Venkovní Ibišek syrský kvete celé léto

světle fialové květy venkovního Ibišku syrského
Ibišek Purple Rufless, foto med

Typickou rostlinou pro plné léto je například venkovní Ibišek syrský. Dnes už jsou vyšlechtěné velkokvěté odrůdy s až patnácticentimetrovými květy v široké škále odstínů od bílé po sytě červenou. Jednotlivé květy ibišků sice kvetou velmi krátce, většinou jeden až dva dny, ale každý den rozkvétají nové a nové, takže venkovní Ibišek syrský kvete celé léto.

Ibišek syrský, foto med

Venkovní Ibišek syrský (Hibiscus syriacus) je vyšlechtěný druh, který pochází ze západní Asie. Nemá problémy ani s prudkým sluncem, ani s mrazem. Venkovní ibišky jako botanický druh vůbec nebylo snadné vyšlechtit. První odrůdy se sice vyznačovaly optimální mírou mrazuvzdornosti, ale barevné odstíny květů byly nevýrazné a malé. Zato současnou generaci odrůd můžeme směle zařadit mezi nejkrásnější v létě kvetoucí rostliny.

Druhy a odrůdy

Ibišek Red Heart, foto med

Sortiment odrůd, které si můžeme zasadit do zahrady, rok od roku narůstá. Vybírat již můžeme mezi odrůdami s květy jednoduchými i plnými, jednobarevnými i dvoubarevnými, menšími i velkými. Jedním z nejoblíbenějších kultivarů je růžově fialový Hibiscus syriacus Woodbridge, krásné jsou ale i modře kvetoucí odrůdy Oiseau Blue a Marina. Komu se však líbí více barva bílá, vybere si pravděpodobně půvabnou odrůdu s bílými okraji a červeným středem Red Heart nebo jako sníh čistou formu William R. Smith. Ke krásným plnokvětým odrůdám patří tmavě růžová až slabě fialová sorta Purple Rufless, nebo světlejší Lady Stanley, či čistě bílá Jeanne d´Arc. Hibiscus Mauvelous má neobyčejně velké květy s průměrem nad 15 cm, vitální a mrazuvzdorný keř. Kromě klasické keřové formy si můžeme opatřit i ibišky roubované na kmínku jako nízké stromky.

Ibišek Big Red Hibiscus, foto med

Kromě klasické keřové formy si můžeme opatřit i ibišky roubované na kmínku jako nízké stromky. Stromkovitá forma ibišků nám v zahradní tvorbě otevírá zajímavé možnosti, většinou je pěstujeme v nádobách na terasách nebo u vchodu do domu. Když sesadíme do jedné nádoby více barevných odrůd, docílíme efektu, že na zdánlivě jediném keři kvete více barev. O velkokvětých, amerických, bahenních ibišcích více ZDE.

Stanoviště

Červeně kvetoucí ibišek, foto med

Ibišky pěstujeme zásadně na slunečném místě. Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny a zejména bohatost a kvalitu kvetení. S ubývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou navíc nevzhledné a více náchylné k nemocem a škůdcům. Vyhneme se mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Tyto lokality ibiškům nesvědčí. Venkovním ibiškům se nejlépe daří v bohaté a hluboké, středně vlhké půdě a dobře propustné půdě.

Pěstování

Ibišek Hibiscus Mauvelous, foto med

Ibišek syrský raší pozdě, v době, kdy má už mnoho dřevin krásně vyvinuté listy. Pravidelné hnojení je během intenzivního růstu důležité, a stejně důležité je jeho včasné ukončení na konci srpna – to proto, aby všechny výhony stihly do příchodu zimy dobře vyzrát. Po odkvětu nenecháme na rostlinách dozrát plody, protože tvorba semen zejména mladé ibišky velmi vysiluje. Venkovní ibišek je sice mrazuvzdorný, přesto mladé rostliny v zimě ochráníme přikrývkou z chvojí, nebo je proti působení zimního slunce přechodně zastíníme. Zimní slunce totiž může v teplejších dnech prohřát tenké větvičky a rostlinu aktivovat k postupnému rašení, což může vést k tomu, že návrat mrazů rostlinu poškodí. Starší ibišky alespoň před mrazem mulčujeme vyšší vrstvou kůry v okolí kořenového krčku. Stromková forma v nádobě bude přezimovat složitě. Ideální je máme-li možnost přenést mobilní nádoby s ibišky do bezmrazé, ale ne příliš teplé místnosti. Můžeme je na zimu také včetně nádoby založit do půdy. Pokud z jakýchkoliv důvodů potřebujeme rostlinu tvarovat, upravit nebo zmladit, nikdy to neděláme na podzim ani v zimě – ideální dobou pro radikálnější řez je léto. Více o řezu ibišku ZDE.

Množení

Živý plot z ibišků, foto med

Venkovní velkokvětý ibišek množíme semeny, které dozrávají na keři v tobolkách. Semena ke vzklíčení potřebují teplotu 22 – 24 °C, sázíme je do výsevného substrátu asi 1 cm hluboko, nejlépe ve skleníku nebo v pařeništi. Semínka klíčí asi měsíc, v létě je vysadíme do zahrady a pokud jim již zdřevnatí stonky, jen je chráníme před mrazem, pokud ne, zazimujeme je na bezmrazém místě. Často se rostlina vysemení a v její blízkosti najdeme již vzrostlé semenáčky. Ibišek můžeme množit i řízkováním z dvouletého vyzrálého dřeva.

Použití a přínos

Ibišky u vchodu do domu, foto med

Venkovní Ibišek syrský kvete celé léto a svým dlouhotrvajícím kvetením zdobí každou zahradu i předzahrádku. Vhodné jsou jako solitéry nebo ve skupinách v alespoň dvou barvách květu. . Stromková forma ibišků pěstovaná ve velkých nádobách je ideální pro dekoraci teras, lodžií a balkónů. Z ibišků syrských si můžeme vysadit i živý plot.