Vřesy

Kvetoucí vřesy v purpurové barvě
Vřesy, foto med

Nádherná vřesoviště nacházejí rok od roku více příznivců. Také se rozšířily kultivary s paletou odstínů barev i tvarů. Předpokladem jejich úspěšného pěstování je kyselá půda, kterou na zahradě úspěšně vytvoříme použitím rašeliny. Zahradní odrůdy se často nerozlišují od odrůd vřesovců, přestože je mezi nimi více rozdílů. Například vřesy, na rozdíl od vřesovců, nekvetou v zimě ani na jaře.

U vřesů je nejozdobnější částí květu kalich a nikoliv korunní lístky. I listy má vícebarevné – červené, zlatožluté, šedostříbrné i bronzové. Vřesy kvetou v srpnu a říjnu na rozdíl od vřesovců, které kvetou v zimě a na jaře.

Stanoviště pro vřesoviště

Vřesoviště, foto med

Vřesy (Calluna vulgaris) potřebují ke zdárnému vývoji chudá stanoviště s vyšším stupněm kyselosti. Vřes vápenitou půdu vyloženě nesnáší. Často se spokojí i jen s minimální vrstvou humusu na písečném podloží, případně přímo na skále, a to na plném slunci bez nejmenšího stínu. Vytvořit jim tedy podobné podmínky v zahradě není tak snadné, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Důležité je i mikroklima, tedy vzdušná vlhkost.

Pěstování vřesů

Vřesy, foto med

Vřesy pěstujeme v půdě s přidáním velké části rašeliny. Přestože jsou na vláhu nenáročné, připravované vřesoviště řádně zavlažíme. Při výsadbě citlivě vybíráme a vhodně kombinujeme druhy – ke koupi jsou k dostání různě vzrůstné kultivary (včetně zakrslých) kvetoucí fialově, bíle, v různých odstínech růžové po krvavě červenou. Zahradu celoročně ozdobí svěže zelené zakrslé, nebo zlatavě žluté i šedostříbrné vřesy. Můžeme je mulčovat borovou kůrou. Před zimou vřesoviště vydatně zalijeme a druhy, které jsou citlivé na holomráz přikryjeme chvojím.

Množení

Vřes namnožíme zakořeňováním měkkých řízků (řezaných v průběhu léta) do substrátu ze směsi rašeliny a písku v poměru 1:1. Nebo tzv. hřížením – větvičku ohneme k zemi a zahrneme substrátem, během léta zakoření a napřesrok na jaře oddělíme samostatné rostliny.

Použití a přínos

Vřesy, foto med

Aby vřesoviště nevypadalo nudně a také dlouho kvetlo, měli bychom vřesy kombinovat ještě s dalšími rostlinami, například vřesovci, které vykvétají většinou zjara. Důležité jsou i další, hlavně opadavé dřeviny, na nichž je dobře viditelné střídání ročních období. Výsadba vřesů pouze s jehličnany, jak to u nás můžeme často vidět, udává zahradě po celý rok stále stejný vzhled. Citlivý výběr a vhodné kombinace druhů jsou tedy při zakládání vřesoviště opravdu důležité.