Nejen pro nadcházející sváteční dny je nutné zahnat únavu, smutek a zlé duchy – tedy moderní mluvou řečeno, potřebujeme přírodní antidepresiva na odstranění deprese a stresu. Už od středověku byl k těmto účelům užíván rozmarýn, který sloužil jako kadidlo, koření i jako univerzální léčivá rostlina. Smutek a deprese zklidňuje také fenykl a jmelí.
Zdá se, že stres je v současnosti naším téměř běžným průvodcem. Nestíháme, spěcháme, nervujeme se, nezastavíme se, trápíme se, neodpočineme si, špatně spíme… Tento stav kumuluje, až může přerůst do nějaké choroby. Proto bychom se měli alespoň jednou denně zastavit, uvařit si dobrý čaj, pro dobrou náladu rozmarýnový, dobromyslový nebo meduňkový, kdo chce, osladí ho medem a v klidu si ho vychutnáme. Uděláme tím dobře pro své dušení zdraví
Rozmarýn proti depresi, smutku a bolestem hlavy
Rozmarýn zvyšuje tvorbu a také vylučování žluči a působí proti křečím v trávicím traktu. Zvyšuje také průtok krve v cévách zásobujících srdeční sval a navíc všeobecně povzbuzuje psychiku. Měli bychom ho ale užívat v malých dávkách, kdy nepředstavuje žádné riziko. Ve větším množství může rozmarýn ohrožovat těhotné ženy a lidi s vysokým krevním tlakem.
Rozmarýnový čaj: 1 kávovou lžičku sušené rostliny zalijeme 250 ml vroucí vody. Po 5-10 minutách čaj slijeme. Pijeme maximálně dva šálky denně.
Vonná koupel: 25 gramů rozmarýnu zalijeme litrem vroucí vody a necháme 10-15 minut louhovat. Poté nálev přecedíme a vlijeme do koupele.
Fenykl pro snížení napětí
Ke zklidnění po dnech plných radostného napětí a také dobrého jídla napomůže také Fenykl, který bez rizika můžeme užívat až dva týdny. Fenykl je až dvoumetrová rostlina, u které je jedlá každá část – semena, listy, stonek i cibule. Je současně zeleninou i kořením. Navíc výtažky z fenyklu vykazují antimikrobiální aktivitu proti řadě baktérií, houbám a kvasinkám. Fenyklová semena jsou bohatá na draslík a vápník.
Fenyklový čaj: 2-3 čajové lžičky rozdrcených semen fenyklu necháme louhovat 10-15 minut v 250 ml horké vody.
Jmelí pro zklidnění
Další zázračnou bylinou je Jmelí bílé, rostoucí jako cizopasník v korunách jehličnatých i listnatých stromů. Jeho sběr je nejúčinnější v prosinci a v lednu. Mladé větévky s listem ulamujeme nebo uřezáváme a zvolna sušíme. Jmelí působí ke zklidnění a jeho velká síla je v regulaci krevního tlaku a rozšiřování krevních vlásečnic. Nálev ze jmelí pijeme nejen pro uklidnění, ale i při křečích, zvápenatění cév, onemocnění krevního oběhu, pro posílení srdeční činnost a odstranění nepříjemných příznaků nenormálního krevního tlaku, jako jsou pocity závratě, hučení v uších, návaly krve do hlavy a poruchy zraku. Má dobrý vliv i na slinivku břišní, čímž zlepšuje hospodaření organismu s cukrem při diabetu II. typu. Jmelí však patří mezi byliny, které bychom měli pravidelně užívat až po konzultaci s lékařem.
Nálev z jmelí: 1 PL zalijeme 400 ml studené vody a necháme přes noc macerovat. Ráno scedíme a mírně ohřejeme. Pijeme 1–2 šálky denně.
Meduňka pro dobrou náladu
Vytrvalou bylinkou, která dosahuje velikosti až jeden a půl metru, je citrónově voňavá Meduňka lékařská (Melissa officinalis). Využíváme ji v kuchyni i k přípravě různých vonných směsích (potpourri), nejlépe společně s dalšími siličnatými rostlinami, jakými je máta, levandule…. Meduňka je rostlina, která dokáže navodit dobrou náladu a uklidnit naši mysl.
Meduňkový čaj: 1 PL nalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat 10 minut. Pijeme 2-3 šálky denně alespoň tři týdny.