Řez okrasných keřů v předjaří

Řez okrasných keřů v předjaří a v zimě děláme i proto, že v létě hůře poznáme, co řezat, neboť překážejí listy.
Vajgélie květnatá, foto med

Řez okrasných keřů v předjaří a v zimě děláme i proto, že v létě hůře poznáme, co řezat, neboť překážejí listy. Některé keře kvetou na jednoletém dřevě např. Mochna (Potentilla), jiné na dřevě dvouletém Zlatice (Forsythia).

Forzýtie, foto med

Časně i pozdě kvetoucí keře řežeme ve stejné době. Při každoročním řezu neodstraňujeme příliš mnoho větví (maximálně tři z každého keře), abychom negativně neovlivnili bohatství květů. Jen po dlouhodobém zanedbání péče je nutný radikální řez, který je na úkor kvetení. Rostliny choulostivé na mráz řežeme na jaře. Některé keře vyžadují zvláštní způsob řezu.

Řez vinné révy, foto med

Prosvětlovací řez provádíme u dřevin, které jsou husté a přerostlé. Řezem odstraňujeme suché části dřevin, větve rostoucí dovnitř koruny keře, nebo ty staré a poškozené. Řežeme kousek nad očkem. Tím keř prosvětlíme a podpoříme mladý obrost. Prořezáváme zpravidla od prosince do poloviny března, během teplot, které neklesají hluboce pod 0 ° C. S řezem skončíme s rašením listů a naléváním poupat.

Keř Hortenzie latnatá, foto med

Hortenzie (Hydrangea) stříháme zásadně na jaře. Koncem léta po odkvětu odstřihneme jen suchá květenství nebo uschlé části výhonů. Hortenzii velkolistou stříháme tak, že větvičku, která kvete na jednoletém dřevě, zastřihneme na jaře nad prvním párem zdravých pupenů. H. latnatá a H. stromečkovitá kvetou na letošním dřevě. Proto můžeme loňské výhony seříznout nakrátko, čímž podpoříme násadu květů.

Keř Kalina obecná foto med

Kalina obecná (Viburnum opulus), dorůstá do 3-5 metrů, potřebuje dobře propustnou živnou a vlhkou půdu. Je vápnomilná. Kaliny nevyžadují pravidelný řez, ale lehké prosvětlení jim prospěje.

Keř Komule. Buddleja, foto med

Komule Davidova (Buddleja davidii) dorůstá do výšky 3-5 metrů. Větve vzpřímené, v horní polovině mírně převislé. Kvete od července někdy až do října. Po včasném odstranění odkvetlých květenství bohatě pokvete na bočních výhonech. Potřebuje každoroční jarní seříznutí https://www.zahradaapriroda.cz/rez-komule-davidovy-a-komule-weyerovy/ všech větví až na půl metru nad zemí. Radikální způsob řezu přináší nejlepší kvetení. V růstové zóně ještě měkké výhony sestřihneme na tři očka, aby bylo dost světla a síly pro následně vyrůstající výhony.

Dřevina Mahónie cesmínolistá, Mahonia aquifolium, foto med

Mahónie (Mahonia) je vždyzelený hustý keř, dorůstající 1,5metrové výšky. Výchovný či tvarující řez je nejhodnější provádět na jaře, v dubnu, ale pravidelný řez nutný není.

Keř Ořechokřídlec, ořechoplodec clandonský, Caryopteris clandonensis, foto med

Ořechokřídlec, Ořechoplodec kladonský (Caryopteris Clandonensis) je opadavý keř dorůstající nejvýše do jednoho metru. Kvete modře od konce srpna až do listopadu. Na jaře, nejlépe v březnu, zkrátíme výhony asi 30 cm nad zemí, keř tak hustě obroste.

KPustoryl, Philadelphus, foto med

Pustoryl obecný (Philadelphus coronarius) řečený nepravý jasmín bíle kvete a voní. Upřednostňuje půdu s obsahem vápníku. Po výsadbě uděláme výrazný řez a vydatně zaléváme, dokud neprokoření. Starší keře vyžadují pravidelný redukční řez.

KTavolník, Spiraea, foto med

Tavolník bílý (Spiraea) dorůstá výšky asi 2 m a šířky až 3 m. Řez tavolníku není nutný, ale časem keř prosychá a méně kvete, a tehdy je vhodný radikální zmlazovací nebo tvarovací řez. Avšak převislé variety by celkovým řezem vzhledově utrpěly, proto je jen mírně zkracujeme.

Keř Vajgélie květnatá, červená, foto med

Vajgélie růžová (Weigela florida) nádherně kvete. Jelikož rozkvete hlavně na mladých výhoncích, s přibýváním starších dřevnatících větví ztrácí na kráse. Každý třetí rok proto odstraníme tříleté výhonky. Ostatní zkrátíme o 1/3 až 1/2 a několik starších větví vyřežeme až při zemi.

Keř Vinná réva, Vitis vinifera, plod hrozny, foto med

Vinná réva (Vitis vinifera) se řeže během února. V rostlině proudí míza velmi brzy, takže při pozdním řezu by vyteklo velké množství mízy. Výhon seřízneme na dvě očka a rostlinu zasadíme do jamky tak, aby místo štěpování zůstalo asi 3 cm nad zemí.

Keř Zimolez, Lonicera, foto med

Zimolez (Lonicera) je dřevina, která má širokou škálu druhů – popínavé, stálezelené, výrazně kvetoucí i skalkové. Některé plodí chutné jedlé bobule.

Keř Tamaryšek, Tamarix, foto med

Tamaryšek (Tamarix) vyžaduje v prvních letech po výsadbě řez, kterým dosáhneme jeho rozkošatění. Jinak řežeme jen výjimečně, například když omrzne, onemocní nebo větve překážejí.

Kdoulovec, Chaenomeles, foto med

Dřeviny kvetoucí na jaře se stříhají po odkvětu, protože kvetou na starém dřevě. Jsou to např. převislé vrby (Salix caprea pendula), Zlatice (Forsythia x intermedia), Kdoulovec (Chaenomeles japonica), Zákula japonská (Kerria japonica) a na jaře kvetoucí Tavolníky (Spiraea).