Gladiola, Mečík – pěstování

záhony plné rozkvetlých gladiol aneb mečíků, převážné odstíny růžové
Mečík, Gladiola, foto med

Gladiola, Mečík patří mezi hlíznaté rostliny stejně jako tulipány a hyacinty. Vyznačují se mečovitými listy, vzpřímenými stonky a jednostrannými hrozny, složenými z nálevkovitých květů nepravidelného tvaru: barvy mají různé a sladce voní. Nezaměnitelné gladioly nádherně kvetou od července do září.

Žluté gladioly, foto med

Gladiola, Mečík (Gladiolus) je rod jednoděložných rostlin z čeledi kosatcovité. Vytrvalá rostlina s hlízou.  jsou vzpřímené, nevětvené, vzácněji větvené. Listy jsou střídavé, přisedlé a mečovité. Květy má mečík velké, oboupohlavné, poměrně velké v vějířovitých květenstvích podepřených listeny. Pěstují se v mnoha barevných odstínech. První zmínky týkající se zahradních gladiolů u nás pocházejí z přelomu 19. a 20. století, ale větší rozmach jejich pěstování začal až po první světové válce. Původní šlechtěné druhy pocházejí z Jižní Afriky. Přestože dnes známe mečíků přes dvě stě druhů, pěstují se jen některé.

Druhy a odrůdy

Mečíky se třídí do pěti základních skupin:

* Velkokvěté hybridy

gladioly
Velkokvěté mečíky, foto med

Velkokvěté hybridy narůstají do výšky 90 – 120 cm a asi v 50 cm dlouhém květenství mají trojúhelníkové květy 10 – 17 cm široké. Tyto druhy nejsou otužilé, proto musíme před příchodem zimy vyndat ze země jejich hlízy a uskladnit je v bezmrazém prostředí. Skupina Grandiflorus nese na stvolech až 28 květů.

Mečík, foto med
  • Primulinus – hybridy: rostou do výšky 45 – 90 cm. Znakem této skupiny je odlišná stavba květu, kdy horní květní lístek je zahrnutý dopředu jakoby klobouček. Mohou nést až 23 květů a průměr květu je 7,5 cm. Opora pro rostliny není potřebná.
  • Hybridy Butterfly: rostou do výšky 60 – 120 cm a mají 7,5 – 10 cm široké zvlněné květy s nápadně zbarveným jícnem. Ani tento druh nepotřebuje oporu pro rostliny.
  • Miniaturní hybridy – Podobají se menším odrůdám Primulius-hybridů. Jsou 45-60 cm vysoké a mají 5 cm široké květy, které jsou často zvlněné nebo zřasené.
  • Botanické mečíky – odrůdy z této skupiny kvetou na jaře a začátkem léta. Některé druhy jsou choulostivé a vyžadují zimní přikrývku. Zimovzdorný je např. G. Papilio.

Stanoviště

Gladiola, Mečík jsou rostliny, které milují slunce, ale daří se jim i v polostínu. Vyžadují humózní, dobře propustnou zem slabě kyselé nebo neutrální reakce, která vyhovuje většině v zahradě běžně pěstovaných rostlin. V těžkých půdách trpí některými houbovými chorobami. Protože stonky nesoucí z jedné strany hrozen květů mohou být až půl druhého metru vysoké, sázíme je na větrem chráněné stanoviště, případně rostlinám zajistíme oporu.

