Sázíme hlíznaté rostliny

Jiřiny  (Dahlia) patří mezi hlíznaté rostliny
Sázíme hlíznaté rostlinyJiřiny, foto med

Hlíznaté rostliny jsou jakýmsi druhem trvalek, které mají podzemní zásobní orgán. Většinu z nich necháváme v půdě libovolně dlouho, a přesto každoročně kvetou. Po odkvětu se zatahují, proto je kombinujeme s některými trvalkami nebo letničkami. Mezi zahradně pěstované hlíznaté rostliny zařazujeme Begónie hlíznaté, Frézie, Jiřiny, Kaly, Kosatce, Liliochvostce, Mečíky, Pryskyřníky asijské, Sasanku rozkošnou, Šťavel a Talovín zimní.

Begónie hlíznatá, Begonia, foto med

Hlízy Begónie hlíznaté (Begonia Tuberhybrida) skladujeme v zimě v rašelině. V dubnu vylamujeme výhonky vhodné k řízkování, po zakořenění je vysazujeme v červnu. V době květu pravidelně sbíráme semeníky a hlízy ukládáme vždy po dokonalém osušení na chladné místo. Sázíme je na podzim do trojnásobné hloubky.

Frézie, Freesia, foto med

Hlíznaté Frézie (Freesia) jsou oblíbené pro příjemnou vůni květů v mnoha barvách. Dorůstají až do 60 cm výšky. Vysadíme je postupně, aby kvetly v několika etapách. Hlízy předpěstujeme v květináčích jako pokojové květiny, a když nehrozí mrazy, přesadíme je do zahrady.

Jiřina, Dahlia, foto med

Jiřiny (Dahlia) kvetou na konci léta. Mladé rostliny z řízků vysazujeme po půli května, hlízy o tři týdny dřív. Podle velikosti vzrůstu odrůdy je sázíme 50–100 cm od sebe. Půdu předem vyhnojíme (na podzim) chlévskou mrvou nebo použijeme kompost. Zemina by měla být kyprá, rostliny zavlažujeme během celé vegetace. Vrcholky zaštipujeme, aby se Jiřiny dobře rozrostly a rostliny pravidelně kontrolujeme před napadením mšicemi. Z půdy je vyjmeme až listy zčernají mrazem.

Kala, Kornoutovka, Zantedeschia, foto med

Kala (Zantedeschia) nazývaná též kornoutovka nebo ďáblík dosahuje výšky kolem 60 cm. Vysazujeme je koncem dubna, ale je výhodné si je v bytě předpěstovat již v březnu. První květy se objeví asi po 13 týdnech od zakořenění hlíz, zpravidla od června do srpna. Hlízy vyjmeme před příchodem mrazů.

Kosatec sibiřský, Iris, foto med

Kosatce (Iris) vysazujeme v dubnu až květnu tak, aby oddenek vykukoval nad zemí. Většina druhů je mrazuvzdorná. Po odkvětu ustřihněte stvol nad zemí, listy ale ponecháme, probíhá v nich fotosyntéza důležitá pro další rok. Ustřihneme je až s příchodem mrazů, a to asi 15 cm nad zemí. Poté oddenek zasypeme 3–5 cm vrstvou písku, která ho ochrání od mrazu až do jara. Kosatce kvetou koncem května až koncem července.

Kosatec sibiřský, Iris, foto med

Liliochvostce (Eremus) sázíme od září do listopadu do dobře propustného substrátu s dostatkem živin. Při výsadbě dno jamky vyplníme štěrkovou drenáží asi 20 cm. Hlízy sázíme 20 cm hluboko, 20-30 cm od sebe. kořeny jsou velmi křehké, zacházíme s nimi opatrně, protože pokud ulomíme centrální výběžky, jiné nenarostou. Na jednom stanovišti Liliochvostec pěstujeme na jednom stanovišti 5-6 let.

Mečík, Gladiola, foto med

Mečíky (Gladiola) vysazujeme od dubna do května. Velké hlízy do hloubky 10–12 cm, střední 7–10 cm a malé 5–6 cm hluboko. Na podzim vylomíme klásky pro zesílení hlíz pro příští sezonu. Rostliny po odkvětu vyjmeme ze země, vytřeseme z nich zeminu a sušíme v teplé místnosti. Těsně nad hlízou odřízneme stonek i s listy. Po třech týdnech sušení oddělíme na spodku hlíz zbytky předchozí hlízy, sejmeme vrchní slupku a uskladníme při nižší teplotě okolo 15 °C.

Pryskyřník asijský, Ranunculus asiaticus, foto med

Drobné hlízy Pryskyřníku asijského (Ranunculus asiaticus) vysazujeme od března do dubna nebo na podzim na slunné stanoviště. Kvete od května do července. Po odkvětu stonek odstřihneme, necháme odumřít listy a hlízy vyjmeme z půdy. Očistíme je a uskladníme v bezmrazé místnosti.

Sasanka rozkošná, vábná, Anemone, foto med

Drobná květina Sasanka rozkošná (Anemone blanda) se také nazývá vábná, sličná nebo modrá. Vysoká 10-15 cm a kvete od března modře, bíle a řidčeji růžově. Množíme ji dělením drobných hlíz, které vysazujeme na podzim do hloubky asi 6 cm. Vyhovuje jí polostinné stanoviště. Na zimu ji chráníme chvojím.

Šťavel purpurový, Oxalis purpurata, foto med

Od června do října kvete Šťavel (Oxalis). Množíme ho drobnými hlízkami, které vysazujeme na jaře nebo na podzim na slunné stanoviště do hloubky 5 cm a sponu 15×15 cm. Po prvním mrazíku hlízy vyjmeme a uskladníme v bezmrazé místnosti.

Talovín zimní, Eranthis hyemalis, foto med

Hlízy Talovínu (Eranthis) vysazujeme během léta, a to do hloubky 5 cm a ve vzdálenosti asi 10 cm. Časem se rozrostou do větších trsů. Můžeme ho rozmnožit i semeny, ty vyséváme ihned po jejich dozrání, anebo dělením větších trsů koncem jara. Talovín kvete často již od prosince až do časného jara.