Brambořík kvete o Vánocích

Atraktivní pokojová  květina Brambořík kvete v čase Vánoc
Bramboříky, foto med

Klasickou vánoční květinou je brambořík a je k dostání v mnoha barevných varietách. Srdcovitě tvarované kvítky mohou mít celou řadu odstínů – od něžné a křehké bílé, přes růžovou, fialovou, až po typickou vánoční červenou a karmínovou barvu.  

Cyclamen, foto HKK

Brambořík (Cyclamen) patří k nejoblíbenějším hrnkovým květinám se zimním kvetením a důvod je zřejmý – atraktivní vzhled. Má kompaktní stavbu, typický tvar květů a zajímavé listy, většinou se stříbřitou kresbou. Barva květů je zářivá nebo pastelová a květy jsou buď velké, nápadné nebo malé a někdy vonné. Většina bramboříků je bohužel po několika málo týdnech odsouzena skončit v odpadcích, protože v přetopeném bytě rychle odkvetou a v podstatě nevíme, co s nimi. Při dobré péči ale kvete brambořík v bytě po několik měsíců a také ho můžeme uchovat pro kvetení v příští zimě. Záleží již na výběru při nákupu – nejlépe uděláme, když rostlinu koupíme již na podzim a ne uprostřed zimy, a vybereme takovou, která má hodně neotevřených poupat.

Odrůdy a kultivary

Cyclamen, foto med

Cyclamen persicum roste na Středním východě, má úzké růžové květní lístky. Hybridy známe již sto let. Květní lístky mají široké a jsou bílé, růžové, červené, lososové nebo purpurové. Listy jsou mramorované nebo mají světlou kresbu. Standardní odrůdy jsou vysoké 30 cm. Patří sem Triumph s velkými květy; Rex je kompaktní a má výrazné stříbrné mramorování listů; Decora má pastelové barvy a listy se stříbrným mramorováním; Sweetheart má vonící květy; Firmament brzy kvete velkými květy; Ruffled má květy s třepenitými lístky; Candlestick je růžový; Vogťs Double má plný růžový květ; Cardinal je červený a Cattleya levandulová. Středně velké odrůdy jsou obvyklé výšky 22 cm. Patří sem Turbo-Laser s kompaktním a rychlým růstem, mívá více než třicet květů současně. Miniaturní odrůdy do výšky 15 cm, například Mirabelce s malými listy a mnoha barev; nejmenší je Tiny Mites; Puppet má vonné květy a Kaori vonné květy se zřetelným očkem.

Stanoviště

Bramboříky jsou pokojovými rostlinami chladu, proto je dáváme do chladnějších prostor, například do ložnice nebo do vstupní haly. O něco vyšší teploty dobře snášení minibramboříky, které tam můžeme pěstovat v v teplejších částech bytu. Květináč s bramboříkem umístíme na vhodné místo, například parapet okna orientovaného na sever. Místo by mělo být dobře osvětlené, chladné a bez přímého slunce. V teplé místnosti brambořík nikdy nevydrží kvést delší dobu.

Pěstování

Růžový brambořík, foto HKK

Optimální teplota pro pěstování bramboříku je 10-15 °C. Substrát rostliny nikdy nenecháme přeschnout. Dobře uděláme, když občas ponoříme celý květináč do měkké vody a necháme ho nasáknout. Brambořík miluje i vzdušnou vlhkost, proto lze květináč postavit na kaménky v nádobě s vodou, nebo ho obložíme vlhkou rašelinou. Občas zvlhčujeme vzduch kolem rostliny rozprašovačem. Po odkvětu omezíme zálivku a přestaneme přihnojovat. Pak rostlinu odneseme na chladné místo, třeba na chodbu, a až konce jara ji nezaléváme. Poté Cyclamen přesadíme do čerstvého substrátu tak, aby horní polovina hlízy zůstala volně nad povrchem zeminy. Květináč dáme na dobře osvětlené místo a zaléváme, aby byl substrát stále mírně vlhký.

Množení

Semena vyséváme pozdě v létě při 16-20 °C. Rostliny vykvetou většinou po 15-18 měsících, ale odrůdy vytvářející malé rostliny začínají kvést po 6-8 měsících.