Janovec známe jako žlutě kvetoucí keřík, který byl v dávnějších dobách užitečný hospodářsky pro zlepšení půdy, jako pastva pro zvěř, k výrobě košťat, i k domácí léčbě. Čilimník raný byl vyšlechtěn daleko později, je trochu menší a dříve rozkvétá. Janovec metlatý a Čilimník raný se dnes využívají především jako okrasné keře v zahradách a kvetou velkými květy nejrůznějších barev.
Janovec metlatý (Cytisus scoparius) a Čilimník raný (Cytisus x praecox), jsou dřeviny, které mohou mít tvar až třímetrového keře, nebo nízké, plazivé skalničky. Jsou řazené pod jeden rod a patří sem i Kručinkovec (Corothamnus). Planě rostou ve střední Evropě a kolem Středozemního moře. Tyto keře a polokeře mají tenké, hranaté, stálezelené výhony s velkými typickými člunkovitými (bobovitými) květy. Kvetou od konce dubna do června. Husté zelené větvoví vyniká nejvíc v zimě. Nejběžnějším druhem v přírodě i v zahradách je u nás domácí Janovec metlatý (Cytisus scoparius). Žluté věty janovců se objevují ve velkém množství tak, že celý keř září do dálky. Plodem je bíle chlupatý lusk, který v době zrání černá. Čilimník raný (Cytisus x praecox) je vyšlechtěný, o něco menší, roste kompaktněji a rozkvétá o tři týdny dříve než janovec metlatý. Květy má bílé, žluté, červené i dvoubarevné. Celá rostlina je pro člověka jedovatá, nejvíce alkaloidů je v semenech.
Odrůdy a kultivary
Byla vyšlechtěna řada okrasných odrůd, které se liší barvou květů, jež mohou být žluté, krémové, růžové, červené, fialové, hnědé nebo i dvoubarevné. V našich zahradách se Janovec metlatý pěstuje daleko méně často než v západní Evropě.
Odrůdy Janovce metlatého
Bumble Bee má bělavý člunek a temně karmínová křídla; Cornish Cream je krémová, Daisy Hill má květy dvoubarevné, žluté s červenými; Diana má člunek bělavý a nažloutlá křídla; Dragonfly žlutý a křídla purpurová; Dukaat křídla krémová a člunek žlutý; Eileen je bělavě žlutá a červenými křídly; Firefly má žlutý člunek a křídla bronzově skvrnitá; Fulgens kvete pozdně oranžově a purpurově; Gloria je světle růžová; Golden Sunlight je zlatožlutý; John´s Crimson je růžově červený; Killiney Bicolor má žlutá a oranžová křídla; Killiney Red červená; Lena je zlatožlutá; Luna žlutá; Maroon fialově hnědá až tmavě hnědá; Mayfly žlutá s hnědou skvrnou na křídlech; Moonlight krémová; Radiance má člunek bělavý a karmínová křídla a Red Wings má fialový člunek. Kultivary Čilimníku raného: Albus je bílý s nažloutlým člunkem a má vzpřímenější růst; Boskoop Ruby červený; Hollandia purpurově červená; Allgold, Kathleen Ferrier, Luteus, Zitronenregen mají barvu květů žlutou; Sneeuwit je čistě bílá.
Stanoviště
Janovec vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Dobře snáší sucho, hyne při dlouhodobém přemokření. Ve stínu sice rostou, ale vytahují se a rozklesávají.
Pěstování janovců a čilimníku
Janovce mají rády chudší, písčité až kamenité půdy, křížence a kultivary můžeme pěstovat i v normální živné půdě. V těžkých jílovitých půdách ale snadno vymrzají. Všem odrůdám, kromě C. purpureus vadí vápno, budou spokojené, když jim přidáme do výsadbové jámy rašelinu. Vysazujeme je na jaře, kupujeme je výhradně v kontejneru, neboť prostokořenné se špatně ujímají. Po výsadbě je měsíc, dva zaléváme, občas přihnojujeme fosforečnými hnojivy. Janovec je na péči nenáročný, pouze při dlouhodobém suchu je dobré je občas zalít. Po odkvětu keř každoročně seřízneme (asi o třetinu větví), aby neztratil tvar. Odstraníme také proschlé a namrzlé konce. Na větrném místě vyvážeme mladé keře k opoře, dokud nezesílí. Na zimu je vhodné zakrýt choulostivější odrůdy chvojím, zvláště když je pěstujeme v nádobách. Starší rostliny nesnášejí přesazení.
Množení
Janovce množíme řízkováním. Řízky pícháme v červnu do pařeniště s humózní písčitou zemí. Na jaře příští rok vysadíme na konečné stanoviště.
Využití a přínos
V 18. a 19. století byl Janovec metlatý a Čilimník raný pěstován jako hospodářská rostlina – vysazoval se pro zúrodňování písčitých polí, které obohacoval dusíkem, jako zelené hnojení, ke zpevnění písčitých půd, pro zimní pastvu ovcí, lesníci ho pěstovali jako pastvu pro lesní zvěř a včelaři jako medonosnou rostlinu. Z metlatých větví čilimníku se vyráběla košťata, pletli košíky a ošatky. Vlákna stonků sloužily jako náhražka juty, květy jako náhražka pravého čaje. Z dřeva starých rostlin se vyráběla překližka, také dřevěné uhlí. Z janovce se vyrábějí léky na některá srdeční onemocnění. V současnosti janovec i čilimník pěstujeme pro okrasné účely. Hodí k jehličnanům – jako předsadba před vyšší stromy, nebo se kombinují se zakrslými kultivary. Vhodný je také jako solitér na okraji trávníku či ve vřesovišti. Dobře vypadá u kamenné zídky nebo u schodiště. Můžeme jím osázet jinak nevyužité svahy, které navíc zpevní. Dobře vypadá ve skalkách.