Pěstování

Gladiola na záhonu, foto med

Na jaře zapravíme plné hnojivo, Gladioly nesnášejí čerstvý hnůj. Před výsadbou duben – květen z hlíz odstraníme slupky, dáváme pozor na klíček. Velké hlízy sázíme 10–12 cm hluboko, aby se v létě nevyvracely, střední asi 7–10 cm, malé 5–6 cm a brut 3–4 cm. Zeminu lehce přitlačíme, a je-li je suché jaro,  sadbu zalijeme. Vysázené odrůdy označíme. Hlízy vyraší za 10–20 dní, pak zeminu opatrně mělce nakypříme. Při teplém jaru přehřátou půdu chladíme zálivkou do vyrašení hlíz. Poté zaléváme již méně často, ale důkladně. Období s většími nároky na vláhu jsou: po výsadbě kvůli lepšímu zakořenění a rašení, na přelomu června a července, kdy narůstá nová hlíza, z níž se tvoří květ a období tvorby klasů, kdy by mohl stonek ohýbat. Jinak přebytek vláhy gladiolám spíš škodí. Během vegetace udržujeme záhon bez plevelů, půdu kypříme a hnojíme. Na podzim vylamujeme klásky, abychom podpořili nárůst hlíz pro příští sezonu.

Chemická ochrana

Bílý mečík, foto med

Z chemické ochrany jsou vhodné preventivní postřiky proti houbovým chorobám. Postřikujeme i proti savému hmyzu, mšicím a třásněnkám, který poškozuje listy a květy sáním. Květy mečíků jsou často napadány třásněnkou mečíkovou – poznáme to podle bílých skvrn na listech a květech. S chemií nikdy neexperimentujeme a přísně dodržujeme návody.  Doporučené přípravky, které spolehlivě omezí vznik houbových nemocí, jsou: DITHANE M45, RONILAN 50 WP, ROVRAL, TOPSIN M, KUPRIKOL. Insekticidy proti živočišným škůdcům: AMBUSH, DECIS, ACTELLIC 50 EC, BI 58 EC a speciálně proti mšicím PIRIMOR DP. Jakmile ale mečíky rozkvetou, s postřiky ihned přestaneme, neboť bychom si květy popálili. 

Uskladnění na zimu

Hlízy sklízíme na podzim nejlépe za slunného dne. Rostliny podryjeme v řádcích a vyjmeme ze země, každou odrůdu zvlášť. Vytřeseme z nich zeminu a několik dnů sušíme v teplé místnosti. Těsně nad hlízou odřízneme stonek i s listy. Sušení ihned po sklizni je velmi důležité, abychom zabránili napadení hlíz plísněmi, obsahují totiž asi 90 % vody. Nemocné a nahnilé hlízy vyřadíme. Po asi třech týdnech sušení oddělíme na spodku hlíz zbytky předchozí hlízy, sejmeme vrchní slupku: tak jsou hlízy připravené k uskladnění. Skladujeme je při nižší teplotě (5 – 15 °C), aby nesesychaly.

Množení

Gladiola, foto med

Gladioly množíme dělením dceřiných hlíz nebo vypěstováním hlíz z tzv. brutu. To jsou malé hlízky o průměru 1 – 1,5 cm narůstající kolem mateřské hlízy. Takto namnoženým rostlinám trvá zpravidla dva až tři roky, než začnou kvést, ale rostlina udržuje původní znaky a vlastnosti šlechtěných odrůd gladiol. Pro usnadnění a urychlení klíčení brutu je vhodné před výsadbou sloupnout tvrdou slupku, dáme ale pozor, abychom neporušili klíček. Pokud si chceme namnožit silné rostliny, odřízneme květenství před odkvětem těsně pod posledním květem, abychom nenechali rostlinu vysilovat tvorbou semen, a necháme ji zatáhnout.

Použití a přínos

Oranžové gladioly, foto med

Od okamžiku kdy se objeví první květy, řežeme gladioly do vázy, v níž nám, pokud budeme vodu měnit obden, vykvetou do posledního poupěte. Při řezu klasů necháme do ukončení vegetace vždy na rostlině alespoň čtyři listy. Klasy lze od listů bez výraznějšího poškození oddělit s poměrně dlouhým stonkem. Špičkou nože stonek mezi listy kolmo napíchneme, potom lehce zlomíme směrem od vpichu a druhou rukou vytáhneme z listů jako z pochvy. Nejlépe se řežou klasy přes den – brzy ráno jsou totiž rostliny až příliš křehké.