Kvetoucí záhony po celý rok můžeme mít pří správném osázení. Když se jarní cibule zatáhnou, nastoupí na jejich místo letničky a dvouletky, které posléze vystřídají rozkvetlé trvalky a podzimní květy a když zahradu pokryje sníh, stále ještě pokvete vřes a ten pak nahradí něžné sněženky, bledule, talovíny a čemeřice. Techniky výsadby a výsevu, stejně jako jejich načasování se musí řídit potřebami jednotlivých rostlin.
Období mezi plánováním a výsadbou nebo výsevem se někdy zdá nekonečné, ale když už máme půdu připravenou a určené a vybrané vhodné rostliny, vyplatí se věnovat trochu času i správnému zasazení trvalek, cibulovin, letniček nebo dvouletek. Jakmile jsou mladé rostlinky v půdě, musíme je dobře zalévat a odstraňovat plevel. Pak už budou obvykle zálivku potřebovat jen při delším období sucha. Také plevel může víceméně potlačit hustý pokryv listů dobře se vyvíjejících rostlin. Mít na zahradě kvetoucí záhony po celý rok je snadné.
Květy jara
Sotva začne tát, už se objevují první cibuloviny. Jako první Bledule jarní (Leucojum vernum), postupně následují Krokusy (crocus), Ladoňky (Scillci), Ladoničky (Chiondoxa), Hyacinty (Hyacinthus reticulata), Tulipány (Tulip), Narcisy (Narcismus), Kandíky, Kosatce (Iris), Snědky (Ornibogalum montanum), Modřence (Muscari), Řebčíky královské (Fritillaria imperialis) a další. Jarní cibuloviny oživí první měsíce křehkou krásou a jemnou vůní. Poté, co odumřou, uvolní místo letním kvetoucím trvalkám.
Květy léta
V létě toho kvete nejvíce. Nádherné jsou letní záhony s cibulnatými rostlinami, jakými je například Kalokvět (Agapanthus), Okrasný česnek (Allium cristophii), Dosny (Canny), Lilie (Lilium), Litoška (Galtonia candicans), Mečíky (Gladiola), Montbrécie (Crocosmia). Časové mezery pak vyplní jednoleté a dvouleté květiny.
Letničky a dvouletky
- Letničky a dvouletky jsou krátkodobé rostliny, i když mohou kvést po dlouhé období. Letničky kvetou, nasazují semena a odumírají v průběhu jednoho roku. Období kvetení jim můžeme prodloužit, když budeme pravidelně odstraňovat odkvetlé květy i je využívat k řezu do váz.
- Dvouletkám v prvním roce narůstají listy, v druhém roce kvetou a odumírají. Podle konkrétních podmínek můžeme vybírat různé druhy letniček a dvouletek – některé jsou vhodné na slunce, jiné do vlhka nebo do stínu – více ZDE. Tyto krátkodobé rostliny můžeme úspěšně využít k okamžité tvorbě nově založených okrasných záhonů a také, chceme-li získat čas, abychom si naplánovali osázení vytrvalejšími rostlinami. Neocenitelné jsou i ve smíšených záhonech keřů a trvalek, kde mohou plnit funkci barevného prvku nebo prodloužit sezonu.
- Patří sem: Kysala (Begonia), Netýkavka (Impatiens), Lokanka (Clarkia Amiens), Ostrožka (Consolida ajacis), Kopretina kýlnatá (Chrysanthemus carinatum), Mák (Papaver somnifereum), Hrachor vonný (Lathyrus odoratus), Slunečnice (Helianthus annuus), Vlčí bob, Lupina (Lupinus polyphyllus), Plamenka, floxy (Phlox), Aksamitník, afrikán (Tagetes), Ostálka, cínie (Zinina), Hledík (Antirrhinum), Maceška (Viola) a další. Mnohé tyto květiny mají i ozdobné semeníky a roztroušená semena, které ponechaná osudu mohou v příhodných podmínkách příjemně překvapit nečekaným efektem.
Trvalky
- Trvalky jsou nejrozmanitější skupinou rostlin. Jsou to nedřevnaté rostliny, které žijí dva či více roků a v dospělosti každoročně rostou a kvetou. U většiny z těchto květin na podzim odumírá nadzemní část a podzemní část přezimuje, jen některé jsou stálezelené. Dlouholeté šlechtění přineslo velké množství vylepšení: široké spektrum barev, zvětšení květů, intenzivnější vůni a delší dobu kvetení. Vyskytují se od nejnižších pokryvných rostlin po dekorativní obry. Snadno se pěstují; všechny vyžadují pouze slunné stanoviště a středně výživnou, dobře propustnou půdu. K nejžádanějším patří: Pivoňky (Paeonia), Hvozdíky-karafiáty (Dianthus), Orientální máky (Papaver Orientale), Denivky (Hemerocallis), Hlaváče (Skabiosa), Řebříčky (Achillea), Kopretiny (Leucanthemum), Kakosty (Germanium), Kuklíky (Geum), Sasanky (Anemmone), Záplevák (Helenium), Rozchodníky (Sedum), Artyčok (Cynara cardmiculus), Třapatka nachová (Echinacea purpurea), Slézovec (Lavaterd), Podenka (Tradescantia) Orlíček (Aquilegia), Plaménky (Klematis).
Květy podzimu
Pozdě kvetoucí rostliny vyniknou na pozadí plodů, uschlých květů a podzimem zbarveného listoví. Patří sem Bledule podzimní (Leucojum autumnale), Jiřiny (Dahlia), Astry (Aster), Aster hvězdice, Ocúny (Colchicum Waterlily), Chryzantémy (Chrysanthemum), Třapatky (Rudbekie), Podzimní růže (Rosa), Mochyně peruánská (Physalis peruviana) .
Květy zimy
Celý začátek zimy kvetou ještě Vřesovce (Erica) a Okrasné kapusty (Brassica oleracea S.) . Koncem zimy pak rozkvétají Sněženky (Galanthus), Talovíny zimní (Eranthis hyemalis) a na přelomu zimy a jara pak Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens).