Nejkrásnější keře do zahrady

nádherné a vonné květy kaliny
Kalina vonná, foto med

Opadavé či stálezelené keře jsou podstatnými prvky okrasných zahrad, a to ať již jsou nízké pokryvné, nebo vysoké, téměř stromovité. Můžeme si vybrat z opravdu široké nabídky a určitě najdeme takové, které se hodí právě pro tu naši zahradu. Nejkrásnější keře jsou na zahradě ideální kulisou, která vytváří pocit stálosti. Nejlépe uděláme, když vybereme rostliny různé výšky a tvaru a strategicky je rozmístíme. Velké tmavé exempláře sázíme za keře světlých barev, nízké keře do popředí a keře kvetoucí výraznými barvami kombinujeme s těmi, jejichž květy jsou poněkud mdlé.

Keře mohou být dekorativní tvarem, květy, které často voní, barevnými listy či ozdobnými plody. K celkovému vzhledu přispívají i stonky, mívající často charakteristickou texturu.

Výběr okrasných keřů

skimia japonská
Cesmína, foto med

Keře jsou rostliny s dřevnatými stonky, které se obvykle rozvětvují od báze a vytvářejí množství postranních stonků přímo ze země nebo kousek nad její úrovní. Tím se liší od stromů, které mají jen jeden kmen, ale do jisté míry se obě skupiny překrývají. Některé z okrasných keřů vypadají zajímavě i několik ročních období, jiné pouze jedno. Většinou jsou dobře dostupné a s jejich pěstováním není velká práce. Ještě před tím, než si nejkrásnější keře opatříme, bychom si měli zjistit, jaké mají nároky a taky jejich konečnou velikost. Všechny potřebují odpovídající prostor, aby se mohly rozvíjet. Volné místo můžeme do doby, než dorostou, zaplnit přechodnou výsadbou.

Meruzalka

Meruzalka (Ribes Sanguineum Pulborough Scarlet)  je vitální opadavý keř střední velikosti. Po tmavě červených jarních květech následují plody modročerné barvy. Meruzalka vonná se často užívá jako podnož pro stromkové angrešty nebo rybízy, často také bývá pěstována pro okrasu, občas i pro jedlé plody. Do Evropy byla meruzalka vonná prvně přivezena kolem roku 1820. Pěstuje se v několika kultivarech, které se liší barvou plodů (např. oranžové nebo žluté). Jde o nenáročnou rostlinu, která dobře poroste v téměř jakékoliv půdě vyjma půdy velmi suché a která snáší i umístění ve stínu.

Komule Davidova

Komule Davidova (Buddleja Davidi)  je středně velký opadaný keř s dlouhými hrozny drobných květů kvete od léta do podzimu vonícími květy, které přitahují včely a motýly. Komuli lze sice pěstovat skoro v každé zahradní půdě, ale nejvhodnější je propustná a výživnější, stanoviště pak chráněné, teplé a slunné. Komule je vápnomilná. Po skončení mrazů všechny větve hluboko seřízneme do výšky asi 15 cm nad zemí a ponecháme 2 – 3 pupeny. Rostlina po řezu velmi rychle obráží a vytvoří za rok 2 až 3 m dlouhé nové výhony s bohatou násadou květů. Komuli zasadíme jako solitér, anebo ji použijeme do menších keřových skupin. Kombinovat se dá s letními trvalkami. Pěkně se v její blízkosti bude vyjímat např. ve stejnou dobu kvetoucí polokeř Ořechoplodec (Caryopteris x clandonensis) nebo okrasná travina Ovsíř (Helictrotrichon sempervirens).

Forzýtie, Zlatice

Forýtie, foto med

Zlatice (Forsythia x Intermedia Lynwood) je středně velký opadavý keř na jaře bohatě kvete žlutými kvítky. Zvláštní hodnotu tomuto keři dodává jeho schopnost vykvést dříve než ostatní. Bledě žluté květy visí na holých obloukovitých větvích už ke konci zimy a na začátku jara bývá tento keř záplavou žlutých květů doslova obsypán. Po zbytek roku je však rostlinou zcela nenápadnou a nevýraznou. Zlatici vysadíme na lemy a záhony u stěn. Můžeme ji kombinovat s zimolezem (Lonicera x purpusii Winter Beauty) a růží (Rosa Golden Wings; Rosa xanthina Canary Bird).

Kdoulovec japonský

Kdoulovec. foto med

Květy Kdoulovce japonského (Chaenomeles japonova) připomínají jabloňové květy a jsou podle odrůd růžové, oranžové, červené a jablíčkovité plody bývají žluté, zelenožluté a zelené. Odrůdy dělíme podle výšky. Kdoulovec vysadíme ke zdi nebo na svah. Na slunném stanovišti kvete hojněji. Patří mezi nejkrásnější keře.

Vajgélie

Vajgélie, foto med

Vajgélie (Weigela Eva Rathke) je elegantní opadavý keř, který od pozdního jara po časné léto spolehlivě a dlouho kvete růžovými nebo karmínově červeně zbarvenými květy. Toto kvetení se dost často opakuje také koncem léta až začátkem podzimu. Tohoto keře můžeme využít i jako oporu pro Klematis, který kvete později. Roste do výšky okolo dvou metrů. Vajgélie vyžaduje propustnou a výživnou půdu a slunné stanoviště. Keř po odkvětu ostříháme a vyřízneme staré větve, je potom hustší a pevnější.

Pustoryl

Pustoryl, foto med

Pustoryl obecný (Philadelophus Boule d´Argent) je kompaktní opadavý keř kvete silně vonnými bílými květy od začátku do poloviny léta. Pustoryl je na pěstování opravdu nenáročný: půdu snese slabě kyselou až silně zásaditou, propustnou lehčí až kamenitou, snáší plné slunce i polostín, jen ve stínu málo kvete. Keř průběžně zmlazujeme vyřezáním staršího dřeva. Hodí se především do skupinové výsadby, ve smíšených keřových skupinách, jako krycí keř i na volně rostoucí živé ploty. Dobře vypadá, když ho ve výsadbě zkombinujeme s růžemi.

Kolkvitzie krásná

Kolkvitzie, foto med

Kolkvitzie krásná (Kolkwitzia amabilis)  pocházející ze střední Číny a vytváří obloukově prohnuté větve dlouhé až tři metry. V zimním období se jí odlupuje borka, ale místní zimu dobře snáší. Má ráda propustnou zeminu, přímé slunce i polostín. Starší větve odstřiháváme až u země, ale každoroční prořezávání není nutné. Kvete květy o průměru 1 cm. Na vnější straně od paty zvonku jsou růžové a směrem ke kraji přecházejí do bílé. Vnitřní strana je ve středu žlutá, tečkovaná a ke kraji také přechází do bílé.

Kalina obecná

Kalina, foto med

Kalina obecná (Viburnum opulus) nebo čilimník patří mezi oblíbené střední až vyšší okrasné nejkrásnější keře. Vyznačuje se působivými kulovitými květenstvími. Pěstuje se v několika odrůdách. Květy jsou zprvu zelené, pak bílé až narůžovělé. Pro atraktivnost vysazujeme kalinu do blízkosti přístupových cest do domu nebo jako součást keřových výsadeb. Kalina vyžaduje humózní, vápnitou a vlhčí půdu a spíše stinné stanoviště. Pozor – její kůra je ostrá a může způsobit na kůži puchýře. Kvete v květnu a červnu a zejména v tomto období vyžaduje dostatek vláhy.

Jedna odpověď na “Nejkrásnější keře do zahrady”

Komentáře jsou uzavřeny.