Na zahradě většinou potřebujeme rýče a rycí vidle. Rytím půdu rozmělňujeme a provzdušňujeme, což zlepšuje přirozený proces rozkladu, zvyšuje úrodnost a hubí plevele. Během rytí také můžeme půdu obohacovat o výživné látky tím, že do ní zapracováváme hnůj, kompost nebo listovku. Jak si vybrat rýč, který nám bude sedět a jak se o něj správně starat?
Základními nástroji pro rytí jsou rýč a rycí vidle. Nežli toto ruční nářadí koupíme, klidně si ho v prodejně vyzkoušejme nanečisto, abychom věděli, jak nás sedí v rukou. Neměli bychom si kupovat příliš levné nářadí, je totiž pravděpodobné, že se při páčení zeminy ohne nebo dokonce zlomí.
Na co si dát pozor při výběru
Při výběru rýče i rycích vidlí je důležité, aby jeho násada měla pro nás správnou délku. Z příliš dlouhé nebo krátké nás bolí záda. Pokud musíme horní část těla hodně naklánět dopředu, je násada krátká. Při optimální délce rýče násada dosahuje po prsa. Také si vyzkoušíme, jestli je nám příjemnější rukojeť násady ve tvaru písmene T nebo D. Samotný rýč by měl být z kvalitní ocele – i přes vyšší výdaj se vyplatí, protože nám bude sloužit mnoho let. Dobré rýče se vyznačují hlubokým otvorem pro násadu. Když kovová objímka dosahuje vysoko nahoru, násada se nezlomí ani v případě vyrývání silných kořenů. Při nákupu rýče dbáme též na ochranu nášlapu, která chrání obuv ve fázi, kdy noha tlačí rýč do země.
Rýč
Rýčem ryjeme a odrýpáváme při přípravě záhonů. Používáme ho jako ideální pracovní nástroj tehdy, když se půda na plochu listu nelepí. Těžký typ pro hrubé práce používáme k obdělávání velké plochy záhonů. Na malou zahradu nám postačí malý, takzvaný dámský rýč anebo rycí vidle. S rýčem nejprve vrypy vyryjeme brázdu, kterou postupně rozšiřujeme přes pozemek. Pracujeme na celý list, tedy do hloubky asi 30 cm. Vyrýpnutou zeminu vždy obrátíme a položíme na okraj předešlé brázdy, aby se kusy zeminy rozdrobily, případně hroudy rozmělníme vidlemi. Do vyryté brázdy můžeme přidávat hnůj nebo kompost, který v další řadě rytím zakryjeme, a tak se dostane do země.
Rycí vidle
Rycí vidle jsou vhodné například pro rytí jílovité půdy. Jejich úzká plocha dobře vniká do půdy a výrazně ulehčují rytí v těžkých zeminách. Rycí vidle jsou lehčí než rýč a lépe se s nimi pracuje. Neobrátí ale tak velkou část půdy do hloubky jako rýč. Jsou ale univerzálně použitelné, a proto by neměly chybět na žádné zahradě. Je s nimi možné nejen rýt a kypřit půdu, ale i odstraňovat kořeny, provětrávat trávník, dělit trsy trvalek či sklízet kořenovou zeleninu.
Správná péče o rycí nářadí
Měli bychom brát jako samozřejmost, že nářadí po práci vždy očistíme, a hlavně ho udržujeme v suchu. Kovový list nebo vidle mohou lehce rezivět, proto nářadí nikdy nenecháváme jen tak povalovat po zahradě. Zarezlý list rýče se začne opět blýskat poté, co ho několikrát zaryjeme do země.
Údržba a uskladnění na zimu
Po skončení sezony nářadí – rýče a rycí vidle – důkladně očistíme. Nejlépe tak, že do větší nádoby (například staré dětské vaničky nebo většího vědra) nasypeme hrubší písek, do kterého nalijeme olej. Z rycího nářadí nejdříve odstraníme hrubé nečistoty kartáčem, a pak ho zabodáváme do směsi písku a oleje tak dlouho, dokud drsný písek neodstraní jeho zašlost. Poté kovové části zabalíme do hadru napuštěného olejem a na dřevěné násady štětcem naneseme olej lněný, který dřevo spolehlivě impregnuje. Takto rycí nářadí ponecháme až do začátku nové sezony.