Nevěstin závoj – Šater latnatý

krajkový vzhled rostliny Nevěstin závoj – Šater latnatý, který má  množství bílých nebo narůžovělých drobných kvítků
Nevěstin závoj – Šater latnatý, foto med

Nevěstin závoj – Šater latnatý je lidově nazýván závojem pro svůj jakoby krajkový vzhled. Přidává se do květinových vazeb, jejichž půvab ještě umocní. Skvěle vypadá i na zahradě nebo v přenosných nádobách na terase nebo balkonu. Nižší formy Šater plazivý a Šater himalájský uplatníme na obrubách záhonu, ve skalkách, suchých zídkách nebo na hrobech. Šatery se snadno pěstují a nadělají velkou parádu, proto by neměly chybět na žádné okrasné zahradě.

Šater latnatý s řebříčkem, foto med

Šater latnatý (Gypsophila paniculata), lidově Nevěstin závoj, patří do čeledi hvozdíkovitých a pochází ze Střední a Malé Asii a z jižní části Středomoří. Rostlina má množství vidlanovitých lat s malými jemnými květy a drobnými zelenošedými lístky. Většina šaterů patří k trvalkám, jen některé jsou jednoleté. Šater latnatý kvete od května do října, velmi dlouho vydrží ve váze a také se dobře suší do suchých vazeb.

Odrůdy a kultivary

Šater zední, foto med

Šater se vyskytuje asi v osmdesáti druzích. Jeho odrůdy se liší nejen barvou a velikostí květů, ale i výškou a košatostí rostlin.

  • Šater latnatý (Gypsophila paniculata), který dorůstá 60–100 cm jak na výšku, tak i do šířky, má mnoho drobných šedozelených lístků a v základní formě množství drobných, jednoduchých, bílých kvítků. Kultivary ‚Bristol Fairy‘ a ‚Fairy .
  • Perfect‘  mají plné bílé květy; ‚Flamingo‘ má květy plné růžové; Nižší polokulovitý 40 cm vysoký a až metr široký keřík ‚Rosenschleier‘ má plné růžové květy.
  • Šater plazivý (G. repens) dorůstá do výšky 10–15 cm, patří tedy k nižším druhům. Tento šater je převislý, řídce větvený, a má bílé květy. ‚Letchworth Rose‘ sytě růžový květ; ‚Rosa Schönheit‘ má květ růžový a tvoří trsy vysoké až 20 cm.
  • Šater himálajský (G. cerastioides) je ještě nižší, a to 4–7 cm. Je řídce větvený a tvoří podušky, kvete bíle s růžovými žilkami.
  • Šater zední (G. muralis) je poléhavá letnička, vhodná na vlhká místa, vysoká 3-20 cm, kvete růžově.
  • Šater ozdobný (G. elegans) je vyšší letnička s většími bílými kvítky.

Stanoviště

Šater ozdobný, foto med

Šater potřebuje slunné stanoviště, chráněné před větrem a propustnou půdu se zásaditou reakcí, neboť patří k vápnomilným rostlinám. To ostatně napovídá jeho latinské jméno gypsos (vápno).

Pěstování

Nevěstin závoj, foto med

Sazenice šateru vysadíme na záhon, kde bude mít dostatek prostoru pro rozrůstání. Půda může být běžná zahradní, nevadí ani kamenitá, jen přemokřenou a jílovitou nesnáší. Nižším odrůdám se dobře bude dařit i ve skalkách, štěrkových záhonech nebo zídkách. Vyšší druhy mají o něco větší nároky na vláhu a ty, které pěstujeme v nádobách potřebují zálivku pravidelnou a ocení i občasné rosení. Nádobové rostliny na zimu přemístíme do chladné místnosti a omezíme zálivku. Venku rostoucí šatery přežívají naše zimy poměrně dobře, před silnými mrazy je chráníme chvojím.

Množení

Šater latnatý před rozkvětem, foto med

Trvalku Šater latnatý množíme semeny, které si předpěstujeme v zimě a sazeničky na stanoviště vysazujeme v květnu. Nebo semena vyséváme v dubnu přímo na záhony a později je vyjednotíme. Dalším způsobem je dělení trsů statných rostlin ještě v předjaří, v době vegetačního klidu. Letničky šaterů vyséváme v březnu do Výsev semen se provádí v březnu až červnu buď doma do výsevných nádob, kde do dvou týdnů vyklíčí. Šater zední se často rozmnožuje samovolně, mladé semenáčky najdeme kolem mateřské rostliny.

Použití a přínos

Šater s kopretinami, foto med

Šater latnatý využijeme nejlépe jako doplňkový materiál k řezaným nebo sušeným květinám. Skvěle vypadá s růžemi, jiřinami, gerberami, kopretinami a dalšími květinami. Nevěstin závoj sušíme ve váze v malým množstvím vody a květy by neměly být zcela rozvinuté. Díky tomuto zpomalenému schnutí budou sušený šater vypadat téměř jako živý. Šater plazivý a Šater himálajský se hodí do skalek (ZDE),  suchých zídek (ZDE),  štěrkové záhony (ZDE)  i k osázení hrobů (ZDE). Šater zední můžeme pěstovat v přenosných nádobách a Šater ozdobný na okrasných záhonech s trvalkami nebo i letničkami.