Cesmína na živý plot i na adventní věnec

cesmína má tuhé zubaté listy a v zimě bývá obsypaná červenými kuličkami plodů
Cesmína, foto med

V zimním období patří mezi nejzajímavější okrasné dřeviny stálezelená cesmína, kterou zdobí zářivě červené plody. Kdysi se pěstovala jako léčivka, Keltští druidové dokonce keře považovali za svaté a staří Římané ji využívali ke zdobení. A pro Angličany je cesmína dodnes jedním z typických symbolů Vánoc. Kříženec cesmíny ostrolisté a rugosy se velmi dobře hodí k vysázení živého plotu, který je zakrátko zcela neprostupný. Na Vánoce pak můžeme z větviček s plody vytvořit nádherný adventní věnec.

Cesmína Argenteomarginata, foto med

V našich krajinách se nejčastěji pěstuje poměrně otužilá cesmína obecná (Ilex aquifolium), která planě roste v jižní a západní Evropě, na severu Afriky a v Turecku. Dekorativní jsou její tuhé, kožovité, trnitě zubaté, lesklé listy. Existuje řada velmi pěkných kultivarů lišících se tvarem a vybarvením listů. Nádhernou zimní ozdobou zahrady jsou zářivě červené plody, a to zejména cesmínový živý plot. Abychom se však červených bobulí dočkali, musíme pěstovat nejenom samičí rostliny, ale také samčí, neboť cesmína je rostlinou dvoudomou.

Odrůdy a kultivary

Cesmína Golden van Toll, foto med

Sortiment cesmín se stále rozrůstá o nové atraktivní kultivary. Alaska má zvlněný, velmi lesklý list, roste poměrně pomalu a je velmi odolný. Crassifolia má tuhé, kopinaté, často pokroucené listy s řidšími zuby. Listy kultivaru Ferox jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů. Hastata má výrazně otrněné drobnější kopinaté listy. K barevnolistým patří Cesmína altaklarenská ‚Golden King‘Aureomarginata, Angustifolia Aurea Marginata, Golden Queen, Golden van Toll, Rubricaulis Aurea a další, které mají žlutý okraj listu. Argenteomarginata má bílý okraj listu a Argenteo Medio-Picta, Golden Milkboy, Silver Milkboy mají střed listu zbarvený pestře. Adventní věnec z těchto pestrých cesmín vypadá nádherně.

Modré cesmíny a další odrůdy

Zajímavou skupinou jsou kultivary odvozené od hybridního druhu Ilex x meserveae, který vznikl křížením mezi plazivým druhem I. rugosa a cesmínou ostrolistou I. aquifolium. Někdy bývají označované jako modré cesmíny, protože jejich listy mají nádech do modra. Protože pocházejí ze severní Ameriky a velmi dobře odolávají mrazu. Je to silný, hustý a neopadavý keř, oválné listy mají výrazně lesklou zelenavě modrou barvu. Dobře snáší řez, a proto je vhodný i na živý plot. Mezi nejvyhledávanější kultivary patří Blue Angel, který vytváří množství plodů, má krásně vybarvené listy a kompaktní růst. Pěstuje se samostatně, v živých plotech i skupinách. Meseal (Blue Bonny) má úzký hustý sloupovitý růst. Využívá se jako solitéra nebo ve skupinách, má ze všech modrých odrůd nejsvětlejší barvu. Blue Princess má široký pyramidální růst a používá se shodně jako kultivar Blue Angel a je také vynikající opylovač. Blue Princess působí díky barvě větévek velmi tmavě a má neupravený růst, což oceníme ve volných výsadbách. Mesan (Blue Stallion) je nejzdatnější v pravidelném a kompaktním růstu a proto se využívá jako solitéra, Mesid zase vyniká mrazuvzdorností.

Stanoviště

Cesmíny obecně potřebují polostinné stanoviště chráněné před větrem, výhodná je například závětrná strana budov. Dobře se hodí do podrostu pod vyšší stromy.

Pěstování

Kvetoucí cesmína, foto med

U všech cesmín rozlišujeme samčí a samičí rostliny, jen tehdy budou tyto nádherné samičí keře zdobit červené kuličky plodů. Cesmíny potřebují kvalitní, humózní půdu a aspoň mírně alkalickou reakcí. Výhodné je přidávat do půdy mletý vápenec. Jinak cesmíny velkou péči nevyžadují. V bezmrazých zimních dnech je zaléváme, přičemž zvýšenou péči věnujeme mladým rostlinám. Některé druhy stálezelených cesmín se u nás pěstují spíše v přenosných nádobách, protože přezimování špatně snášejí. V zimním období může listy poškozovat přímé slunce, proto je lépe je před případným popálením lehce zakrýt chvojím či přistínit netkanou textilií nebo stínovkou. Nikdy nepoužíváme materiál nepropouštějící zcela světlo. V zimě mohou některé odrůdy cesmín namrzat, ale díky silné regenerační schopnosti dobře obrážejí. Citlivější bývají zpravidla druhy pestrolisté.

Přínos a použití

Tuhé tmavě zelené lesklé listy mají výrazně ostnité zuby a jasně červené bobule, čímž jsou velmi dekorativní. Cesmínu můžeme pěstovat v květináči, ten pak svátečně vyzdobíme a postavíme do zádveří nebo chladné chodby. Nezapomeneme na zálivku.

Adventní věnec a vánoční výzdoba

Cesmína má zubaté listy a v zimě je obsypána červenými plody
Adventní věnec, foto archiv
  • O Vánocích použijeme celé větve nebo nastříhané kratší snítky. Cesmína nám dlouho vydrží: můžeme ji dávat do vázy s vodou, samostatně nebo jako doplněk jehličnanů a do různých aranžmá ze živých květin.
  • Velmi dobře vypadá i adventní věnec, který uděláme z větviček, jež hustě vypichujeme do polystyrénového či slaměného korpusu věnce nebo do aranžovací podložky. Vánoční věnec pak zavěsíme na domovní dveře nebo na lustr. Případně na něj upevníme čtyři svíčky a každou neděli Adventu postupně zapalujeme.
  • Cesmínu můžeme dobře používat i volně usušenou, neboť nijak neztratí na kráse, na barvě a ani neopadává. Prostě ji jen zavěsíme nebo postavíme či položíme bez vody na zvolené místo.
  • Jednotlivé snítky mohou být elegantním doplňkem svícnu, mísy s ovoce, cukroví, dozdobí Betlém nebo vánoční dárky.