Ibišek velkokvětý, bahenní, americký

Velký bílý květ s červeným středem, to je Ibišek velkokvětý, bahenní, americký. Květ může mít v průměru až 30 cm.
Ibišek velkokvětý, bahenní, americký, foto med

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký ohromuje nádhernými květy, které mohou mít v průměru okolo dvaceti až třiceti centimetrů. Barvy mívají od bílé přes různé odstíny růžové až po temně červenou. Mírné zimy na zahradě snáší dobře, pokud lehce namrzne, na jaře opět vyraší. Pokud velkokvětý Ibišek americký pěstujeme v přenosné nádobě, nejlépe přezimuje v chladné s světlé místnosti.

Velkokvětý ibišek Kooper King, foto med

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký (Hibiscus moscheutos) se na českých zahradách objevil poměrně nedávno. Na rozdíl od keře venkovního Ibišku syrského, (Hibiscus syriacus), jenž pochází z Číny a Indie, má tento vytrvalý polokeř z rodu slézovitých domovinu v Severní Americe. Tady dorůstá až několika metrů, kdežto u nás zpravidla zakrslé formy nepřesáhnou půl metru a průměr květů mají 15-20 cm a vyšší formy metr a půl s květy až 30 cm v průměru. Listy jsou úzce srdčité, vykrajované v různých tvarech. Květy se na postupně dřevnatících stoncích objevují od poloviny léta do zámrazu. Bývají buď jednobarevné, nebo mohou mít jinak barevný střed. Plodem jsou tobolky se semeny.

Odrůdy a kultivary

Americký ibišek Fantasia, foto med

Již dnes je vyšlechtěno mnoho různých kultivarů, které se od sebe liší výškou rostliny, velikostí květů a barev. Kultivar ´Fantasia´ má růžové květy; květy ´Cranberry Crush´ jsou tmavě červené a zelenofialové listy; ´Kooper King´ má květy bílorůžové s červeným středem; ´Old Yella´ květy bílé s červeným okem; ´Carousel Red Wine´ má celý květ červený.

Stanoviště

Ibišky velkokvěté na břehu jezírka, foto med

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký vyžaduje slunné a dostatečně vlhké stanoviště chráněné před větrem. Půdu kolem něj mulčujeme. Dobře se mu daří i ve velkých přenosných nádobách na terase, balkonu či u vstupu do domu, potřebuje ale dodávat živiny.

Pěstování

Velkokvětý ibišek Carousel red wine, foto med

Ibišek velkokvětý vysazujeme na jaře do humózní půdy na záhon nebo do velké nádoby. Během růstu potřebuje vydatnou zálivku a přihnojování draselným hnojivem pro podporu vyzrávání dřeva, před kvetením pak hnojivem s vyšším obsahem dusíku a fosforu. Kolem rostliny navršíme mulč, abychom lépe udrželi vláhu v zemi a bránili růstu plevelů (více ZDE) . V nádobách podle potřeby přesazujeme. Před zimou rostlinu chráníme – ty v nádobách odneseme do světlé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje ideálně mezi 10 až 14 °C a zálivku silně omezíme. Volně rostoucí velkokvěté ibišky na podzim po odkvětu a po prvních přízemních mrazících seřízneme (řez ibišku syrského ZDE)  na výšku okolo 15 cm a navršíme na ně ochrannou vrstvu spadaného listí a přes něj chvojí nebo jutu. Na jaře, zpravidla v květnu, ibišek znovu vyraší. Pokud jsme rostlinu neseřezali, musíme staré výhony odstranit dříve, než se objeví nové.

Množení

Poupata ibišku velkokvětého, foto med

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký množíme semeny, které dozrávají na keři v tobolkách. Aby semena vyklíčila, musíme jim zajistit dostatečnou teplotu, a to 22-24 °C, které nejlépe dosáhneme ve vytápěném skleníku nebo na parapetu okna nad radiátory. Vysejeme je nejlépe do speciálního supresivního substrátu pro výsev a množení nebo do supresivního substrátu pro pokojové rostliny, a to do hloubky 1 cm. Udržujeme v mírné vláze a teple, a semínka přibližně po měsíci vyklíčí. Koncem května, kdy rostlinám začnou dřevnatět stonky, je vysadíme na venkovní záhon. Někdy se stává, že se tyto ibišky samovolně vysemení a v mírných zimách semenáčky přežijí. Dalším způsobem množení je dělení trsů, kdy však není jisté, jakou velikost a barvu budou mít budoucí květy.

Použití a přínos

Ibišek velkokvětý, bahenní, americký je velmi atraktivní svými květy. Pěstujeme ho nejlépe jako solitéru nebo ve skupině ibišků s různě barevnými květy, anebo v přenosných nádobách. Ve své domovině bývá využíván i k tvorbě živého plotu.