Předpěstování Petúnií, Surfinií a Milion Bells

květy petúnií v odstínech fialové od světlých po tmavé a jeden je červený
Petúnie, foto med

Předpěstování Petúnií, Surfinií a Milion Bels můžeme provádět od konce ledna do poloviny března. Předpěstovanou sadbu vysazujeme do venkovních nádob zpravidla od poloviny května, nehrozí-li noční mrazíky, můžeme již v dubnu. Zakrátko se pak množstvím barevných květů stanou okrasou oken a balkonů.

Petúnie a surfinie, foto med

Petúnie jsou příbuzné Surfiniím, ale s Million Bells (Calibrachoa x hybrida) nemají nic společného, jen jsou si vzhledově podobné. Všechny tři rostliny milují slunce a suché teplé počasí, nejvhodnějším stanovištěm jsou okna a balkony orientované na jih, jihovýchod a jihozápad. Ve své původní domovině jsou víceleté, ale u nás se většinou pěstují jako letničky.  Kalibrachoa má obchodní název Million Bells podle neuvěřitelného množství květů na převislých stoncích. Květy jsou trubkovité, drobnější než u Petúnií, objevují se od května až do prvních mrazíků. Předpěstování petúnií je lze snadno ze semínek. Million Bells mají samočisticí schopnost a odkvetlé části nemusíme odstraňovat. Pěstujeme je v mnoha kultivarech a výběr barev je bohatší než u petúnií.  Milion Bells vyžaduje světlé stanoviště, ale ne přímé sluneční paprsky.

Petúnie a surfinie

Petúnie s mírným převisem. foto med

Petúnky jsou nenáročné květiny, vhodné i pro začátečníky. Truhlíky či jiné přenosné nádoby naplníme kyprým a výživným substrátem, přičemž Surfinie upřednostňují o něco kyselejší zeminu než petúnie. V době vegetace hojně zaléváme, ale tak, abychom vodu nelili na květy ani na listy, a přihnojujeme. Prudký déšť může zcela zničit květy, proto květiny před ním chráníme. Petúniím průběžně vyštipujeme odkvetlé květy, aby se nevysilovaly tvorbou semen a nasadily nová poupata. Několik zvláště vyvinutých semeníků necháme na rostlině dozrát. Jakmile zcela uschnou, semínka posbíráme, ale dřív, než semeníky prasknou a semínka se rozlétnou. Surfinie semena netvoří, takže je nevyštipujeme. Z toho vyplývá, že Petúnie předpěstováváme ze semínek,  kdežto Surfínie množíme řízky. Předpěstování petúnií provádíme od ledna do března.

Množení surfinií

Surfinie bílé, foto med

Z přezimované mateční rostliny surfinií odebereme v lednu vrcholové řízky v délce asi 10 cm, na nichž ponecháme dvě dvojice listů. Stonek namočíme do stimulátoru a zapícháme do pěstebních nádob s kyprým a výživným substrátem. Ideální je, když těmto mladým surfiniím v období krátkých dnů přisvítíme zářivkami. V polovině května je přesadíme do truhlíků a otužujeme je tak, že je několik dní přes den dáváme ven a na noc dovnitř. Pak už je jen přiměřeně zaléváme nejlépe odsátou vodou a týdně přihnojujeme hnojivem na surfinie.

 Výsev Million Bells, Calibrachoa x hybrida

Calibrachoa x hybrida, foto med

Semínka Million Bells, Calibrachoa x hybrida vyséváme od konce ledna do poloviny března do pěstebních nádob s propařenou a prosátou výsevní zeminou. Semínka nezasypáváme, jen je jemně přitlačíme. Zavlažujeme je výhradně rosením – proud vody by je spláchl. Pěstební nádoby zprvu zakryjeme průsvitnou fólií, do které naděláme dírky jako větrací otvory. Nádoby se snažíme udržovat při teplotě mírně nad 20 °C až do doby vyklíčení – asi po týdnu. Poté nádoby umístíme na světlé stanoviště, pravidelně je rosíme a větráme. Jakmile se objeví pravé lístky, semenáčky přepícháme do nové nádoby na vzdálenost asi 2 cm. To provádíme pinzetou a před zasazením rostlině zkrátíme asi o polovinu kořínky, aby se vytvořil silný kořenový systém.

Výsadba sazenic

Million Bells , foto med

Do venkovního prostředí vysadíme sazenice Million Bells v druhé polovině května po tzv. ledových mužích. Nádoby opatříme drenáží. Do truhlíku délky 80 cm dáváme asi pět sazenic. Zaléváme ráno nebo večer měkkou odsátou vodou a přihnojujeme železnatými hnojivy s přidáním fosforu a draslíku. Chráníme před silným větrem a prudkým deštěm. Kalibrachoa jsou vhodné i do závěsných nádob pod pergoly a altány. Jestliže rostliny v červenci sestříháme na asi 30 cm, znovu obrazí, rozkošatí se a rozkvetou ještě bohatěji než dosud. Milion Bells můžeme množit i řízkováním, a to stejným způsobem jako výše popsané surfinie.