Bahenní a pobřežní rostliny

Upolín - bahenní květina vhodná k jezírku
Upolín, foto med

Rostliny kolem zahradního jezírka nejen báječně dokreslují celou kompozici vodního prvku v zahradě, ale čistí a udržují vodu čistou, protože kořeny četných bahenních rostlin filtrují vodu, a také poskytují ochranu ptákům, obojživelníkům a dalším živočichům, které na břehu žijí. Je na našem vkusu, jaké bahenní a pobřežní rostliny zvolíme, jen bychom se měli vyhnout takovým, jejichž kořeny by v budoucnu mohly poškodit jezírkovou fólii (stromům příliš blízko vody), a těm toxickým, jejich listy nebo plody by mohly otrávit vodu a tím i ryby, které zde vysadíme.

bahenní květina vhodná k jezírku
Pobřežní kosatce, foto med

U břehového porostu je tomu jinak než u vodních rostlin. Rostliny na břehu potřebují výživný půdní substrát. Jamky pro rostliny vyhloubíme rýčem, naplníme vhodnou výživnou půdou a porost zasadíme. Potom půdu hodně sešlápneme a dobře pokropíme. I když jsou rostliny umístěné bezprostředně u vody, potřebují na začátku a později během suchého období dostatek vody. Pro osázení břehu jsou vhodné traviny a kapradiny. Hodí se trsnaté rostliny trávovitého vzhledu, například některé kosatce.

Vhodné druhy k zahradnímu jezírku

bahenní rostliny vhodné k jezírku
Kapradiny, foto med

Bahenní a pobřežní rostliny se vysazují většinou na okrajích vodních nádrží v místech, kde je potřeba zakrýt fólii nebo jiný materiál, který byl na stavbu použit. Některé rostliny mají ostré kořeny, proto kontrolujeme, zda nedošlo k poškození fólie – jedná se převážně o bujné rostliny, jejichž rychlé rozrůstání však můžeme omezit zasazením do speciálních košů. Stejně je budeme pravidelně probírat a zastřihávat, abychom dosáhli požadovaných tvarů. Vhodné jsou ty druhy, kterým nevadí, dojde-li ke krátkodobému vyschnutí nebo naopak překročí–li výška vodního sloupce nad rostlinou 10 cm. Kromě trvalek lze proto do pobřežní zóny vysadit i zakrslé dřeviny, například azalky. Dobré podmínky vytvoříme některým rostlinám například v sudech či podobných nádobách – například kosatci japonskému tak dopřejeme střídání vlhkostních podmínek, na jaře vlhka dostatek, v zimě naopak sucho. Trávy a kapradiny na okrajích vodních nádrží doplní nádherný pohled i v období zimy, kdy ostatní rostliny odpočívají.

Bahenní rostliny

bahenní rostliny vhodné k jezírku
Puškvorec obecný, foto med

Charakteristickou žlutozelenou barvou kvete pryšec bahenní dosahující až metrové výšky. Vyhovuje mu slunné stanoviště s hloubkou vody do 20 cm. Zábělník bahenní je vhodný pro osázení mělčích míst: listy jsou podobné jahodníku, květy červenohnědé. Intenzivní trvalka je Pomněnka bahenní, kvete od května až do podzimu modrými kvítky. Výška vody by neměla přesáhnout 15 cm. Pomněnka dorůstá do 25 cm a vhodně doplňuje bahenní rostliny vyššího vzrůstu. Pokud přestává kvést, je dobré ji zkrátit. Nejvhodnější hloubka pro Vachtu trojlistou je kolem 20 cm. Rozrůstá se masitými výhony, oproti blatouchu k tomu potřebuje kyselejší půdní reakci a měkkou vodu. Má kožovité, jemně až ochlupené trojčetné listy modrozelené barvy. V květnu a červnu kvete bíle s prašníky ve fialové barvě. Puškvorec ke svému růstu potřebuje vlhkou půdu, roste od 10 do 60 cm. Už staří Egypťané mu připisovali afrodiziakální účinek, proto se z něj připravuje tinktura nebo čaj a používá se i při přípravě směsi pro uklidňující a relaxační koupele.

Pobřežní rostliny

pobřežní rostliny vhodné k jezírku
Hosta, Bohyška, foto med

Nejnápadnější pobřežní rostlinou je blatouch, kvetoucí žlutě brzy zjara. Existují i kultivary, které vytvářejí bílé květy jako např. „Alba“. Blatouch dosahuje výšky 20 cm. Rozrůstá se velmi rychle, ale ostatním rostlinám nevadí. Upolín se vyskytuje poněkud vzácněji. Typickým znakem této rostliny je kulovitý a někdy miskovitý tvar květů barvy mezi světle žlutou k tmavě oranžové. Pro velmi vlhký břeh je vhodný tužebník, který roste na slunci i v polostínu. Má krémově bílé květy. Je to atraktivní trvalka pěstovaná nejen pro okrasu, ale i z důvodů ryze praktických, protože květy obsahující kyselinu salicylovou jsou ceněny ve směsích čajů proti revmatismu a chřipce. Hosta, Bohyška je trvalka libující si ve vlhku a stínu. Kvete levandulově modrými nebo fialovými květy, ale má nepříjemnou vlastnost, že vábí slimáky a plže.

Další pobřežní rostliny

pobřežní rostliny vhodné k jezírku
Bergenie, foto med

Okraj vodních nádrží vyhovuje kejklířce. V přírodě ji najdeme u potoků, kde kvete žlutě. Zahradní druhy jsou oranžové a červenohnědé. Kvete od června do podzimu. Některé kultivary se vysemeňují samy. Výška kejklířky závisí na druhu – od 15 do 60 cm.  Silně se rozrůstá zblochan, který řadíme do trav.  Iris, konkrétně druh kosatec Kaempferův, je citlivější na mráz a v zimě mu vyloženě vadí, stojí-li v mokru. Proto mu poskytneme vyšší stanoviště. Nejvíc kvete v červnu a červenci a to modře, bíle či růžově. Dorůstá do 50 – 60 cm. Druh žlutého kosatce je domácí nenáročnou klasickou rostlinou, robustního vzhledu, hloubka vody pro optimální růst je maximálně 40 cm, vyžaduje slunce a polostín. Kvete v květnu a odkvétá rychle. Na kraj zahradního jezírka nebo do nádob se hodí i kyprej vrbice, která vyrůstá do výšky 70 – 120 cm a od vrcholu léta do podzimu bohatými fialově růžovými květy podobnými svícím láká motýly…