Zahrada ideální pro celou rodinu

Lehátko na dřevěném molu u jezírka, b popředí chryzantéma v květináči
Odpočinek na zahradě, foto archiv

Chceme-li vytvořit zahradu, kterou bude využívat celá rodina, začneme tím, že se s každým členem povídáme, abychom zjistili, jaké činnosti chtějí na budoucí zahradě vykonávat. Sestavíme seznam, v němž zohledníme přání a potřeby dospělých, seniorů i dětí různého věku. Zahrada ideální pro celou rodinu se může stát soukromým rájem na zemi.

Berenika na houpačce, foto Jame

Každá z uvedených skupin dává na zahradě přednost jinému způsobu odpočinku: někdo se nehybně sluní na lehátku, jiný si rád čte v krytém koutku ve stínu kvetoucích keřů, další nejraději griluje (a někdo si nejvíce odpočine při práci na milované skalce  nebo u zahradního jezírka. Děti uvítají pískoviště, houpačky, prolézačky či domek ať již na zemi nebo ve větvích stromu, lezeckou stěnu…. Všichni společně pak volnou plochu pro sport, koupání i posezení u ohně – závisí na velikosti zahrady a také na finančních možnostech. Jak vybírat plochy vhodné pro konkrétní činnosti?

Příklad plánování zahrady – sportovní zahrada

Sportovní zahrada , foto med

Sportovní zahrada má travnatou plochu, která je dominantním prvkem, protože vytváří dojem volného prostoru a umožňuje zahradě „dýchat“. Vysejeme travní smět pro hřiště, která bez problémů vydrží rodinnou sportovní aktivitu – hraní míčových i jiných her. Trávník může navazovat na vydlážděnou plochou u domu, případně ho mohou lemovat květinové záhony, nižší živý plot, okrasné keře nebo tvarované špalíry stromů. Omezený prostor, který tvoří úzké záhonu při okraji zahrady, využijeme pro výsadbu stálezelených vytrvalých rostlin i letniček.

Stolování v zahradě

Venkovní posezení, foto med

Místo určené pro venkovní posezení – terasa, pergola, altán, zastřešené sezení – by nejlépe mělo navazovat přímo na dveře z domu do zahrady nebo na letní kuchyni, či jen zahradní gril. Je pravděpodobné, že zde budeme v sezoně stolovat i pořádat grilovací párty, a proto musí být zdroj přípravy jídel dostupný. Velikost a polohu tohoto místa je dána pozemkem a jeho hranicemi. Optimální je orientace na jihovýchod nebo jihozápad s přechodem do zahrady. Pro obdélníkový zahradní nábytek se šesti místy nebo kulatý stůl se šesti židlemi postačí plocha 3 x 4 m, přičemž za nábytkem zůstane ještě dostatek místa. Už se nám sem ale nevejde lehátko ani slunečník.

Před nákupem

Pergola, foto med

Nejprve si budoucí terasu i s nábytkem načrtneme. Stoly bývají 80 – 100 cm široké a různě dlouhé. Kulaté mívají průměr 125 cm, jsou však i větší nebo menší. Pro každou židli vyhradíme 1 m2, pro snadné sedání a vstávání. Nemáme-li zahradní nábytek, vyneseme ven stůl se židlemi a podáváme zde doma připravené jídlo. Na rozsáhlém pozemku můžeme vybudovat teras více – vždy kolem obytných místností se vstupem do zahrady. Slunce tak bude v každou denní dobu ohřívat jinou terasu. Navíc lze dobře oddělit velkou terasu pro setkávání s rodinou či přáteli, menší pro podávání snídaně na jihovýchodní straně, dětský koutek a klidné místo na čtení. Místo sloužící ke stolování a setkávání s rodinou či přáteli by mělo být sice dobře osluněné, ale s možností zastínění. Pergola s popínavými rostlinami, altán či krytá besídka, velký slunečník, markýzy nebo vhodně situovaný strom zabezpečí v letním žáru potřebný stín.

Tipy

Ozdobmice, foto med

Chceme-li rychle získat rostlinnou pohledovou zábranu, chránící před zvídavými pohledy, vysaďme na inkriminovaná místa vysokou trávu zvanou Ozdobnice čínská. Vysadíme-li poblíž sezení levanduli, zbavíme se mravenců neustále se hemžících po stole kolem jídla. V uctivé vzdálenosti je udrží i pažitka nebo máta kadeřavá, které navíc můžeme přidávat do pokrmů.

Zahrada pro děti

Dětské hry na zahradě, foto med

Zahrada ideální pro celou rodinu má vyhovovat dětem i rodičům. Neznamená tedy, že zahradu přeměníme v Disneyland, ani že děti odbudeme houpačkou z na stromě zavěšené pneumatiky. Zahrada má i dětem poskytovat co nejvíce zábavy a zároveň být bezpečná. Děti nepotřebují nákladná hřiště se všemi vymoženostmi, mohou-li si vybrat, často dávají přednost jednoduchým objektům. Záleží také na velikosti zahrady a prvcích, které obsahuje. Stojí-li na ní rozložitý strom, můžeme větším dětem vybudovat třeba domek ve větvích.

Zahradní stavby pro děti

Malé děti rozhodně uvítají pískoviště, které se, až odrostou, může stát základem malého jezírka. Můžeme zřídit i dětskou zahrádku, kterou celou uzavřeme nízkým plotem, jenž poslouží jako bezpečná ohrádka. Vysadíme v ní trávník i ponechme záhonek, kde si děti (s naší pomocí) mohou zasadit hrášek nebo jahůdky. Postavíme domek na hraní i s malým nábytkem. Pro horké léto je vhodný nafukovací bazének, umístěný na dohled dospělých. Jednoduché houpačky, skluzavky a prolézačky ocení malí i větší. Starší děti mají rády hry, na které při nich není z domu příliš vidět. Kromě domku ve větvích stromu se jim budou líbit i různé skrýše v křovinách, klády a plocha pro míčové hry. Konstrukce pro houpačku či lano pro šplhání musí být velmi pevná, vrstva plochy pod ní naopak měkká pro případné pády. Vysypeme ji proto pískem nebo mulčovací kůrou.