Jarní cibuloviny na zahradě

pestrobarevné tulipány
Tulipán, Tulipa, foto med

Jarní cibuloviny jsou jedny z nejoblíbenějších zahradních květin. Kvetou od konce zimy do května. Jako první, dokonce i pod sněhem, vykvétají bílé sněženky a bledule. O něco později se objevují žluté, bílé, modré, či fialové krokusy, později modravé ladoňky a puškinie, modřence, poté hyacinty, tulipány, řebčíky a narcisy. Kdy je vysazovat a jak o ně správně pečovat?

Ladoník, Camassia, foto med

Cibuloviny jsou rostliny s cibulemi a také ty s hlízami nebo oddenky. Po odkvětu se zatáhnou do země a uvolní prostor dalším rostlinám. Této jejich vlastnosti můžeme využít při tvorbě okrasných záhonů, které lze průběžně obměňovat. Listy odstraňujeme až poté, co zcela zežloutnou a seschnou, neboť do té doby vyživují cibuli.

Stanoviště

Hyacint, Hyacinthus, foto med

Většina cibulovin vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Ze záhonu odstraníme vytrvalé plevele (např. Bršlici – kozí nohu) a zkypříme na hloubku rýče. Máme-li vyzrálý kompost, zapracujeme ho do půdy.

Výsadba cibulek

Hyacintovec španělský, Hyacinthoides hispanica, foto med

Cibule vysadíme nejlépe do skupinek po šesti až deseti kusech podle druhů a barev. Při větším množství cibulovin je nejprve zkusmo rozložíme. Při výsadbě dodržujeme doporučenou hloubku vysazování, ta může být u každé cibuloviny jiná. Držíme se pravidla, že vrstva půdy nad cibulí by měla být přibližně dvojnásobkem výšky cibule. Růstový vrchol směřuje nahoru a také dbáme na rozestup cibulí, aby nebyly příliš natěsno. Kolíkem nebo zahradnickou lopatkou uděláme jamky, na jejich dno nasypeme trochu písku. Máme-li v zahradě hlodavce, použijeme speciální plastové košíky nebo lůžka z drátěného pletiva. Cibule zasypeme zeminou a půdu udusáme hráběmi. Označíme, abychom se danému místu vyhnuli a nepoškodili růstové špičky.

Druhy jarních cibulovin

Sněženka podsněžník, Galanthus nivalis, foto med
  • Sněženka podsněžník (Galanthus nivalis) kvete v únoru a březnu, v přibližně stejné době jako Bledule jarní nebo Talovín zimní.
  • Bledule jarní (Leucojum vernum) rozkvétají v únoru a vydrží až do dubna. Okvětní lísky bledule, na rozdíl od sněženek, zdobí žluté až žlutozelené skvrnky, které jsou umístěny na okraji každého z nich.
  • Šafrán zdobný (Crocus speciosus) a Šafrán zlatý (Crocus chrysanthus) vysazujeme na podzim do hloubky asi 7 cm. Výrazná zlatožlutá barva Krokusu zlatého bude velmi pěkně vypadat také na skalce. Vedle žlutě kvetoucích šafránů vysadíme i odrůdy se světle fialovými, bílými a růžovými květy.
  • Ladoňka (Scilla) je nízké rostlina s modrými, bílými nebo růžovými květy. Kvete zpravidla v březnu. Drobné cibulky vysazujte v září a říjnu, 6-8 cm hluboko.
  • Ladonička (Scilla sect. Chionodoxa) je vhodná především do skalek, někdy zplaňuje. Semínka rozšiřují i mravenci. Kvete v březnu až dubnu. Drobné cibulky vysazujte v září a říjnu, 6-8 cm hluboko.
  • Ladoník (Camassia leichtlinii) můžeme pěstovat na záhonu i na louce. V pozdním jaru se objevují hvězdicovité, krémově bílé květy. Když vadnou, vzájemně se skroutí. Neměly by nasáknout vodou.
  • Puškinie (Puschkinia) vysazujeme v září až říjnu do hloubky 5 cm, na vzdálenost 7 až 10 cm. Jednou za několik let cibule koncem srpna vyjmeme ze země a uložíme je na chladné vzdušné místo.
  • Modřenec (Muscari) vysazujeme v září až říjnu do dobře propustné půdy hloubky 8–12 cm, ve vzdálenosti 6–10 cm od sebe.

Vyšší jarní cibuloviny

Řebčík královský, Fritillaria imperialis, foto med
  • Hyacint východní (Hyacinthus orientalis) sázíme na podzim do hloubky 10–15 cm podle velikosti, ve vzdálenostech 15 cm od sebe. Po odkvětu, přibližně v červnu, je zas vybereme ze země, očistíme a uskladníme na suchém místě až do výsadby koncem září nebo v říjnu.
  • Hyacintovec španělský (Hyacinthoides hispanica) je známý také jako Ladoňka španělská. Cibule vysazujeme na podzim, kvete od dubna do května.
  • Narcis (Narcismus) kvete časně zjara. Cibule sázíme do poloviny října do hloubky 1,5násobku jejich výšky, na slunná stanoviště, do vlhkých, úrodných a dobře propustných půd. Odkvetlé květy odstraňujeme, ale listy ponecháme nejméně šest týdnů po odkvětu.
  • Tulipán (Tulipa) sázíme od září do listopadu. Kvete od února do května v mnoha barvách a tvarech.
  • Řebčík královský (Fritillaria imperialis) sázíme 25 cm hluboko a nejlépe mírně šikmo, čímž předejdeme problémům s hnilobou a plísněmi, které se mohou objevit, drží-li se v dutých stoncích voda. Ideální dobou k výsadbě je srpen.
  • Řebčík kostkovaný (Fritilaria meleagis) Zvonkovité květy vyrůstají nejčastěji po jednom, zřídka po dvou či třech a mají vínové až purpurové a hnědé skvrny, uspořádané do šachovnice. Mohou ale být celé bílé nebo růžové, anebo bílo-zelené, růžovo-purpurové, zeleno-šedobílé apod. Kvetou od dubna do května.

Pozor

Šafrán zlatý, Crocus chrysanthus, foto med

Jarní cibuloviny jsou většinou jedovaté. Například bledule, sněženka, hyacint, krokus, modřenec a tulipán obsahují v hlízách a cibulích, a v menší míře ve všech svých částech alkaloidy (lycorine, galanthamin, tazetin), které je činí mírně jedovatými. U lidí i hospodářských zvířat požití rostliny vyvolává trávicí potíže, bolesti, koliky, někdy dokonce srdeční slabost. U citlivých osob může i pouhý kontakt s jejich cibulkami nebo se šťávou z rostliny vyvolat silné podráždění kůže.