Sakura ozdobná, okrasná třešeň

Bohaté plnokvěté růžové květy Sakury ozdobné
Sakura ozdobná, foto med

Sakura ozdobná je jeden z nejkrásněji kvetoucích stromů, který na jaře růžově či bíle rozsvítí každou zahradu. V nabídce jsou odrůdy různých barevných odstínů a rozmanitých tvarů i velikostí. Nízké odrůdy jsou vhodné i pro docela malé zahrádky. Pod názvem Sakura najdeme okrasné třešně, višně i slivoně. Jejich pěstování vyžaduje minimum péče.

Sakura – Okrasná třešen, foto med

Sakura ozdobná, okrasná třešeň (Prunus serrulata) jeokrasný opadavý strom, který na jaře (duben-květen) ohromí záplavou květů. Některé odrůdy mají široce rozložitou korunu, jiné rostou kompaktně, několik kultivarů má převislé větve, další úzký, sloupovitý vzrůst. Tvar koruny je trychtýřovitý, listy mají vejčitý tvar, délky asi 12 cm. Zpočátku mají bronzový odstín, časem zezelenají, a nakonec se podzimně zbarví do žluta nebo do oranžova. Tisíce růžových květů jsou buď světle, nebo sytě růžové s purpurovými kalíšky a žlutými tyčinkami, případně sněhově bílé, nebo s růžovým okrajem. Jednoduché, poloplné nebo plné květy jsou po dvou až pěti ve svazečcích.  Většina běžně prodávaných sakur bývá sterilní a žádné plody se nevyvinu.

Druhy a odrůdy

Višeň chlupatá, foto med

Sakura ozdobná se nazývá i Višeň pilovitá, Slivoň pilovitá, Třešeň sakura, Třešeň okrasná, Třešeň japonská. Tyto druhy se mezi sebou křížily a vznikla spousta zajímavých odrůd.

Sakura – jednoduchý květ, foto med
  • Třešeň pilovitá (Prunus serrulanta) je nejznámější odrůdou sakur. Má nálevkovitou korunu, dorůstá 6-8 m. Hlavní větve jsou řídce rozvětvené, listy opadavé, při rašení nahnědlé, později leskle zelené, podzimní zbarvení mívají žluté až oranžové. Rostou středně rychle, hustě a dobře se větví, aniž bychom je museli stříhat.
  • Třešeň Sargentova (P. sargentii) je severojaponská kopcovitá třešeň. Pochází z Japonska, Koreje a Sachalinu. Kvete růžově, velikost květů je až 4 cm. Strom dorůstá 10-15 m.
  • Višeň pilovitá (P. serrulata) kultivar ‚Sunset Boulevard‘ rychle dorůstá až do 10 m výšky, větve vzpřímené, koruna užší. Bohatě kvete na přelomu dubna a května plnými bílými květy s růžovými okraji. Listy jsou elipsovité, zašpičatělé, během léta tmavě zelené.

Nejčastěji pěstované kultivary

Sakura ‚Kanzan‘ Captain Collingwood Ingram, foto med
  • P. ‚Kanzan‘ je nejčastěji vysazovaný kultivar, dovezený do Evropy začátkem 20. století. Dorůstá až 8-10 m, větve směřují šikmo vzhůru, koruna má vzhled trychtýře. Listy jsou v mládí bronzové, později zelené a na podzim žluté. Kvete od dubna do května plnými, intenzivně růžovými květy, kterými jsou větve doslova obaleny. Plody Sakura nemá.
  • P. ‚Kiku-Shidare-Sakura‘ převisle rostoucí strom, jehož poměrně silné větve se povětšinou prudce sklání k zemi. Dorůstá do výšky i šířky 3-4 m. Má od konce dubna velké, plné tmavě růžové květy a zprvu bronzové listy, později sytě zelené. Je plně mrazuvzdorná do více než -25 °C.
  • P. ‚Accolade‘ se vyznačuje typickým růstem větví, které se od kmene rozkládají do stran téměř vodorovně. Dorůstá do výšky 5–7 m a do podobné šířky. Poloplné květy mají středně růžovou barvu o objevují se dříve než květy dalších Sakur. Listy se na podzim vybarvují do ohnivých odstínů.
  • P. ‚Amanogawa‘ dosahuje velikosti 4–7 m, přičemž má minimální nároky na prostor, proto je vhodná do malých zahrad. Má úzce sloupovitý tvar. Květe od konce dubna světle růžové, postupně až do bíla. Na podzim mají listy oranžově červenou barvu.
  • P. ‚Autumnalis Rosea‘ rozkvétá ve dvou vlnách. Poprvé na koncem října, pokud je teplý podzim. Podruhé, což je hlavní vlna, kvete v polovině dubna. Květy jsou drobnější, jednoduché, světle růžové. Dorůstá do výšky 5–7 m, koruna je souměrná, pravidelná s velkým množstvím tenkých větviček.
  • P. ‚Shirotae‘ dorůstá do výšky 3-5 m a vytváří rozložitou korunu s mírně převisajícími postranními větvemi. V dubnu bohatě kvete jednoduchými nebo poloplnými sněhově bílými květy. 

Stanoviště

Převislá Sakura, foto med

Sakura nejlépe prospívá na slunečném stanovišti, možný je i polostín. Snese i exhalacemi znečištěné ovzduší. Dobře rostou i na rumištích se stavební sutí. Při výsadbě počítáme s tím, že se strom rozroste i do šířky a poskytneme mu proto dostatek prostoru. Sakury zejména ve stadiu rašení jsou velmi citlivé na průvan. Zpravidla jsou mrazuvzdorné.

Pěstování

Sakura – Třešeň sargentova, foto med

Jednotlivé odrůdy jsou sice vzhledově různé, ale mají prakticky stejné nároky na pěstování Upřednostňují vlhkou propustnou půdu s dobrou drenáží, se zásaditou, případně neutrální reakcí a s dostatkem živin. Nesnášejí přemokření, těžkou jílovitou a studenou půdu. Sakury vysazujeme ideálně v říjnu, kontejnerované kdykoliv. Pěstování vyžaduje minimální péči. Jen průběžně odstraňujeme plané výhony, které vyrůstají z kmene. Kdybychom je nechali růst, mohla by celá kulturní odrůda zplanět. Prořezáváme v létě po odlvětu.

Použití a přínos

Podzimní zbarvené listí Sakury, foto med

Okrasné třešně se výborně hodí do japonské zahrady, nebo je vysazujeme jako solitéru v jakékoli okrasné zahradě, kde vynikne zejména před tmavozelenými jehličnany, ale i jako dominanta v udržovaném trávníku. Sakury se často používají do uličních stromořadí a parků. Převislé odrůdy opticky rozdělí prostor, sloupovitě rostoucí zkrášlí i docela malou zahradu.

Okrasná třešeň, foto med