Máme-li děti a zahradu, je zřejmé, že máme i venkovní hračky. Těmi jsou například jako jsou mašinky, auta, domečky, a také houpačky, pískoviště, prolézačky…. Bývají ze dřeva, které je jako materiál k dětem nejpříznivější. Jelikož je však většinou necháváme celou sezonu venku na slunci i na dešti, dřevo se rozesýchá, hnije, může ho i napadat dřevokazný hmyz. Proto bychom je měli na zimu uklidit pod střechu a využít tohoto času pro nátěry zahradních hraček.
Vytvořit na zahradě malý koutek pro hry dětí je sice pracnější, ale potomstvo to ocení a odmění se nám chvilkami klidu. Děti hračky na zahradu milují a třeba na takovém malém vlaku, který jim vyřezal táta nebo děda, dokáží procestovat celý svět. Je ovšem důležité, aby jim hračka vydržela. Jak nejlépe ochráníme dřevo před napadením hmyzem, houbami či hnilobou?
Chemická konzervace
Je možné a zároveň až svůdně snadné ošetřit dřevo chemicky. Když jde o nátěry zahradních hraček pro děti, chemická konzervace není příliš bezpečná a může ovlivnit jejich zdraví. Chemie má také nepříznivý vliv na životní prostředí. Proto s nimi zacházíme opatrně a za dodržení jistých pravidel.
RADĚJI NE – Fungicidy a insekticidy na bázi kyseliny bóru
V současné době se na ochranu dřeva (i zdiva) používají fungicidní a insekticidní přípravky na bázi kyseliny bóru. Toto ošetření poznáme podle toho, že způsobuje zelený nádech dřeva. Barva napovídá, že přípravky jsou jedovaté a velmi zatěžují životní prostředí. Jestliže i přesto tento druh ochrany dřeva ke konzervaci hraček použijeme, musíme poté napuštěné předměty natřít nejméně dvěma nátěry. A to laku nebo lazury do exteriéru. Silná vrstva laku zabrání pronikání škodlivých látek i v případě, že je dřevo vystaveno povětrnostním vlivům. Tím chráníme nejen malého uživatele, ale prostředí, v němž si hraje.
SPÍŠE ANO – Fungicidy a insekticidy na bázi soli bóru
Podstatný rozdíl je, zda hračky a herní předměty konzervujeme chemickým prostředkem, který je vyrobený na bázi soli bóru (nikoliv kyseliny). Sůl je rozpustná ve vodě a výrobek nijak nezatěžuje životní prostředí. Také nezpůsobuje zelený nádech dřeva jako mnohé jiné chemické přípravky. Tato chemická ochrana dětské dřevěné hračky na zahradu účinně chrání a děti ani životní prostředí neohrožuje. Je na bázi soli bóru vhodná i pro dřevostavby. A to jak pro dřevo v interiéru, tak i dřevo vystavené povětrnostním vlivům. Dále konzervuje čerstvé i starší řezivo překližky, i dýhy. Účinkuje proti dřevokaznému hmyzu i proti hnilobným houbám. Můžeme ho použít jako prevenci nebo také jako lék po napadení dřeva.
ANO – Oleje a vosky PNZ
PNZ znamená přírodní a nezávadné. Takové jsou oleje a vosky PNZ. Aplikujeme je na veškeré dřevo ve venkovním prostředí. To znamená, že kromě hraček a herních objektů se hodí i k jiným nátěrům. Např. pergoly, terasy, oken, dřevěných obkladů (i v interiéru), plotů, lavic, ohrádek a tak dále. S olejem nebo voskem PNZ můžeme napouštět všechny druhy dřev. Tedy domácí, jako je borovice, smrk, modřín, dub, buk, i exotické. Jejich další výhodou je snadná zpracovatelnost, neloupou se. To proto, že nevytvářejí na povrchu souvislý film, snadno se udržují a mají dlouhou životnost. Pokud se nějaké místo poškodí, jednoduše ho znovu přetřeme. Tato povrchová úprava skvěle chrání dřevo proti vodě a UV záření, zabraňují bobtnání i vysychání. Při tvorbě dětského koutku je důležité, že z takto ošetřeného dřeva se do prostředí ani do půdy nevyplavují žádné škodlivé látky.