Letnička Bakopa drobnolistá vyniká v okenním truhlíku nebo v závěsných nádobách. Stonky s listy vytvářejí hustý zelený koberec posetý bílými, růžovými nebo modrofialovými květy. Výhodou je, že samy opadávají, takže je nemusíme odstraňovat. Na pěstování je tato drobná, převislá, teplomilná rostlina nenáročná.
Bakopa drobnolistá, Brahmi, (Bacopa monnieri) z čeledi jitrocelovitých pochází z jižní Afriky. Přirozeně roste i v Indii, Austrálii, Asii a Americe. Stálezelená, nízká, plazivá rostlina v domovině se vyskytuje v bažinatých a podmáčených půdách na březích vodních toků, v mokřadech. Dorůstá výšky nanejvýše 30 cm. Na dlouhých převislých stoncích nese drobné vejčité, světle zelené listy. Kvete od května do října, obvykle v barvě bílé, růžové či modrofialové. Hvězdicovité květy vyrůstají z listového paždí, nevoní. Plodem je tobolka.
Druhy a odrůdy
Rod Bakopa čítá asi 55 druhů. Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) je nejrozšířenějším druhem tohoto rodu. Kvete od června do září. Bakopa drobnolistá bílá (B. Diffusa) kvete bíle a při dobré péči mohou její šlahouny dorůst až do jednoho metru. Bakopa ´Bahia White´ (B. ‚Bahia White‘), dorůstá do výšky 15 cm, šlahouny až 30 cm. Kvete bíle, se žlutým středem. Bakopa bílá ´Scopia (B. White ´Scopia´) je převislá letnička s bílými kvítky. Pokud ji pravidelně hnojíme, pokvete bohatě celé léto. Bakopa modrá (B. ´Scopia Gulliver Blue´) bohatě větvená, převislá letnička s drobnými modrofialovými kvítky. Bakopa velkokvětá modrá (B. Sutera grandiflora) má bohaté závěsy se záplavou modrých kvítků. Bakopa růžová (B. ´Scopia Gulliver Pink Heart´) kvete drobnými růžovými kvítky. Růžově kvetou i Bakopa Pinktopia (B. sutera cordata) a Bakopa růžová (B. Sutera ´Giga Rose´).
Stanoviště
Bakopy upřednostňují dostatek světla a tepla, ale je přímé slunce. Vhodné je umístění na okna a balkony orientované na jih nebo jihovýchod. Ve stínu méně kvete. Vhodné jsou samozavlažovací truhlíky a závěsné květináče. Vadí jí přemokření.
Pěstování
Bakopám se nejlépe daří v dobře propustné a na živiny bohaté půdě. Sázíme je do truhlíků či závěsných nádob opatřených drenáží a otvory pro odtok přebytečné vody. Také ji pěstujeme hydroponicky. Semena vyséváme od března do dubna, sazenice na venkovní stanoviště raději až v druhé polovině května po „ledových mužích“, neboť by těžko snášely ranní mrazíky. Zaléváme vydatně, ale vyvarujeme se přemokření, neboť Bakopy jsou náchylné na plísňové choroby. Také průběžně přihnojujeme tekutým hnojivem bohatým na železo. Na podzim rostliny sestřihneme na asi 20 cm a uložíme je na zimu na světlé a bezmrazé místo s teplotou okolo 10 °C. Na jaře je přesadíme do nového substrátu.
Množení
Bakopu množíme řízkováním anebo ze semínek, která jsme posbírali po odkvětu. Řízkování je snazší, neboť vegetativní řízky dobře koření.
Použití a přínos
Bakopu známe jako plazivou či převislou letničku vhodnou do truhlíků a závěsných nádob. Uplatní se i jako doprovodná rostlina k mohutnějším letničkám, jakými jsou Muškáty, Pelargónie, Petúnie, Surfinie a další. Hodí se i jako nenáročná ozdobná rostlina do akvárií nebo do mělkých zahradních jezírek. Bakopa drobnolistá, známá také pod názvem Brahmi, má léčivé účinky a prospívá kondici mozku. Podporuje soustředění, zlepšuje vnímání a chápání, posiluje paměť. Významné snižuje úzkosti a deprese. Konzumujeme čerstvé drobné šťavnaté lístky a květy v ideálním množství 300 mg denně. Bakopa se také prodává zpracovaná ve formě prášku kapslí, tablet, čajů a tinktur.