Bledule jarní

Bledule jarní vykvétají společně se sněženkami podsněžníky
Bledule jarní, foto Petr Bárta

Bledule jarní vykvétají společně se Sněženkami podsněžníky na konci zimy až začátku jara volně v přírodě, ale i na zahrádkách. Květy jsou mrazuvzdorné, kvetou i na sněhu. Vypadají podobně, ale bledule na rozdíl od sněženek déle kvetou a voní. Květ mají širší a má žluté skvrnky. Navíc existuje druh bledulí, který kvete i v létě.

Koberec z bledulí, foto Petr Bárta

Bledule jarní (Leucojum vernum) rozkvétají v únoru a vydrží až do dubna. Okvětní lísky bledule, na rozdíl od sněženek, zdobí žluté až žlutozelené skvrnky, které jsou umístěny na okraji každého z nich. Květ je umístěn na bezlistém stvolu. Kolem něj vyrůstá několik úzkých sytě zelených listů s výraznou souběžnou žilnatinou. Celá rostlina pak vyrůstá z podzemní cibule, která po odkvětu uchovává veškeré živiny.

Druhy a odrůdy

Bledule letní, foto med
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) – obloukovitě prohnutý stvol nese jeden nebo dva květy se žlutými nebo zelenými skvrnami na konci okvětních lístků. Kvetou v předjaří.
  • Bledulka nicezská (Acis nicaeensis, syn. Leucojum nicaeense) má čistě bílé květy s žlutými k sobě přitisklými prašníky. Kvetou v květnu.
  • Bledule letní (Leucojum aestivum) jsou vysoké až půl metru a na stolu jsou na nestejně dlouhých stopkách tři až pět květů s nazelenalými skvrnami. Kvetou v květnu až červnu.

Stanoviště

Obě dvě cibuloviny – bledule i sněženky – mají rády vlhká stanoviště a výživné půdy. Ve volné přírodě je nacházíme například v lužních lesích a na vlhkých loukách. Na vhodných stanovištích se samy vysemeňují.

Pěstování

Bledule, foto med

Bledule jarní vysazujeme koncem léta nebo na podzim do hloubky asi 10–15 cm, vždy více najednou, aby mohla vyniknout jejich krása. Z jedné cibule vyrostou každý rok tři až čtyři listy a jeden až dva květy. Rostlina může být 10 – 35 cm vysoká, vyžaduje vlhkou výživnou půdu. Listy po odkvětu na jaře neodstraňujeme, dokud zcela neuvadnou, nezežloutnou a neseschnou.

Množení

Bledule jarní se stejně jako sněženky množí samovýsevem nebo dceřinými cibulkami.

Použití a přínos

 Bledule jarní, foto med

Podobně jako Sněženky nebo Talovíny bledule nejlépe vyniknou v plošných kobercových záhonech na pozadí tmavých jehličnanů. Ale dobře vypadají i v trsech v předzahrádkách. Mají příjemnou vůni. Upozornění: Bledule jarní jsou stejně jako Sněženky jsou jedovaté. Nejvíce jedovatých alkaloidů je obsaženo v cibuli. Bledule u nás patří mezi ohrožené rostliny a je chráněna podle vyhlášky 395/1992 Sb.