných časech se věřilo v kouzelnou moc čekankové šťávy, kterou když se natřeme, získáme krásu a štěstí. Co léčí Čekanka obecná? Je to především léčivá bylina, která pomáhá s léčbou cukrovky, nemocemi jater, žlučníku, ledvin, močového ústrojí i žaludku. Z kořene čekanky se vyrábí melta.

Květ čekanky
Květ čekanky, foto med

Čekanka obecná (Cichorium intybus) je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Dorůstá výšky asi jednoho metru. Větvený tenký stonek je tuhý, roste z přízemních listů, horní lodyžní listy jsou kopinaté. Na každém stonku kvetou současně dva až tři květy a po odkvětu rozkvétají další a další, což trvá zpravidla od července do října. Květy jsou jasně modré, o průměru asi čtyři centimetry. Vyskytují se i anomálie – květ může být růžový nebo bílý.

Výskyt a význam Čekanky obecné

Čekanka obecná
Čekanka obecná, foto med

Čekanku najdeme podél cest, na železničních náspech, na sušších pastvinách a mezích, na loukách, v příkopech, na pasekách na rumištích… Většinou je čekanka vnímána jako hezky kvetoucí plevel. Jedná se však o poměrně účinnou léčivou rostlinu, která nemá vedlejší účinky, jako užitkovou rostlinu pro výrobu melty, přísady do piva a čekankového sirupu, i jako koření k ochucení jarních salátů.

Sběr a sušení

Sběr čekanky
Sběr čekanky, foto med

Léčivé účinky má celá rostlina, nejvíce jich obsahuje kořen. Sbíráme pouze v přírodě volně rostoucí čekanku, šlechtěná v zahradě není vhodná.

  • Kořen: sbíráme na podzim nebo zjara. Poměrně obtížně se vykopává, měří okolo 30 cm a v průměru nanejvýš 2 cm. Po vykopání kořen čekanky omyjeme a nakrájíme na menší kusy, které pak sušíme ve stínu nebo uměle při teplotě do 50 °C. Suchý se nadrtí nebo namele na prášek. Skladujeme v uzavřené nádobě.
  • Nať: nejlépe ještě před rozkvětem rostliny. Sušíme do 50 °C, skladujeme v uzavřené nádobě.
  • Květ: sbíráme v rozkvětu, a to v odpoledních hodinách na slunci. Květ sušením velmi bledne, snažíme se ho proto sušit rychle a nejlépe ve tmě. Skladujeme ho v temných a uzavřených nádobách maximálně rok, poté je již neúčinný.

Účinné látky

Čekanková droga obsahuje hořčiny, které regulují trávení, zlepšují činnost jater, slinivky a čistí krev, dále velké množství inulinu (vhodný pro diabetiky i při redukci váhy), silice, cholin, sliz, třísloviny, manit, arginin, flavonoidy a minerální látky.

Co léčí Čekanka obecná

Nať čekanky
Nať čekanky, foto med

Čekanka obecná podporuje trávení, zlepšuje látkovou výměnu, působí mírně projímavě, močopudně a protizánětlivě. Je vhodná ke snižování cukru v krvi při cukrovce i pro redukční diety. Podporuje vylučování škodlivin z organismu, urychluje látkovou výměnu a hodí se k detoxikačním kúrám i k čištění krve. Působí jako mírné projímadlo a močopudný, žlučopudný prostředek a zlepšuje činnost celé trávicí soustavy. Pomáhá při léčbě žaludečních vředů, nemocí jater, žlučníku, ledvin a močového systému nechutenství a anorexie. Čistí slezinu, čímž v ní snižuje městnání krve. Odvar z čekanky se používá zevně při kožních vyrážkách a ekzémech, vředech a akné. Květ čekanky je účinný při zánětu spojivek, řezání v očích, na ječné zrno.

Recepty na léky z čekanky

Čekanka obecná, Cichorium
Čekanka obecná, Cichorium, foto med
  • Nálev z natě: polévkovou lžíci sušené čekankové natě zalijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme 10 minut vyluhovat, poté přecedíme. Popíjíme třikrát denně při potížích s játry, žlučníkem, ledvinami, na zlepšení metabolismu, na podporu trávení.
  • Čekankový čaj z květů: polévkovou lžíci sušených čekankových květů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme 10 minut vyluhovat, poté přecedíme. Pijeme 2-3 šálky v průběhu dne při cukrovce pro zlepšení slinivky břišní, při redukci váhy, detoxikaci organismu a při problémech s vnitřními orgány.
  • Odvar z kořene čekanky: polévkovou lžíci drcených, sušených čekankových kořenů zalijeme čtvrt litrem studené vody a zvolna vaříme pod pokličkou asi sedm minut. Necháme luhovat dalších sedm minut a přecedíme. Pijeme tři šálky v průběhu dne pro detoxikaci organismu, čistění krve, sleziny, k zrychlení látkové výměny a léčbě výše zmíněných neduhů.
  • Čekankový sirup: po 150 g květů, natě i kořene (případně 450 g jen jedné složky), 1,5 l vody, 800 g cukru, 2 citrony s chemicky neošetřenou kůrou. Čekanku zalijeme v hrnci vodou a přidáme citrony nakrájené na kousky. Přivedeme k varu a krátce povaříme. Poté odstavíme na slunné místo a necháme luhovat dva dny. Přecedíme přes pláténko a lehce vymačkáme. Vzniklé tekutiny by měl být něco málo přes litr. Pomalu zahříváme v širokém kastrolu a postupně přisypáváme cukr. Necháme zvolna (aby cukr nezkaramelizoval) probublávat, dokud tekutina nezhoustne. Horké nalijeme do sterilovaných lahviček a uzavřeme.
  • Ozdravný jarní salát: v asi podobném množství nasbíráme v čisté přírodě mladé lístky čekanky, kopřivy a pampelišky. Nasekáme je nadrobno, přidáme stejné množství sezonního ovoce, které rozmačkáme nebo nakrájíme nadrobno, zakapeme citronovou šťávou, olivovým olejem a přidáme lžíci medu.
  • O dalších způsobech přípravy léků ZDE.

Použití a přínos čekanky

Kromě domácí léčby se čekanka odedávna využívá i v kuchyni. Sušený nebo pražený mletý kořen sloužil jako tzv. cikorka k přípravě „kávy“. Mladé nahořklé lístky se přidávaly do polévek, omáček, salátů a špenátů z divokých bylin, sirup nahrazoval cukr, květy lze zdobit dorty a různé pokrmy. Průmyslově se z čekanky vyrábí sladidlo a přídavek vylepšující chuť piva.